Football Manager'ı Siz Farkında Olmadan Fazla Kolay Oynamanıza Neden Olan Ayarlar

Bu ayarları ortadan kaldırdığınızda daha zor ve farklı bir FM deneyimi yaşayabilirsiniz.
Football Manager'ı Siz Farkında Olmadan Fazla Kolay Oynamanıza Neden Olan Ayarlar

football manager serileri iddia edilenin aksine kolay değildir. insanların bir çoğu farkında olmadan oyunu "kolaylaştıran" ayarlarla oynuyorlar o kadar.

bunlardan ilki: menajerinizin tecrübe ayarı

bu sekmede eğer tecrübeli bir menajer yaratıyorsanız, oyunun kolay gelmesi tabi ki normal. zira tecrübeli bir menajer yarattığınız vakit en büyük takımlarda bile oyunculara güzel söz geçirirsiniz. ya da sıkıntılı anlarda yaptığınız konuşmaların etki verme şansı artar.

gerçek ve olması gereken bir oyun deneyimi için, seçilmesi gereken ayar hiç bir lisansı olmayan tecrübesiz menajer yaratmaktır. bu sayede oyun içinde yavaş yavaş hem kendinizi hem takımınızı geliştirebilirsiniz.

eğer zaten büyük bir takım seçerek oynamak istiyorsanız, tecrübesiz menajer ayarı ile her şeyin ne kadar değiştiğini göreceksiniz. yıldız oyuncular "bu kim amk" tepkisiyle sizi dinlemeyecekler vs.

gelelim oyunu kolaylaştıran ikinci ayara: oynanabilir lig sayısı

pek çok kişi, oyuna başlarken oyunun önerdiği sayıda lig seçiyor ve oyunun kendi uyarısını dikkate alıyor.

seçilen lig sayısı evet oyununuzun doğrudan performansını etkiliyor. performansdan kastım ise aslında devam tuşuna bastığınızdaki kısım. yani ne kadar lig/oyuncu seçilirse oyunun hızı o kadar yavaşlıyor. fakat bu sanılanın aksine büyük bir kayıp değil.

şöyle söyleyeyim, 50 bin oyunculu küçük bir database'de oynamak ile 200 bin oyunculu büyük bir database'de oynamak belki sizin oyun sürenizi 1/3 oranında etkileyecek. ama emin olun, oyunda artan takım ve oyuncu sayısının gerçekçiliğe olan katkısı bu süre kaybına kesinlikle değer.

basitçe anlatmak gerekirse, oyuna ne kadar fazla seçilebilir lig eklerseniz, oyunun gerçekçiliği o kadar artar. aslında çok basit bir kelebek etkisi var. nitekim seçilebilir lig olunca takımlar daha fazla transfer yaparlar, genç oyuncuları daha çok gelişir, kendi ligleri oynanabilir olduğu için hedefleri olur, menajer sirkülasyonu artar vs.

üçüncü olay da zaten çok bariz olan

başarılı taktik kullanma, potansiyeli yüksek olan hazır wonderkid listelerinden oyuncu transfer etme vs. zaten bunları yapıyorsanız, oyunun keyifli kısmının %80'ini pas geçiyorsunuz. oyuncuyu kendinizin keşfetmesini, taktiğinizi oturtmaya çalışmanın keyfinden, zorluklardan sonra başarıya ulaşmanın tadından uzak kalıyorsunuz.