Gazi Koşusu'ndaki Rekoru 1996'dan Beri Kırılamayan Efsane At: Bold Pilot

90'lar Türkiye'sinin en önemli spor figürlerinden biri olan ve 2015 yılında hayatını kaybeden İngiliz safkan Bold Pilot'ın Halis Karataş ile birlikte efsane oluşunun hikayesi.
Gazi Koşusu'ndaki Rekoru 1996'dan Beri Kırılamayan Efsane At: Bold Pilot
Bold Pilot & Halis Karataş

bold pilot... 90'lar türkiye'sine damgasını vurmuş ve 1996 gazi koşusu'nda kırmış olduğu 2.26.22'lik rekor halen geçilememiştir. biraz hikayesine bakalım isterseniz... 

tjk kayıtlarına göre 21 nisan 1993 doğumlu bold pilot'ın orijini baba persian bold (irl), anne rosa palumbo (ing) / imperial fling (abd)'dir. 7 aralık'ta vizyona girecek olan "şampiyon" filminin fragmanında da gördüğünüz üzere halis karataş'ı efsane yapan atlardandır. 

türk atçılığının önde gelen ailelerinden atman ekürisine ait olan bu safkan ingiliz atı, ilk yarışını 28 mayıs 1995'te istanbul'da kazanır. aslında hikayenin önemli kısmı o yıllarda genç ve gelecek vadeden bir jokey olan halis karataş'la buluşmasıdır. karataş'la olan ilişkisi gerçekten çok farklıdır. hatta atın sahibi özdemir atman'ın kızı begüm atman'la da bu at sayesinde yakınlaşır ve arkadaş olurlar; arkadaşlıkları ilerleyen zamanda evliliğe kadar gider. jokeyler ve atlar arasında bazen böyle özel ilişkiler vardır. mesela selim kaya ve kafkaslı da bunlardan biridir. kafkaslı da çok büyük bir şampiyondu fakat jokeyi selim'in de dediği gibi çok fazla koşturuldu ve ne yazık ki atlar sahiplerini seçemiyor.


bold pilot'ın hikayesine geri dönecek olursak... 

yarış hayatı boyunca 30 kez start alan bu safkan; 21 kez birincilik, 4 ikincilik, 2 kez üçüncülük, 2 kez de dördüncülük aldı ve sadece 1 kez tabela dışında kaldı. tabii kazandığı en unutulmaz yarış hiç kuşkusuz rekorları alt üst ettiği ve halen kırılamayan 1996 gazi kupası koşusu'ydu ki at yarışı tarihimizin efsane yarışlarından biridir. ali kayakıt'ın müthiş yorumuyla olay bambaşka bir boyuta gelir. at yarışıyla ilgilenip de bu yarışı izlemeyen yoktur; "en dış kulvardan bold pilot geliyor" diye bağıran ali kayakıt'ı unutmak tabii ki mümkün değildir.

1996 gazi kupası koşusu


yine bold pilot'ın 1996 yılında düzenlenen uluslararası boğaziçi koşusu'nda alman eküriye ait galtee'yi geçişi, inatla pes etmemesi, rakibinin ataklarına direnip vazgeçmemesi ve son 50 metrede attığı sprint'le kazandığı yarış efsaneler arasındadır.

1996 uluslararası boğaziçi koşusu


öte yandan bold; gazi dışında ankara, başbakanlık, sakarya, ismet inönü, fevzi çakmak gibi ingiliz atlarına mahsus ne kadar önemli koşu varsa hepsini en az 1 kez kazanmıştır. yarış hayatını buradan inceleyebilirsiniz. 

son koşusunu ise 1998 yılının ağustos'unda koşar ve aygırlığa ayrılır. aygırlık kariyeri yarış kariyeri kadar başarılı olmasa da 45 tane yavrusu olur. aralarında kendisine benzeyen, daha doğrusu kendi başarılarına yaklaşabilen pek yavrusu yoktur. bu arada şunu da belirtmek lazım ki "şampiyon" filminde bold pilot'ı canlandıran at kendisi gibi kapkara olan oğlu ganesh'tir.


bold pilot, sahada olduğu 30 yarışın 28'inde halis karataş'la start alır. bold, onu; o, bold'u ayrı bir yere taşır. hatta yanlış hatırlamıyorsam halis karataş bir programda bold'un burnunun hafif yamuk olduğunu, küçükken yanından ayrılmak istemediği için onunla birlikte dışarı çıkmak isterken burnunu kapıya sıkıştırdığını anlatmıştı. 

aralarındaki hikaye gerçekten çok özel ve bu hikaye aslında filmde de görebileceğiniz gibi çok iyi bitmedi. halis karataş ve bold pilot arasındaki ilişki, atın sahibi olan özdemir atman'ın kızı begüm atman'la yakınlaşmasını sağladı ve evlendiler, 2 çocukları oldu. fakat begüm hanım 2014'te elim bir hastalık sonucu hayata veda etti. eşinin ölümünden birkaç ay sonra düzenlenen 2014 gazi kupası koşusu'nu halis karataş kazanırken finişi geçtiğinde atın üstünde ayağa kalkıp alyansını öperek galibiyetini eşine hediye etmişti.


hani filmlere konu olacak hikaye derler ya hakikaten öyle ve filmi de yapıldı. 7 aralık'ta vizyona girecek bu film umarım hepimizin beklentilerini karşılar ve salondan mutlu ayrılırız.

seni hiç unutmayacağız şampiyon.

Naim Süleymanoğlu'nun Türk Vatandaşlığına Geçişinin Filmleri Aratmayan Hikayesi