Friends, Seinfeld ve HIMYM'da Rol Almayı Başaran Tek Oyuncu: Maggie Wheeler

Sitcom denince akla ilk gelen bu 3 dev dizide de oynayarak ilginç bir istatistiğe imza atmış Wheeler ablamız. Bakalım kendisini hatırlayabilecek misiniz?
Friends, Seinfeld ve HIMYM'da Rol Almayı Başaran Tek Oyuncu: Maggie Wheeler

pek bilinmez ama maggie wheeler (nam-ı diğer janice), sitcom kraliçesidir

kült olmuş sitcom dizilerinde bir şekilde rol aldı. komedi denildiğinde akla gelen 3 büyük yapım var. friends, seinfeld, himym üçlüsünde rol almayı başaran tek oyuncu kendisidir.

daha birçok önemli sitcom yapımlarında da rol almayı başarmıştır. 19 bölümle en çok yer aldığı friends'te gülüşüyle, omg repliğiyle herkesin aklına kazındı. ilginçtir buna rağmen hiçbir dizide ana oyuncu kadrosunda yer almadı, sadece konuk oyuncu olarak göründü.
kendisi için en büyük dönemeç friends'in yaratıcıları david crane ve marta kauffman ile friends dizisinden 4 sene önce yayınlanan dream on yapımı sayesinde tanışmasıyla oldu. gelecekte 100 milyardan fazla izlenecek friends dizisini yaratacak bu ikiliyle tanışması kendisi için çok büyük şanstı. bu sayede hem janice rolünü aldı, hem de dream on yapımındaki konuk oyuncu rolünden 5 ay sonra yer aldığı ilk yapım seinfeld oldu.

dream on david crane ve marta kauffman'ın ilk büyük işiydi, 1990–1996 yılları arasında hbo'da yayınlanan bir sitcom dizisi. maggie wheeler'ın bu dizide 1991 yılında konuk oyuncu olarak yer aldığı bölüm, 1992 yılında konuk oyuncu olduğu seinfeld bölümü, ardından 1994 yılında başlayan friends'teki ikonik kahkahaları, himym dowisetrepla bölümü konuk oyunculuğu ve araya sığdırdığı onlarca ünlü sitcom dizilerinde konuk oyunculuk ve seslendirmeler...


Dream On


Seinfeld


david crane ve marta kauffman yazar olarak friends'e kadar hep beraber çalıştı

friends'ten önce yer aldıkları 6 farklı projenin hepsinde beraber oldular ve hiç ayrılmadılar. bu ikilinin en çok öne çıkan özelliği, çalıştıkları kişilerle tekrar çalışmalarıydı. sanki friends öncesi projeler friends için var olmuştu çünkü çalıştıkları birçok oyuncuyu friends'e dahil ettiler. seçimlerini, eski projelerinde beraber çalıştıkları kişileri referans alarak yaptılar.

maggie wheeler bağlantısı şans değildi çünkü ünlü iki yazarın çalışma metodu buydu. daha önce hiçbir yerde görmediğiniz, imdb'deki mesailerim sonucu keşfettiğim, maggie wheeler örneği gibi kendileriyle daha önce çalışan sonrasında yollarının friends'de kesiştiği birçok bağlantı mevcut. wheeler'a sitcom kraliçesi derken boşuna söylemedim çünkü en sevilen diğer sitcom'larda onun adını görürsünüz. yer aldığı diğer sitcomlar:

shameless
californication
curb your enthusiasm
will & grace
everybody loves raymond
drake & josh

doogie howser m.d. dizisinde dahi çocuğu oynayan, geleceğin en ünlü ve en sevilen oyuncularından olacak himym'da kız tavlamanın kitabını yazan neil patrick harris'in başrol oynadığı dizide maggie ablamız da konuk oyuncu olmuştu.


shake it up adlı disney'in gençlik dizisi sitcom'unda zendeya ve bella thorne başroldeydi

kendisi burayı da es geçmedi.

 


ellen degeneres stand up'ın yıldızıydı, sonra skandallarıyla aforoz edildi ve artık görünmüyor ama 126 milyonluk instagram hesabındaki paylaşımlarıyla paraya para demiyor. ellen degeneres bir zamanlar kendi dizisiyle 4 yıl boyunca ekranlardaydı. dizi bittikten birkaç sene sonra stand up'a başlamıştı. aynı seinfeld'in yaptığı gibi kendi adını verdiği dizisinde, oynadığı karakter 94 yılında 108 bölümle ekranlardaydı. maggie de 13 bölüm nasiplendi.


ve csi... 2003 yılında, friends göndermesi mi emin olmadığım ama bölümün adını last laugh yaptıkları csi bölümüne konuk oldu. bu dizi 15 yıl ekranlarda olan diğerlerinin aksine suç dizisiydi. suç dizisinde rol kapması bile sitcom referansı sayesinde olmuş olabilir.

maggie wheeler için konuk oyuncu derken boşuna demiyorum

ilginçtir kariyeri boyunca yer aldığı hiçbir dizide ana oyuncu olmadı. hep konuk oyuncu olarak göründü. tek bir istisna var. kariyerindeki ilk oyunculuk tecrübesini yaşadığı 1984 yapımı 9 bölümlük "the new show" adlı komedi dizisinde 8 bölüm oynadı. ki bu istisna ne kadar sayılır o da muamma...

batman, barbie, justice league, lilo & stitch, kim possible, kung fu pand, ninja turtles, archer, the addams family ve daha nice farklı animasyon yapımında ve video oyunlarında seslendirme yapmıştır. tabii bu seslendirmelerde de aynı sitcom gibiydi, birkaçı dışında konuk seslendirmeciydi hep. kariyeri bitmeden ana oyuncu olarak görür müyüz bilmem ama kaderinde yazılı olan iki kelimenin komedi ve konuk olduğuna eminim.