Galatasaray'ın Yeni Sol Beki Angelino'un Artıları ve Eksileri

José Ángel Esmorís Tasende ya da bilinen adıyla Angeliño, Galatasaray'ın RB Leipzig'den satın alma opsiyonuyla kiraladığı yeni sol beki.
Galatasaray'ın Yeni Sol Beki Angelino'un Artıları ve Eksileri

angelino, geçen sezon hoffenheim gibi rezalet bir takımla ligde 10 asist yapmış bir sol bek. hoffenheim'ın toplam gol sayısı ise 48. gollerin %20'sinden fazlasında imzası var ve bunların çoğu "al da at" asisti.

kiralık anlaşılması muazzam bir yönetim becerisi. çünkü disiplin konusunda muhtemelen galatasaray'a gelmiş sicili en kirli oyuncu

hollandalılar lafını hiç sakınmaz, dan dun söyler aklındakini diye biliyoruz ya, bu arkadaşın kalp spazmı geçirtmeyeceği hollandalı yok. zaten böyle biri olduğu için alınabiliyor, galatasaray'dan başka yere gitmem diye tutturmuş daha iyi teklifler varken manyak herif. ali sami yen sokak içici tayfadan sanırsın. bugüne kadar başta sosyal medya olmak üzere, çeşit çeşit yöntemle yarattığı skandalın bini bir para. kendi teknik direktörlerine mi sallamadı, kalecisini mi eleştirmedi, kulüp sakat olduğu için kadroda yok dediğinde "yoo, gayet iyiyim ben" mi demedi, oynayacağım ben diye tutturup takımları mı karıştırmadı, neler neler... melo, riera'yı soyunma odasında tekme tokat dövdü, çözüldü. marcao, kerem'e sahanın ortasında tokat attı, çözüldü. fakat bu tür hareketler takımı dinamitleyebilir. en azından izole edilmesine sebep olabilir.

Leipzig'in sakat diye açıklama yaptığı Angelino'nıun, kulübüne ''hayır bir kas problemim yok, iyiyim'' cevabı

galatasaray rehabilitasyon merkezi'nde icardi gibi tedavi olursa ortalığı birbirine katar 

çünkü kafası sahada olduğunda hücumda yapabileceklerinin sınırı yok. iyi orta yapıyor denilirken caner erkin gibi ortaları ceza sahası içindeki oyuncu öbeğine doğru atabilmesinden bahsedilmiyor. çizgiye ineyim de açayım, merkez çok kalabalık bir pas gelsin de kalabalığa doğru bir doldurayımı herkes yapar. çapraz pas atar gibi kaleye 50 metre mesafeden arka direğe koşu yapan adamın hızını kesmeden topla buluşabileceği optimum noktayı görüp, topu oraya kondurabilme becerisinden bahsediliyor. bunu yapabildiğini göstermek için değil, gol atma ihtimali diğerlerinden çok çok daha yüksek seçenek o olduğu için yapıyor. üstüne hücum koşularında inanılmaz istekli, kontraya çıkılırken bir an kendi ceza sahası önündeyken 7-8 saniye sonra rakip ceza sahası içinde görebilirsiniz. ayrıca orta saha oyuncularından beklenen ve rakip savunmaları en çok zorlayan şeylerin başında gelen ceza sahası bindirmelerini sol bekte oynarken sürekli yapıyor. hücumculuk olarak, özellikle üçlü sistemlerde elit seviyede bir kanat bek. ona şüphe yok.

defansif olarak miğferdibi savaşı'nda hayın orkların patlattığı sur gibi diyebiliriz

detaya girmeye bile gerek yok. özellikle dörtlü savunmada gerçekten muazzam bir risk ama okan buruk'un bildiği bir oyuncu. o yüzden bu sezon çok daha baskılı, topa sahip olma yüzdesi daha yüksek bir oyun izleyeceğimizi düşünüyorum. oliveira'ya alternatif olarak paredes gibi hem pasörlüğü çok üst düzey, hem de pres makinası olan bir adamın peşinde koşulması boşuna değil. yaratılacak açığın bir şekilde kapatılması gerekiyor. bu ikiliye alternatif olarak pas kalitesinden feragat ederek berkan ya da kaan ayhan'la yerli sorunu da çözülebilir ligde zaman zaman. oyunu tutmamız gereken avrupa maçlarında geride parades, önde oliveira ve torreira bile görebiliriz. önünde kerem oynayacaksa kerem'in kariyerindeki en büyük challenge olacak, bugüne kadar üstüne atılan tüm sorumlulukları aynı sezon içinde sırtlanabildi ve defansif yardım konusunda da kendini geliştirirse artık takımda tutmak imkansız olur. ayrıca kazımcan için de forma artık çok çok zorda. son fenerbahçe derbisinde defansif olarak harikalar yaratmıştı ama angelino'nun gelişiyle birlikte hücumda da kendini geliştirmek zorundasın mesajını alır umarım.

satın alma opsiyonu vardır büyük ihtimalle, yoksa da bu keçi inadıyla her türlü alınabilir kimya tutarsa

takımda müthiş bir birliktelik havası var, rotasyonun dibindeki oyuncular bile mutlu görünüyor. yusuf demir'in bile hiç mırın kırın ettiği haberi çıkmadı. icardi'yle ilgili de herkes disiplin konusunda çok endişeliydi ama rehabilite oldu. angelino da benzer bir dönüşüm geçirirse, daha doğrusu okan buruk ve taraftar onunla iletişimini icardi'yle olduğu kadar iyi tutarsa kariyer sezonunu oynar. önde zaniolo, icardi ve kerem olacak. hepsi süper lig'in çok üzerinde bitiricilikte adamlar, hepsinin de koşu atacak açık alan bulmak için radarları açık. takımla kimyası tutmazsa, sorun çıkarırsa da seferovic tarifesiyle yollanır. öyle "gitmiyorum" tripleri de yapmaz, başta city olmak üzere bütün transferlerini oynamak için yaptı zaten. en büyük sorun çıkarma sebebi de bu. sağlıklıyken 3 hafta üst üste yedek oturtursan, biletini bile kendi alır gider zaten.

transferde bu çok yönlü düşünce çok hoşuma gitti bu sezon için

icardi müthiş bir kafa vuruşçusu ve küçük ceplerde boş alan bulma konusunda uzman. alınamasa alternatifi kimdi? michail antonio, premier lig'in en iyi kafacılarından biri, belki de en iyisi. e ama boey'nin orta kalitesi düşük, dubois ters kanatta etkili değil, kazımcan'ın hücum yönü zayıf. iş önünde sonunda sadece kerem'e kalıyordu. hop, geldi angelino.

geçen sene kerem'in kanat oyun kurucu gibi oynamasının en büyük marjinal zararı nedir? eskisi kadar gol katkısı verememesi. o kanattaki oyun kurucu angelino olunca eski kerem'den de fragmanlar görme şansı olacak. angelino defansif zaafiyetleri olan bir adam, önünde oynaması muhtemel kerem'in en önemli özelliği ne? kendine her sezon bir konu seçip ruh hastası gibi o konuyu içselleştirene kadar çalışması. peki kerem'in en büyük eksiği nedir? defansif katkı. haydi bakalım kerem, oyun kurma yükünü hafiflettik, allahını sev ve defansa gel. al sana komple bir kanat oyuncusu olma fırsatı.

bitti mi? hayır, çünkü oliveira büyük maçlarda eforlu oynasa da zaman zaman maç seçen bir adam. torreira da öyle oynamasa da günün sonunda etten kemikten insan, tek başına nereye kadar? peki yerine hem pas kalitesi çok yüksek, hem defansif olarak da sağlam, hem 8 hem de regista oynayabilecek bir adam bulunabilir mi? tabi yeğenim, paredes var elimizde. dünya kupası çıkartması hediyesiyle birlikte!

abdülkerim ileride fazla risk alarak ve ileride basarak çok fark yaratabilen bir stoper. nelsson da arkasını mükemmel topluyor. e bu nelsson satılırsa nerelere gidelim? defansif pozisyon bilgisi nelsson kadar iyi olmasa bile ayağı daha iyi top yaptığı için oyun kurulumunu aşırı rahatlatacak, fizik kalitesi çok yüksek bir davinson sanchez riski alıp, daha da önde basan, oyun tamamen rakip yarı sahaya yığan bir oyun düşünmez miyiz? ilk hamleyi yapması için 4 opsiyon, geriye koşması için boey ile birlikte 5 opsiyon. oynanabilir bir kumar.

transferlerin yüksek profilli olmasından da bağımsız çok başarılı bir transfer süreci geçiriliyor

isimleri alt alta yazınca aşağı yukarı bir oyun fikri oluşuyor kafada zaten. oyuncuları da biraz biliyorsanız üzerine çok kafa patlatıldığını anlıyorsunuz. başarısızlık örtmek için, daha ortada teknik direktör yokken yapılanla başında bir futbol aklı olduğu belli olan, daha çok başarı için yapılan transferin farkını geçen sezon gördük. onlar bir de prestijli transferler olunca tadından yenmiyor. mata gibi sırf şov amaçlı, yusuf demir gibi "aman kaçırmayalım abi" zihniyetiyle yapılmış transfer görmeyelim bu sene lütfen.