Futbolda Sarı ve Kırmızı Kart Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Futbolda sarı ve kırmızı kartlar nasıl, ne zaman ortaya çıktı? İlk kırmızı kart hangi hakem tarafından hangi futbolcuya gösterildi?
Futbolda Sarı ve Kırmızı Kart Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

futbol tarihinde dünya kupalarında ilk kırmızı kart 1974 dünya kupası'nda şilili bir oyuncuya (carlos caszely) gösterilmişti, gösteren hakem ise doğan babacan’dı. (iki ay önce avrupa kupalarında ispanyol bir futbolcuya ilk kırmızı kartı gene kendisi göstermişti.)

Doğan Babacan

kırmızı ve sarı kartların ortaya çıkış hikayesi ise şöyle

ingiliz kenneth george aston, 1936’da hakemlik belgesi almış, 1960’ların başında da ismi bilinen bir hakem olmuştu (aslında öğretmendi). şili'deki 1962 fifa dünya kupası'nda görev aldığı ilk maçta başarılı olunca onu italya-şili maçına da verdiler ama italyan ve şili basınında çıkan haberler-tartışmalar yüzünden birden olay maçtan çok savaşa döndü. polisin 3 kez sahaya girmek zorunda kaldığı maçta iki oyuncuyu oyundan kovması gerekmişti hakemin.

başarılı yönettiği maçlardan sonra fifa, aston’dan hakem komitesine katılmasını istedi. 1966 dünya kupası'nda ev sahibi ingiltere, wembley'de çeyrek finalde arjantin ile karşılaştı ve maçın alman hakemi, arjantinli kaptan rattín'in oyundan attıktan sonra saha karıştı. hakem ve hakemlerden sorumlu aston maç sonrası çok eleştirildi çünkü hakem ispanyolca konuşamadığından arjantinli oyuncularla anlaşamamıştı ve sahadan attığı oyuncularla vb. ilgili kararları seyirci ya da futbolcular tarafından tam anlaşılamamıştı. hakemlerin dil engeline takılmadan kararlarını net şekilde ortaya koyabilecekleri bir sistem gerekiyordu. 


ken aston, bir gün arabasıyla trafik ışıklarında beklerken kafasında bir ampul yandı, sarı ışık sakin ol, bekle; kırmızı ışık ise dur demekti! işte bu anda fikir olarak doğan sarı ve kırmızı kartlar, meksika'daki 1970 fifa dünya kupası'nda tanıtıldı ve o zamandan beri oyunun ayrılmaz bir parçası haline geldi ve hakemin kararlarının net olarak anlaşılmasını sağladılar.