Galatasaray Son Haftalarda Neyi Farklı Yaptı ve Bu Güçlü Oyun Ortaya Çıktı?

Sezona istediği gibi giremeyen, galibiyetler gelse de oyun anlamında pek bir şey vadetmeyen Galatasaray, son birkaç haftadır adeta gövde gösterisi yapıyor. Peki Cimbom neyi farklı yapıyor?
Galatasaray Son Haftalarda Neyi Farklı Yaptı ve Bu Güçlü Oyun Ortaya Çıktı?
Galatasaray SK

sezon başında işlemeyen en önemli bölge, çok şey beklenen yunus - kerem kanadıydı

peki neden beklentiler bu kadar yüksekken sonuç hayal kırıklığı oldu? çünkü yunus da, kerem de çizgiye basan değil; içe kat ederek oynayan, santrfora pozisyon hazırlamak yerine şut tehdidi yaratmaya çalışan ve ikisi de oyun yapıları gereği ve biraz da sezon başı flaş transferlerin etkisiyle kendilerini göstermeye odaklı hareket eden bir oyun yapısına bürünmüşlerdi. 

bir takımın iki kanadı da içe kat etmeye hevesli ve oyunu merkeze doğru yönlendiren bir oyun yapısındaysa ve bu bahsettiğimiz takım galatasaray gibi oyunu domine etmeye çalışan, rakiplerinin takım boyunu iyice kısaltarak ve alanı daraltarak mümkün olduğu kadar az pozisyon vermeye odaklı bir yapıda karşıladığı takımsanız, iki kanadınızın en azından bir tanesi çizgi oyuncusu olmak zorunda. neden? çünkü rakip sizi 30 metreye sıkıştırıyor, takım boyunu daraltıyor, sizi dar bir alana sıkıştırmaya çalışıyorsa siz oyunu enine genişletmek zorundasınız. aksi takdirde oyuncu mevkileri üst üste biner. 


dikkat ettiyseniz sezon başı kerem, mertens ve hatta oliviera'nın ısı haritası birbirine çok yakındı

sanki üçü de aynı mevkide oynuyor gibi birbirlerinden rol çalıyor gibilerdi. kanat oyuncularınızdan en azından bir tanesinin çizgiye kadar açılıp, rakibin bloklarının açılmasını ve açılan bu bloklardan gerek merkezden ceza yayına gelen oyunculara boşluk oluşturması ve gerekse de çizgiye basan kanat oyuncusuna oliveira gibi bu işlerin çok iyi uygulayıcısı olan biriyle diyagonal pas atarak oyunun yönünü değiştirip, sıkılaşan rakip savunma bloğunu kenarlara açarak merkezdeki yığılmayı dağıtmanız gerek.

rashica

verimsiz bir şekilde devam eden yunus - kerem kanatlarının işlememesi üzerine arayışa giren okan buruk, daha çizgi oyuncusu ve koridoru boylu boyunca kullanabilme özelliğine sahip rashica'yi sağ kanada monte ederek oyuna genişlik kazandıran ve rakibin merkezden kanatlara doğru açılmasını sağlayan o doğru hamleyi yaptı.


icardi

formda olduğu zaman bu ligin çok üzerinde olan mauro icardi'nin de takıma katılması ile beraber ön alan baskısı akıl kazandı. çünkü icardi daha çok fiziksel olarak değil, zekasıyla baskıyı yapmasını bilen ve doğru pozisyon alarak pres yapmasıyla rakibin kolay top çıkaramamasını sağlayan en önemli parça. tabii sadece akıllı ön alan baskısı ile değil, aynı zamanda doğru anda rakip stoperlerden kurtularak demarke hale gelip kendine pozisyon yaratması, top seviyede gol vuruşları ve asist özelliği ile arkadaşlarına goller attırması, sezona seferovic ve gomis ile başlayıp, ileri hatta umduğunu bulamayan galatasaray için hayat öpücüğü oldu.


peki ne oldu da sezona istediği gibi giremeyen ve arzulanan futboldan uzak galatasaray son birkaç haftadır adeta gövde gösterisi yapar oldu? 

kerem - yunus ikilisinden biri ve hatta ikisi birden kızağa çekilerek, daha çok çizgi üzerinde oynamayı bilen ve koridoru etkili kullanan ve bekine yardıma gelip adam kovalayan rashica sağ kanada monte edildi. daha da önemlisi, sezon başından beri eleştiri konusu olan en uçtaki forvet ile savunma çizgisi arasındaki sürekli uzayan mesafe daraltılarak daha dar bir alana çekildi. 

icardi'nin oyun aklı ile başlayan ve alanyaspor maçında bizlere fragman olarak ilk yarım saat gösterilen ön alan baskısı, maçtan maça geliştirilerek başakşehir maçında kusursuza yakın bir şekilde gösterildi. daha önceleri ön bölgede oliveira ile denenen ve oliveira'nın oyun yapısı gereği istenilen seviyede olmayan 3. bölge baskısı, oliveira'nın daha derinde orta sahada kalıp alanı savunması ve yerine torreira'nin katılımı ile agresifleşip, mertens'in de 10 numara değil de ikinci forvet gibi icardi'ye son derece yakın bir şekilde baskıya katılması ile daha başarılı oldu. bu şekilde kendi yarı sahasından top çıkarmaya çalışan takımları o bölgeye hapsederek oradan kolay kolay çıkartmadık.


tabii burada zaman zaman abdülkerim ile, sergen yalçın'ın şampiyon olduğu sene wellinton üzerinden uyguladığı, zaman zaman da jorge jesus'un gustavo henrique ile denediği stoperi orta sahaya kadar çıkararak defanstan bir kişi eksik olma riskini göze alarak orta sahada bir adam fazla olma seçeneğini kullandık. ligin üzerinde kaliteye ve yeteneğe sahip bu kadroyu doğru formasyonda ve yüksek eforlu bu baskıyı yapmaya ikna ederseniz top ayağındayken önünde sonunda zaten işi bitirmek zor değil.