Naim Süleymanoğlu'nun Türk Vatandaşlığına Geçişinin Filmleri Aratmayan Hikayesi

Halterde ülkemize sayısız başarı kazandıran Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu'nun Türk vatandaşlığına geçişi kolay olmamış.
Naim Süleymanoğlu'nun Türk Vatandaşlığına Geçişinin Filmleri Aratmayan Hikayesi


naum salamanof, böyle yazmam samimiyetimden degil türkiye'ye gelmeden bulgaristan'da kullandıgı isim oldugu icin, kücücük boyuna bakmadan yeri geldiginde 180 kilo kaldırıp hayretlere gark ederdi bizi. o halter salonlarında yan tarafta bulunan beyaz toza güvenmez, öle adettendir diye onu ellerine sürerdi.

1986 yılında bu naim avusturalya'ya bir sampiyona icin gider, tabi bulgar gizli servisinin elamanları her an naim'in ensesinde. adamlar gizli servis kacabilir korkusu had safhada.. naim yemege gider arkadaslarıyla, arkada bulgar gizli servisi. beyaz renalult toros kullanıyorlardır illa.. niye bilmem sol aynasıda olmaz bu torosların.. 


neyse naim yolda bi ali cengiz oyunu yapıp araba degistirir. bulgar gizli servisi falan kalmaz ortada. hemen türk konsolosluguna gider naim.. ve sok naum'un ilk iltica talebi kabul edilmez. naim hemen melbourne'de bir eve gidip sinirinden 200 kilo falan kaldirir.. dört gün falan evde oturur, bu sıra devreye turgut özal girer ve naim ikinci gidi$inde iltica talebi kabul edilir.. 

avusturalya hükümeti naim süleymanoglu'nu bir gun boyunca sorgular. en sonunda inanırlar bu aslan parcasına kendi istegi ile gittigine.. türkiye'den özel bir diplomat gider turgut özal özel ucak falan gönderir, ucakta halter bile vardır naim yolda sıkılmasın diye.. ucak önce londra'ya gider oradan türkiye'ye varır. naim bol bol sampiyon olur, turgut özal'ın elini öper, time dergisine kapak olur, saclarını üfler..


o dönem icin örtülü ödenek diye bir sey ögretir bir de bize naim. meger böyle bir havuz varmıs, bisi oldugu zaman devlet onu kullanabiliyormus.. 1 milyon doları bulgar hükümetine boca etmisiz o dönem. sonra tansu ciller di stefano'nun jubile macı icin 5.5 milyar verdi iyice akıllara kazındı..

naim türkiye'ye geldikten sonra halter'de patlama oldu. mahalle aralarında herkes tas, kaya falan kaldırır oldu. nasıl bir dönem naumoski'nin terini formasının yakası ile silme hareketi varsa, naim'de bize agır bir sey tasırken sacımızı üflemeyi ögretti. 


sokaklarda biraz güclü adamlar sizi böyle omuzlar, ''ve naim silkmede rekor kırıyor'' diye bagırırlardı ''ulan bir dur'' demenize aldırmazlardı hic.

bugun karate salonlarında kafalarıyla kiremit kıran adamları bile ben naim'in rekorlarına baglarım.