Freelance Sitesi Fiverr'da Satıcı Olarak Sizi Yukarılara Taşıyacak Bazı Öneriler

Fiverr'da nasıl satış yapılır? Fiverr.com sitesinde üretici/satıcı olarak diğerlerinden sıyrılmak istiyorsanız bunlara biraz dikkat edin deriz.
Freelance Sitesi Fiverr'da Satıcı Olarak Sizi Yukarılara Taşıyacak Bazı Öneriler

Temel öneriler

öncelikle ingilizceniz yoksa hiç kasmayın.

1. mesajlara ne kadar erken cevap verirseniz o kadar iyi. müşteri 4-5 kişiye mesaj atıyor. ilk cevap verenle anlaşma ihtimali çok yüksek.

2. her zaman anlaştığınız teslimden fazlasını teslim edin. mesela 4 gün mü teslim süresi yazdınız? 2 günde teslim edin. 3 revizyon mu yazdınız? 6 tane yapın. normalde fazladan 10 dolar fiyat koyduğunuz ekstrayı ücretsiz verin. 20 dolarlık paket alan müşteriye 30 dolara sattığınız paket içeriği verin.

3. müşteri ile iletişim en zoru. 2000 km uzaktan, mevzuya aşina olmayan, doğru terminoloji bilmeyen, istediğini tarif edemeyen ya da ne istediğini bile bilmeyip "görünce anlarım" modunda olan birisiyle çalışma ihtimali çok yüksek - sabırlı olun, işi öldürmek değil oldurmak için çalışın. bu en zor işlerden çok güzel detaylı ve uzun yorumlar aldım. ingilizce zaten burada mühim. 10+ revizyon verdiğim adam bana anamın babamın yazmayacağı pozitif yorum yazdı.

4. level 1, level 2 ve top rated seviyeleri çok önemli. bunları mümkün mertebe hızlı elde etmeye çalışın. level 2 çok zor değil, 4 ayda 2000 dolarlık iş olur zaten ama top rated 20.000 dolar ve zaman alacaktır. fakat araştırmama göre esas para ve makul müşteriler de o seviyede.

5. gigleri nokta atışı başlıklarla girin. yani "logo tasarım" yerine "kahve dükkanları için logo tasarım" girin. aratanlar nokta atışı aradığı şeyi yapan birine yazmaya daha meyilli. generic gig'lerimi bu şekilde böldüm ve toplamda daha çok mesaj ve iş geldi.

thumbnail olayını düzgün yapın. canva.com'dan güzel, okunur ve görünür bir thumbnail yaratın. örnek çalışmalar (gallery) düzgün işler seçin. kahve logosu işine örnek olarak araba logosu koymayın.

6. arada bir brief giren ve teklif isteyen müşteri olduğuna dair fiverr bilgilendirme atıyor "bu sana uyar" diyor. hemen teklif verin. zaten 30 sn sürüyor, yapıştırın gitsin. arama ile size ulaşmayacak alıcı ayağınıza gelmiş. verin teklifi geçin.

7. promoted gigs olayından pek fayda görmedim.

satıcı olarak her işi kabul etmek zorunluluğunuz var gibi görünse de yok.

iş kapsamında olmayan isteklerle gelen, çıktının kalitesini etkileyecek girdilerle gelen (ne yapsanız olmayacak, alıcı da beğenmeyecek ya iptal isteyecek ya kötü yorum yazacak) alıcıyı müşteri hizmetlerine yazarak derdinizi anlatarak iptal edebiliyorsunuz. istatistiklerinizi etkilemiyor.

ayrıca alıcıya uyuz oldunuz, ortak iptal ettiniz - bu alıcıyı bloke edebiliyorsunuz. sadece size iş vermiş alıcıları bloke edebiliyorsunuz.

1 ay daha geçti, devam önerilerim şu şekilde

level 1 oldum, aramalarda 8000 civarı satıcının olduğu sıralamalarda da 50-100 arası bir yerde çıkıyorum (vpn'le değişik ülkelere bağlanıp incognito browser'dan ana niche'imi arattığımda benim ilan ilk 50-100 arasında bir yerde çıkıyor).

promoted gigs olayı o kadar da kötü değilmiş, çok fazla masrafı yok, tıklayıp ilana bakarsa para kesiyor (google modeli), ilana yakından bakan alıcıların conversion rate'i de fena değil. 5 dolar harcayıp 100 dolar kazanmışım reklamı olan işlerden. ama atıyorum, 50 dolar harcarsam x20 eder mi bilemiyorum.

ek olarak seller plus hesabı aldım. aylık 40 dolar.

bunun en büyük faydası şu - alıcı mesaj atıyor, sağda alıcı ciddi mi, yoksa gezdirme mi yapıyor anlamaya yarayan ufak bir profil bilgisi cıkıyor - bu adam 100 tane alım yapmış, ortalama harcadığı para şu kadar, ortalama verdiği yorum şu kadar.

eğer hiç daha önce siparişi olmadıysa bu da kıymetli. zira fiverr ilk defa alım yapan birisiyle çalışıp pozitif bir deneyim yaşandığını görünce sizin gig'in ranking'i yükseliyor. yani 500 tane iş yaptıran adamdan daha az kıymetli değil. tek dikkat etmekte fayda olanlar az para harcayıp düşük yorum puanı verenler. leşçilerle pek uğraşmayın yani.

seller plus'ın bir diğer olayı indirim-promosyon yapabiliyoruz. 20 tane indirim kuponu veriyor istediğimiz gibi kullanmak için. aslında indirim kuponunun bir numarası yok, indirim yapmak istersem custom offer'la yaparım zaten, ama alıcıya kupon yollayınca cazibesini artırıyor. yoksa para benden düşüyor her türlü.

yeni öğrendiğim şeyleri paylaşayım

ilk defa çalışacağınız müşteriye kısa demo yapın. kısa sizin işinizde neye tekabül eder bilemiyorum tabii ama yani ürünün tamamını değil bir kısmını "böyle olacak" diye göstermek faydalı. tahminim diğer satıcıların çok azı bunu yapıyor, demo yapmak özellikle ilk kez çalışılacak alıcılarla çok işe yarıyor. son bir aydaki müşterilerin belki %40'ı bu demolar sayesinde satın almaya dönüştü.

iptaller rank'inizi düşürüyor. eğer iptal olacak bir işse, problem sizden kaynaklı değilse - cidden sizden kaynaklı değilse yani - customer support'a yazın, durumu anlatın.

geçen gün birisi brief vermiş. teklif verdim, kabul etti, benimle kaynak dosyaları paylaştı, dosyalarda bi gariplik var. mesaj attım emin misin diye, evet eminim dedi. ekran görüntüsü yolladım bak emin misin dedim, evet dedi teyit etti.

iyi dedim yaptım işi yolladım, adam geri geldi "ya sen beni çok yanlış anlamışsın..." diye. yani uzun anlatmayacağım - farz edin ki ilanda "fotograftan eski sevgili silinir" diyorum, adam bana fotoğraf yolluyor, ben düzeltip geri yolluyorum adam gelip bana diyor ki "ama ben senden bunu kullanıp suluboya yapmanı istemiştim."

neyse yazdım bunu customer support'a, iptal edeceğiz ama bu alıcı bayağı şuursuz, benim statlarımı etkilemesini istemiyorum, n'apayım diye.

(bu noktada bir parantez açıp diğer tavsiyem olan fiverr dışı yazışmalardan kaçınmanız noktasına değinmek istiyorum. bu tür durumlarda destek ekibi tüm yazışmalara, tüm gelen giden dosyalara erişimi olduğundan kim haklı kim haksız çat diye görüyor. o yüzden facebook'tan yazayım, whatsapp'tan yazayım işlerine girmeyin. hatta yazın "fiverr'da kalalım lütfen" diye. hepsini görüyor bu fiverr algoritması, daha siz yazarken zaten uyarılar çıkıyor mesaj kutusunda dışardan para istemeyin, dışardan mesajlaşmayın diye. profilin itibarını zedeleme riski olan her şeyden kaçının özetle.)

neyse support "iptal edin - biz düzeltiriz iptal istatistiğini "diyerek kısa sürede çözdü mevzuyu.

nereye bağlayacağım? öyle olmayacak işlerde illa yapacağım diye kasmayın. baktınız adamın beklentisi olacak gibi değil, hemen yazın support'a, iyi niyetle bu işi oldurmak istediğinizi ama beklentinin imkansız olduğunu vs anlatın, anlayış gösteriyorlar. adamın her dediğini yapıp bir de sonra 1 yıldız alma riskine girmeyin. okuduğuma göre böyle durumlarda support "e sen de okeylemişsin yapmışsın işi, revizyonları yapmasaydın madem" diyorlarmış. olmayacak işe baştan olmaz deyin.

bir diğer nokta, otomatik onaylamalar

işi yaptınız deliver dediniz, onay bekliyorsunuz. alıcının 3-4 gün bir onay süresi var. o esnada onaylamazsa otomatik onaylanıyor ve para size geçiyor.

otomatik onayı yaklaşan alıcıya öncesinde mesaj atıyorum - diyorum ki yarın otomatik onaylanacak revizyon vs varsa geri yolla yapayım. otomatik onay olduktan sonra da mesaj atıyorum, diyorum ki onaylandı ama bakamamış olabilirsin, varsa değişiklik isteğin, haber ver, yaparım sıkıntı yok.

sipariş otomatik onaylandığı için istediği neticeyi alamayan ve bunun için sizi cezalandıran alıcı senaryosuyla uğraşmaktansa alıcıya bu şekilde bir güven vermek çok daha iyi bir taktik. bu şekilde iyi niyet gösterdiğinizde dönüşü de oluyor (tekrar yeni işle gelen oldu mesela, teşekkür etti yaklaşımdan ötürü). o yüzden revizyon sayısına süresine falan takılmamaya çalışın.

revizyon işinin bokunu çıkaran olunca da mümkün mertebe revizyon limiti vs muhabbeti yapmayın. normalde 3 revizyon yazıyor ilanlarımda ama 10 revizyon yaptığım da oldu. sıfır revizyonla onaylanan işim de çok oldu. bunları kişisel almamak lazım. karşıdaki zaten yarı-amatör veya kel alaka olduğu için fiverr'da.

çok yoran iş olduğu zaman mevzu kapanırken "bak seni üzmedik, normalde ilanın sunduğu hizmetin ötesinde gayret gösterdik, umuyorum bu durum gözünden kaçmamıştır" şeklinde yaklaşıyorum. zaten bu model iş bitince genellikle "çok sabırla çalıştı benimle, tam bir profesyonel" vs gibi yorumlar yazıyorlar.

sakın ha "pozitif yorum yaz" demeyin. fiverr mesajları takip ediyor, otomatik uyarı çıkıyor "pozitif yorum istemeyin" diye. müşteriye tüm sürecin pozitif ilerlediğini hatırlatmak yeterli oluyor zaten. insanların %99.99'u sen ben gibi normal insanlar, size saplamak gibi bir dertleri yok. adam memnunsa zaten 5-5-5 yıldızı veriyor.

son olarak da tatil modu ile ilgili bir önerim var

genel kanı tatil moduna almanın, mesajlar açık kalsa bile aramalardaki sıralamanızı düşürdüğü yönünde. bunun yerine ilanlardaki teslim süresini 10 gün 15 gün neyse uzatmanızı öneriyorlar. yine mesajlara 24 saat içinde dönerek "atıl hesap" olarak görünmemeniz elzem. özetle freelancer'a tatil yok. aktif olarak çalışmasanız bile müşteriye dönmek gerekiyor. günde 1-2 kere baksanız yeterli ama neticede 24 saatte döndüğün sürece response rate'in etkilenmiyor.