Flamingolar Neden Bazen Pembe Renklerini Kaybederler?

Flamingoların o hayran kalınası renkleri sabit değilmiş.
Flamingolar Neden Bazen Pembe Renklerini Kaybederler?

flamingolar tropikal plajları ve gölleri süsleyen bacaklarından birinin üzerinde duran göz kamaştırıcı pembe renkleriyle nasıl da sevimli gelir öyle değil mi?

pembe tüylerle yumurtadan çıkmasalar da, beslenme biçimleri onları pembe renge dönüştürür. yumurtadan çıktıktan birkaç yıl sonra da renk tonları tam olarak oturur. peki size desem ki bu güzel hayvanlar bazı önemli dönemlerde o canlı pembe rengini kaybediyor; haydi canım sen de dersiniz. peki bu hangi önemli dönemde renk değişimi gerçekleşiyor? hep birlikte öğrenmeye ne dersiniz?

bir flamingo yuva yapıp da yavruları yumurtadan çıktıktan sonra, yavruları büyütme aşamasında o kadar yorulur ve enerji harcar ki; yavrularına yiyeceklerinin çoğunu verir ve pembe renkleri donuklaşabilir hatta yavrular büyüyüp kendine yetmeye başlayana kadar kaybolabilir bile.

düşünsenize insanlardan pay biçelim; anneler hamilelik ve emzirmenin neden olduğu hormonal dengesizlikler nedeniyle, ani duygu durum bozuklukları, yeterince dinlenemediklerinden mütevellit deyim yerindeyse “canlı renklerini” kaybetmeye başlar, sarıp solarlar. zamanla ebeveynliğe alışır, tekrar hayata uyum sağlarlar. işte flamingolar da böyledir.

bir gün denk gelir de beklediğinizin aksine pembe rengini kaybetmiş yetişkin flamingolar görürseniz, biliniz ki bunlar küçük yavrularını büyütmeye çalışan, yorulmuş bir anne veya baba flamingolardır.

gün gelip de yavrular yuvadan uçup, ebeveynler tekrar rahata kavuştuğunda, yeteri kadar dinlenip, beslenebildiğinde yani beta karoten açısından zengin yiyecekler yemeye başladığında, o muazzam renklerine tekrar kavuşacaklar. ancak bu hemen 1 günde olacak bir şey değildir bunun için takriben 2 yıla ihtiyacı vardır.

doğada gerçekleşen her olay ne muazzam ve kendine hayran bırakacak nitelikte değil mi?

kaynak: why do flamingos lose their pink color?

ekleme: şu önemli bilgiyi eklemeden geçemedim; anadolu'da halk dilinde "allı turna" olarak bilinen flamingoların akdeniz havzası içinde en fazla yavru dünyaya getirdiği bölge tuz gölü'dür. flamingoların kuluçkaya yattığı en önemli sulak alanlardan bölgede her yıl on binlerce yavru kuluçkadan çıkarken gölde flamingo şöleni yaşanır. umarım bir gün yolum düşer.