Flash'ın Güç Kapasitesi ve Nelere Muktedir Olduğunun Detaylı Açıklaması

DC evrenine aşina olmayanlar! Flash'ı öyle yan karakter falan sanmayın. Wally West olan Flash, Superman'den bile hızlı.
Flash'ın Güç Kapasitesi ve Nelere Muktedir Olduğunun Detaylı Açıklaması

the flash... balon olduğunu düşünenleri gördüğümüz fakat tam aksine akıl sır ermez güçlere ve potansiyele sahip übersonik dc karakteri. hatta bu arkadaşın yapabildiklerini okuduktan sonra acaba superman'den güçlü mü diye şüpheye dahi düşebilirsiniz. gerçekten de inanılmaz potansiyele sahip bir karakterdir. nitekim featlerine aşağıda değindikten sonra hakikaten acaba diye kendinizi düşünürken bulacaksınız.

öncelikle the flash (kısaca flash), dc ya da marvel fark etmeksizin çizgi roman dünyasının yaşayan en hızlı varlığıdır. kendisinden sonraki en hızlı varlık olan superman bile çoğu zaman takip etmekte zorlanır flash'ı. zaten superman'in bile zorlukla takip edebildiği bir varlığı diğer karakterler bırak takip etmeyi farkedemez bile. superman'in aksine hızını istediği gibi çevreye zarar vermeden kullanmasına yarayan bir speed force aura enerji alanı vardır. bu sayede hız yaparken zarar görmez, darbelerden etkilenmez ve yara almaz. tabi bu speed force tarafından kendisine bahşedilmiş bir yetenektir. mesela superman bu hızlara çıktığında çevreye inanılmaz zararlar verebilir. lakin uzayda işler değişir. superman ışık hızından milyonlarca kat daha hızlı hareket etmiştir. buna rağmen yine de flash'ın yanında o bile “yavaş” kalmaktadır. hatta bir keresinde orijinal flash olan barry allen superman'e şu sözleri sarfetmiştir: “ışık hızından daha hızlı düşünebilirim, bir atto saniyeden daha kısa süren olaylara müdahale edebilirim. zamandan daha hızlı koşabilirim. ülkeyi boydan boya koşarken ne mi görüyorum superman? her şeyi ve herkesi görüyorum.” kaldı ki hız, superman'in en baskın özelliklerinden biridir onu da söyleyeyim.

flash özellikle birçok yerde quicksilver ile karşılaştırılır ama bu tamamen yanlış bir karşılaştırmadır

işin özünde quicksilver ne flash ne de superman ile kıyaslanamayacak kadar yavaştır. şöyle söyleyeyim superman ya da flash farketmez herhangi bir karşılaşmada quicksilver daha ne olduğunu bile anlayamadan yiyeceği yumrukla kendini bayıltılmış bir halde yerde bulabilir. marvel'da bu konuda superman'e kafa tutabilecek tek karakter olsa olsa silver surfer olur. silver surfer, quicksilver'dan kıyaslanamayacak seviyede hızlı bir varlıktır. ki açık ara marvel'ın en hızlısıdır. ha bu arada bu kafa tutma olayı da reaksiyon gösterme yani refleks olarak değil uzayın bir noktasından diğer bir noktasına gitme anlamındadır. yani refleks olarak yine superman'in refleksleri silver surfer'dan daha hızlıdır. bir saniyede binlerce kez pozisyon değiştirip binlerce kez yumruk atabilecek kadar hızlı speedblitz özelliğine sahiptir. neden bunu söylüyorum çünkü olası bir dövüşte reflekslerinizin hızlı olması rakibinize karşı önemli bir avantajdır. ayrıca evrenin bir ucundan diğerine yarış etseler bile superman'i geçip geçmeyeceği muammadır. özellikle silver age dönemi superman'i öyle böyle değildi. hız anlamında neredeyse flash ile kafa kafaya gidecek kadar übersonik seviyelerdeydi. sonradan bu gücü kırpılmıştır.

bu arada bir atto saniye 0,000000000000000001 saniyelik zaman dilimine denk gelmekte. yani saniyenin milyarda birinin milyarda birine denk gelen bir zaman birimi. ışık bu sürede bir molekülün bir ucundan diğer ucuna ancak gidebiliyor. yani flash ışık fotonlarının hareketlerini bile sanki hiç hareket etmiyorlarmış gibi gözlemleyebilir ve bu sırada gerçekleşebilecek olaylara müdahale edebilir. daha açık bir ifadeyle bu arkadaşa ışık hızında atılan bir yumruk boşlukta donup kalmış bir nesne gibi görünür. ki bu bile yaptıklarının yanında inanın hiçbir şey. şimdi bu hız manyağı arkadaşın özelliklerine bir bakalım.

mesela zamanı kendisi için durdurabilir. yüzbinlerce kişilik bir orduyu pikosaniyeler içinde ne olduğunu dahi anlayamadan silahlarını geçtim dal daşak bir halde bırakabilir. sonuçta onun için zaman durmuş oluyor. mesela aşağıdaki görselde mermilerin arasından alay edercesine geçmekte ve mermileri toplamakta.


faz haline geçip vücudunu moleküler düzeyde kontrol edebilir. bu durumdayken her şeyin içinden geçebilir ve içinden geçtiği hiçbir nesneye isterse zarar vermeden bunu yapabilir. isterse diyorum çünkü içine girdiği nesnenin moleküler hızını ve yapısını bozup patlatabilme gibi manyakça güçlere sahip. ayrıca faz halindeyken kendisine karşı yapılacak her türlü saldırı ki buna kozmik tabanlı enerji saldırıları dahil hepsi içinden geçip gider ve bu saldırılardan hiçbir şekilde zarar görmez ve etkilenmez. justice league filminde mother box'ların birleşmesiyle oluşan patlamada superman de dahil tüm justice league karakterleri yok olmuşken flash faz haline geçerek bu patlamada kılına dahi zarar gelmemiştir ve nitekim göte gelen dünyayı tek başına kurtarmıştır. potansiyelini ve gücünü göstermesi açısından muhteşem bir sahneydi. yalnız şunu söylemeliyim ki o patlamanın superman'i yok etmesi imkansızdır. superman çok daha güçlü kozmik saldırılardan bile sağ çıkmıştır ve öyle zonk diye superman'i yok edemezsiniz. o kısım biraz saçma olmuş. evrendeki en güçlü ve yıkıcı patlama olan süpernova patlamasına dahi dayanabilmiştir. çifte kara deliğe (kara delik içinde kara delik) düşmüş ve kara deliğin tüm o yıkıcı ve yok edici gücüne rağmen kara delikten sağ çıkmış bir varlıktır. bu aynı zamanda superman'in kara delikten kaçabilecek kadar da astronomik seviyede yüksek hızlara çıkabildiğini gösterir. öyle mother box falan sökmez anca gıdıklar superman'i. yani flash moleküler düzeydeki kontrolü ile bu saldırıdan zarar görmezken, superman ise fizik biliminin öngöremediği seviyedeki fiziksel dayanıklılığı sayesinde bu patlamadan sağ çıkar. filmde biraz flash'ı ön plana çıkarmak için yapılmış bir sahneydi.

bir başkasını tutarak onun da aynı hızda hareket etmesini sağlayabilir ve speed force ile o kişi hiçbir zarar görmez.

flash ve yakınları ayrıca yaşlanmaz

yani yaşlanıp eceliyle ölme gibi bir durumları yoktur. doğal sebeplerle ölmezler ve bir nevi ölümsüzdürler. bu speed force'un kendisine ve yakınlarına bahşettiği bir şeydir.

hızlı iyileşme özelliği vardır. genelde hulk ve wolverine bu özellikleriyle öne çıkarlar lakin flash'ın iyileşme hızı bunlardan çok daha hızlıdır.

çok hızlı bir şekilde daireler çizerek kasırgalar ve hortumlar yaratabilir.

etrafına enerji kalkanları inşa edebilir. ayrıca elektriksel saldırılar da yapabilir. hızını kullanarak şimşekler oluşturabilir ve milyonlarca voltluk şimşekleri üzerinize fırlatabilir.

dc'de hız seviyeleri vardır: sırasıyla ses, ışık, zaman, boyutsal ve son olarak speed force

mesela superman ses hızını rahatlıkla geçer. keza ışık hızını da aynı şekilde. sonrasında gelen zaman ve boyut bariyerlerini de aşar. fakat speed force'u aşamaz. yine de barry allen superman'in bunu yapabilecek potansiyelde olduğunu düşünür. işte flash speed force dahil tüm bu hız bariyerlerini aşar ve ona hükmeder. tabi burada bahsettiğim kişi wally west'tir.

bu arada flash diyoruz ama flash dediğimiz kişi tek bir kişi değildir. barry allen ve wally west'i zaten söyledik. bunun haricinde diğer speedsterlar jay garrick ve bart allen'dır. bir de reverse flash vardır ki flash'ın en büyük ve en tehlikeli düşmanıdır. en hızlı flash ise wally west'tir. wally west speed force'a hükmedebilen ve onun gücünü en iyi kullanan flash'tır. hız çalma, ivme manipülasyonu, hız klonları oluşturma ve infinity mass punch (sonsuz yoğunluk yumruğu) gibi speed force'un limitlerini sonuna kadar kullanabilen bir nevi yaşayan speed force'tur. şimdi sıkı durun bu manyağın yaptıkları beyninize error verdirecek cinsten.

mesela aradığı biri vardı ve 1 pikosaniyede yarım milyon insanın yüzünü taramışlığı vardır bu manyağın. yani saniyenin milyonda birinin milyonda birine tekabül eden bir zaman diliminde yapıyor bunu. bu arada aradığı her kimse o kişiyi de buluyor.


yukarıda hız klonu özelliğinden bahsetmiştik

kaçmasının imkansız olduğu black flash (kısaca bf) tarafından takip ediliyordu ve bf yakalarsa ölecekti. yani durması ya da yavaşlaması ölümü demekti. bf speed force'un güçlerini suistimal eden speedsterları öldürmek ve çaldıkları hızı speed force'a geri vermesi için speed force tarafından yaratılan bir karakter. bir nevi denge unsuru. neyse wally kaçıyor bf kovalıyor. bu psikopat öyle bir hızlandı ki artık kendi gerçekliğini birkaç saniyeliğine değiştirerek zamanı ileriye sardı ve bf onu olduğu yerde bulamadı. sonrasında ise evrenin ve zamanın sonuna kaçıp oradan da bir sonraki big bang'e ve oradan da yeni evrene geçip ölümden bile kaçmıştır. yuh abicim yuh!


akıllara rahmetli turgay şeren'in ölümsüz repliğini getirmiştir


mesela infinity mass punch (imp) dediğimiz bir özelliği vardır. vücudunu sonsuz bir kütleye çevirip rakibine vurabilir. normalde ışık hızı aşıldığında kütle sonsuz sayılır. fakat wally, speed force ile olan bağı sebebiyle ışık hızını geçtiğinde bile hızını artırdığı sürece kütlesini de sonsuzluk boyutunda artırabilir. normalde bu büyüklükte bir kuvvet uyguladığında kendisinin parçalanması gerekir ama flash, speed force'un kendisine verdiği muazzam seviyede bir dayanıklılığa sahiptir. işte o yüzden bu yumruğu atabiliyor ve hiçbir zarar görmüyor. bu yumruğu yiyen biri emin olun bir daha iflah olmaz. bir saniyede milyonlarca kez yumruk atabilir.

ayrıca flash'ın hızı koşmasıyla alakalı değildir. ki yaptığı da aslında koşmaktan ziyade moleküllerini speed force ile yönlendirmesidir. uzay boşluğunda gidebilir ve uçabilir. yani koşması için fiziksel bir zemine ihtiyacı yoktur. uçmaktan ziyade koşmayı daha çok sevdiği için bunu yapar. uzayda speed force tarafından korunur.

yukarıda bahsettiğimiz özeliklerinden bir diğeri ve belki de en tehlikelisi hız çalması

dahası bu çaldığı hızı kendisine ekliyor ve daha da hızlanıyor. özellikle çizgi roman forumlarında wally west speed force vs karşılaştırmaları yapıldığında tartışma dahi yapılmaz. speed force'a girmiş bir wally west karşısında hiçbir karakterin şansı yoktur. isterse bütün justice league birlikte dalsın bütün momentumlarını çekip onları göz kapaklarını dahi kırpamayacakları şekilde heykellere çevirebilir. her şeyin ve herkesin hızını çalabilir. sadece kendi gibi speedster olanların hızını çalamaz. isterse bütün bir gezegenin ve içindeki canlı cansız hareket eden her şeyin momentumu çalabilir. ki bunu da yapmışlığı var psikopatın. hatta gezegen kendi yörüngesi ve ekseni etrafında bile dönemez hale gelmiştir.

bir yerde atom bombası patlıyordu ve patlama anından sonraki geçen 0.0001 mikro saniyede 500 bin kişiyi patlamanın yaşandığı merkezin 35 mil ötesine taşımıştır. buradaki hızının ışık hızının 13 trilyon katı olduğu belirtiliyor.


0.000000000000000000001 saniyede dünyadaki tüm radyoları açmıştır. saniyenin milyarda birinin milyonda birinin milyonda biri değerinde bir süreye tekabül ediyor. sadece karaları dolaşmış olsa ışık hızının 500 sekstilyon katı ediyor. fakat denizlerde bulunan gemiler, denizaltıları ve buralarda bulunan yapılar da buna dahilse iş daha da çığırından çıkıyor ve ışık hızı x 250 katordesilyon oluyor. artık kaç haneli bir sayıysa ben de bilmiyorum.


ayrıca wally west'in hızının ölçülmüş bir sınırı yoktur. istediği kadar hız yapabilir. ne kadar hızlı olmak isterse o kadar hızlı olur. düşünce hızından çok daha hızlı hareket eder.

velhasıl flash dc'nin en güçlü karakterlerinden biridir. speed force'a girmiş bir wally west karşısında hiçbir süper kahramanın şansı yoktur. durdurulamaz bir şeye dönüşür.

ekleme: ekşi sözlük'te bir kullanıcı, flash'ın superman'den hızlı olduğu justice league'de çürütülmedi mi demiş. hayır çürütülmedi. fark ettiyseniz orada superman flash'a ne kadar vurmak istediyse de flash superman'in savurduğu yumruklardan kaçabiliyordu. ayrıca hiçbir çizgi roman versuslarında filmler ve animeler dikkate alınmaz. daima çizgi romanların kendisi kıstas alınır. filmlerde karakterler maalesef çizgi romandaki gibi tasvir edilmez. çoğu zaman abartılır ya da saçmalanır. bunun en büyük örneği de superman'dir. filmlerde kriptonit görünce hönk diye adam elden ayaktan düşüyor. oysa bu koca bir saçmalıktır. superman'in kriptonite karşı zaafı olsa da kriptonite karşı gayet de dayanıklıdır. yoksa herkes superman'i yener ulan. bul kendine bir kriptonit superman'in *mına koy. he canım oldu. oğlum superman dediğiniz adam kriptonit kaplı bir gezegende ve üstelik kızıl güneş radyasyonu altında rakibini yenebilmiş biridir. kızıl güneş normalde superman'in doğduğu gezegen olan kripton gezegeninin güneşi olan yıldız tipidir. dolaysıyla kızıl güneş radyasyonu superman'in güç seviyesini yavaş yavaş düşürür. yani superman tamamen aleyhine olan ve güçlerini düşüren bir ortamda bile rakibiyle dövüşebilecek kadar güce sahiptir.

sonuç olarak filmler çizgi roman karakter versuslarında bir kaynak olarak kullanılamaz. bu arada konu konuyu açıyor. justice league demişken birçok kişi justice league'i avengers ekibiyle versus attırır ama bu karşılaşma maalesef avengers'ın ağır yenilgisiyle sonuçlanacaktır. bir tarafta thor, hulk, iron man varken diğer tarafta superman, flash, wonder woman, green lantern (hal jordan olan), martian manhunter gibi karakterler var. güç dengeleri arasında dağlar kadar fark var. avengers'ta thor haricinde dişe dokunur biri yok. marvel fanları kızmasınlar ama superman avengers'ı tek başına alır arkadaşlar. thor haricinde sups'u zorlayacak biri yok maalesef. kaldı ki sups inanılmaz hızlara çıkan ve yukarıda bahsettiğim (speedblitz) gibi inanılması güç hızlarda refleksleri olan ve dövüşebilen biri. thor çekicini kaldırıp savurana kadar sups'un kaç kez pozisyonu alıp saldıracağını düşünemiyorum. ayrıca bu versus bir bakıma thanos ve darkseid'ın da kıyaslanmasıdır. birinin düşmanı thor, hulk, iron man iken, diğerinin düşmanı superman, flash, green lantern, wonder woman ve martian manhunter'dır. justice league'i thanos'un karşısına dikin bakalım ne oluyor. oğlum bu ekip thanos'un g*tünden kan alır kan. güya ekleme yaptım kendi başına bir yazı olmuş bu...