Friends Dizisi Hakkında Az Bilinenler

Friends hayranlarının hoşuna gidecek ilginç yapım notları.
Friends Dizisi Hakkında Az Bilinenler

1) toplam 10 yıl boyunca 236 bölüm yayınlanmış.

2) friends isminde karar kılınmadan önce, "friends like us"da karar kılınmış. sonra "six of one", sonra "across the hall" sonra "once upon a time in the west village" ve "ınsomnia cafe."de karar kılınmış. en son o muhteşem halini alarak "friends" olmuş. çok da güzel olmuş.

3) proje halindeyken sadece monica, ross, rachel ve joey’nin başrol olması planlanıyormuş. phoebe ve chandler yan karakterler olacakmış.

4) monica ve joey’nin dizinin esas çifti olması ve en büyük aşkı bu çiftin yaşaması da proje halindeyken düşünülen ancak sonrasında değiştirilen fikirlerden biri!

5) ellen degeneres, phoebe rolünü geri çevirmiş. bir ellen manyağı olarak, lisa kudrow‘dan daha phoebe’sini düşünemiyorum.

6) proje aşamasındayken chandler’ın eşcinsel olması planlanmış. zaten az üstüne gitmiyorlardı çocuğun.

7) r.e.m. tarafından söylenen “shiny happy people” şarkısı jenerik için ilk seçenekmiş.
henüz ismi friends like us'kenki bir jeneriği de mevcut:


bir "i’ll be there for you" değil tabisi.

8) kapı üzerindeki gözetleme deliğinin çevresindeki çerçeve ilk bölümlerde içinde bir ayna da barındırıyormuş. çekimler esnasından kazara kırılınca, sökmek yerine öyle bırakmaya karar vermişler.

neredeyse dizinin simgesi haline geldiğini söylersek yanlış olmaz. ki çok da orijinal bir şey çıkmış ortaya. kıranın ellerine sağlık valla.

9) kafenin turuncu kanepesi, aslında set ekibinden biri tarafından warner bros. stüdyoları’nın bodrumunda eski püskü halde bulunmuş. üşengeçlikten 2-3 sezon değiştirilmeyince o da bir simge haline gelmiş efendim.


10) 1995'te, jenerik müziği 2 ay boyunca en iyi 100 listelerinde hep 1. sırada yer almış. müziğin sözleri tamamen sanatçısına değil, 2 ayrı yapımcısına da aitmiş. adamlar para bizde, söz bizde demişler. çok da güzel olmuş. bakar mısınız şuna yahu;

someone to face the day with
make it through all the rest with
someone ı’ll always laugh with
even at my worst ı’m best with you

günü birlikte karşılamak
devamını birlikte getirmek
birlikte gülmek içinsin.
hatta seninleyken, en kötü anlarımda bile en iyi halimdeyim.

11) dizi başladığında oyuncularımız çok da genç değillermiş.


12) karakterlerin tam isimleri:
chandler muriel bing
rachel karen green
ross eustace geller
monica e. geller (e’nin karşılığını hiçbir zaman öğrenemedik.)
joseph francis tribbiani jr.
phoebe buffay (doğum belgesini hiç görmediğinden ikinci ismini kendisi de bilmiyor.)

13) dizinin yayınlandığı dönemlerde jennifer‘ın saçları dönemin modası olmuş. kadınlar kuaföre tarif verirken "the rachel" diyormuş. asıl ilginç olan, aniston’ın bu saç modelinden nefret ediyor olması.

14) courteney cox dizideki rolüyle emmy adaylığı alamayan tek friends oyuncusu.

15) bruce willis dizide para almadan konuk oyuncu olmuş. perry ile beraber yer aldıkları başka bir yapım üzerine girdikleri iddiayı kaybeden willis, anlaştıkları parayı alıp hayır kurumuna bağışlamış.


16) gunther karakterinin konuşması hiç planlanmamış; james michael tyler‘ın rolü almasının tek nedeni, kafedeki kahve makinasının nasıl çalıştığını biliyor olmasıymış.


17) monica’nın dairesindeki buzdolabı gerçekte de çalışıyormuş ve içinde dizi ekibi için içecek-yiyecek bulunuyormuş.

18) ilk sezon bölüm başına 22.500 dolar alan oyuncuların, son sezona geldiklerinde bölüm başı maaşları 1 milyon dolar olmuş. helali hoş olsun.

19) final bölümü 52,46 milyon kişi tarafından izlenmiş ve amerikan tv tarihinin en çok izlenenleri listesinde 4. sırada. bu sayı o yıllardaki türkiye nüfusuyla neredeyse birebir.

20) matt leblanc'ın oyuncu seçmelerine gittiğinde yalnızca 11 doları varmış. 3-5 dolar eksiği olsa, hepimiz şuan joey gibi bir karakterden mahrum kalmış olacaktık. düşünmesi bile korkutucu.

21) rachel rolü ilk olarak courteney cox' a gitmiş ancak senaryoyu okuduktan sonra monica rolünü oynamak istemiş.

22) joey'nin "how you doin?" repliği, televizyonların en sevilen 20 replik listesine 4. sıradan girmiş. uzuuunca bir süre de ilk 3'de gidip gelmiş. sokaklarda "hav yu duun" diye dolaşan insanlar düşünün, o kadar popülermiş.

23) dizi finalinin ingiltere yayını, 30 saniyelik reklam için 1.8 milyon dolar alarak bir rekora imza atmış.

24) her bölüm ama her bölümden önce bu 6 arkadaş kulise kapanırlarmış. ama içeri ne bir insan, ne bir kayıt cihazı ne de telefon alırlarmış. böyle hazırlanırlarmış bölümlere.

25) courteney cox onlarca reklamın yüzü olmuş. hatta ulusal kanalda, kadınlara yönelik bir reklamda, period/adet kelimesini kullanan ilk insanmış.

26) 10 sene lan, az değil. bizim kızlar tabi ki hamile kalmış, hatta phoebe'nin tüm süreci neredeyse senaryoyla birebir gitmiş. hastane sahneleri vs.

27) canlı gülme ekibi yüzünden yüzlerce sahne tekrar çekilmiş. adamlar gülmek için para alıyorlarmış ama gülmelerini durduramadıkları için, çoğu replik piç oluyormuş.

28) dizide uzun/kısa sahne almış onlarca ilginç isim var. ben şahsen toparlayamadım. misal ünlü virgin havayolları ceo'su bir bölümde şapka satıcısı olarak karşımıza çıkmış. daha onlarca ünlü isim repliksiz katılım sağlamış. bizler dvd'sini alıp, evde çayla kahveyle açıp izliyoruz ama o dönem herkesin gözü bu dizideymiş, muazzam ilgi görüyormuş.

29) dizinin pilot bölümü yayınlanıp, tutunca; tüm ekip las vegas'a tatile gönderilmişler.

30) dizideki 6 arkadaş gerçekte de görüşüp; poker, scrabble, vs. oynarlarmış. ve bir çok kaynaktan da doğrulattığım gibi, birbirleriyle yatmamak için söz vermişler. çok da güzel düşünmüşler. (hayır, dizi bitince de yatmamışlar :) )

31) peki bu arkadaşları hollywood kapmamış mı? kapmış efendim. aralarından ilk hollywood stüdyolarına giden ve film çeken, ross'un maymunu marcel olmuş. (outbreak filmiyle)

32) dizinin bir bölümü için 30.000 feet film harcarlarmış. serhat ne diyorsun bu konuda?

33) joey ve chandler'ın kapısının arkasında duran yazı tahtasına her bölüm farklı şeyler yazılırmış. bunu 10 sene boyunca yapansa paul swain diye ekipten biriymiş. ama adamın cast'ta hiç adı geçmiyormuş.

34) joey’un beyaz köpek heykeli gerçekte jennifer aniston’a aitmiş. bizim phoebe ise yapımcılardan biriyle evliymiş. 95 yılında michel stern'le evlenmiş, 98'de bir oğlu olmuş.