Fiyat Performans Oranı Yüksek, Parasının Hakkını Veren Şaraplar

En güzel kırmızı şarap hangisi? Peki ya en iyi beyaz şarap? Gelin, en iyilerden veya en kalitelilerden ziyade fiyat performans anlamında en başarılı şaraplardan bahsedelim.
Fiyat Performans Oranı Yüksek, Parasının Hakkını Veren Şaraplar

son yıllarda şarap hayatımın önemli bir parçası, neredeyse her günümde yer alıyor. arayışımın önemli bir kısmı ise iyi şaraptan ziyade fiyat/performans oranı yüksek şarapları keşfetmek üzerine kurulu. bu tür şarapları içince insan parasının hakkını verdiğini düşünüyor; mutlu oluyor.

önerilerime gelirsek;

beyaz şarap

* likya arykanda sauvignon blanc: antalya'nın yüksek rakımlı elmalı bölgesi'nden dipdiri bir beyaz şarap. asiditesi muazzam, meyvemsiliği gayet hoş.

* arda rezerv narince: edirneli üreticimiz arda'nın fıçıyı tam kararında kullandığı, bu sayede meyve tatları gölgelenmeksizin lezzeti artan bir narince örneği. damakta yuvarlak. vedat milor tarafından da övgülere mazhar olmuş bir beyazdır.

* vinkara winehouse hasandede: kalecik'teki üreticimizin yerel üzüm hasandede'den ürettiği bu beyaz, hem yemekle hem de tek başına keyifle içilebilir. yeni keşiflere açık olanlara.

* yedi bilgeler anaxagoras chardonnay: chardonnay sevenler için mutlaka denenmesi gereken, şahane bir şarap. damakta akıcı ve ferahlatıcı.

* usca sonnet 5 bornova misketi: bu seferki şarabımız urla'dan. en beğendiğim bornova misketi örneklerinden. parfüm gibi bir beyaz.

* kayra allure crispy chardonnay: chardonnay sevenlerin denemesi gereken bir şarap daha. tam biz havuz başı şarabı.

*diren collection narince: gözü kapalı alınabilecek bir şarap. mutlaka mutlu eder.

pembe şarap (roze)

(pembe şarabı beyaz ve kırmızıya kıyasla nadiren içiyorum; o nedenle bu alandaki önerilerim kısıtlı.)

* pamukkale sava premium blush: hazır yeni şişelenmişken 2019 rekoltesi şahane, buram buram çilek kokuyor. iyice soğutarak keyfine varılmalı.

* kayra allure beyaz kalecik karası: içip de beğenmeyen görmedim. aslında kırmızı şaraplık bir üzüm olan kalecik karasına farklı bir yorum. pek seviyorum.

kırmızı şarap

*pamukkale anfora cabernet franc: cabernet franc, denizli civarında harika sonuçlar veriyor. favorilerimden.

*kayra buzbağ rezerv: bir klasik. buzbağ deyip de burun kıvırmamak lazım. güçlü ve gövdeli.

*antioche barburi: antakya'nın yerel üzümü barburi'den orta gövdeli ilginç bir şarap. yine keşfetmeyi sevenlere.

*porta caeli porta diverti kırmızı: bayılıyorum. cidden harika bir kırmızı. hiçbir falsosu yok. tertemiz ve leziz.

*ergenekon şarapçılık boğalı: evimden eksik etmediğim şaraplardan. orta gövdeli ve çok iyi bir kupaj. bulursan kaçırma.

*shiluh süryani şarapçılık turabdin: mardin'den süryani şarabı denemek isteyenlere özel. bölgedeki en kaliteli üreticiden.

*garova şarapçılık shiraz-petit verdot: bodrumlu üreticimiz garova'dan kırmızı meyveyi hissettiren, orta gövdeli ve akıcı bir şarap. tatilde yolu bodrum'a düşenler denemeli.

*likya podalia: kalecik karası ve malbec harmanı. ilginç bir ikili.

*büyülübağ cabernet sauvignon wild fermented: çok ama çok iyi bir kırmızı, gözü kapalı alabilirsin.