Futbol Kelimesinin Kökeni Nereye Uzanıyor?

Futbol (football) kelimesi nereden geliyor? Soccer ile farkı nedir?
Futbol Kelimesinin Kökeni Nereye Uzanıyor?

aslında, futbolun ingiliz toplumunun üst kademeleri arasında ilk günlerinde, spor için uygun terim "soccer" idi. sadece bu değil, sporun "soccer" olarak anılması, tekil "football" kelimesiyle anıldığı ilk kayıtlı örnekten yaklaşık 18 yıl önceydi, ikincisi ise orta ve alt sınıf arasında daha popüler hale geldiğinde gerçekleşti. bu gerçekleştiğinde, "football" terimi giderek "soccer" ve o zamanki resmi adı "association football" üzerinde hakimiyet kurmaya başladı.

1860'larda, dünya çapında ve tabii ki ingiltere'de popüler olarak oynanan oldukça fazla "futbol" sporu vardı. bu sporların çoğunun benzer kuralları vardı ve sonunda, 26 ekim 1863'te, ingiltere'deki bir grup takım bir araya gelip tüm maçlarında kullanılacak standart bir kurallar dizisi oluşturmaya karar verdi. "association football" kurallarını oluşturdular ve "association", onu ingiltere'de var olan "ragbi futbolu" gibi diğer birçok futbol sporundan ayırıyordu.

ingiliz çocuklar her şeye lakap takmayı severdi ayrıca bu lakaplara "er" ekini eklemeyi de severlerdi. bu nedenle o zamanlar rugby'ye halk arasında "rugger" deniyordu. association football o zamanlar çok daha iyi bilinen "assoccer" idi, bu da kısa sürede "soccer" ve bazen de "soccer football" oldu. takma adın mucidi, association football'un kurulduğu sıralarda oxford öğrencisi olan charles wredford brown olarak söylenir. efsaneye göre, association football'un kurulmasından kısa bir süre sonra 1863'te wredford-brown'ın bazı arkadaşları ona "rugger" oynamak isteyip istemediğini sormuşlar ve o da "soccer"ı tercih ettiğini söylemiş. isim o noktadan itibaren tutunmuş.

ragbi ve futbol, esas olarak toplumun üst kademeleri tarafından oynanan sporlardı. ancak, bu iki futbol türü yavaş yavaş kitlelere, özellikle de futbol'a yayıldı çünkü ragbi alt sınıflar arasında pek tutulmuyordu. oyun , "soccer" yerine, yavaş yavaş "football" adı altında dünyaya yayıldı. ancak sorun, dünyanın diğer birçok ülkesinin, örneğin amerika birleşik devletleri, kanada, irlanda, avustralya, yeni zelanda ve güney afrika'nın, "football" adını verdikleri kendi popüler sporlarına sahip olmasıydı. bu ülkelerde, "soccer" adı bu nedenle tercih ediliyordu ve bazılarında hala tercih ediliyor.

kaynak