Geleceğe Dönüş Üçlemesinde Gerçekleşen Bütün Olayların Kronolojik Sıralaması

Kült seriye dair muhtemelen bilmediğiniz olayları da açıklayan nefis bir kronoloji sıralaması.
Geleceğe Dönüş Üçlemesinde Gerçekleşen Bütün Olayların Kronolojik Sıralaması
Not: Çizgi roman vb. yan ürünler hesaba katılmamış, sadece filmler baz alınmıştır.

1861-1864

doktor emmett brown'un acil durumlarda kullanmak için para bulunan çantasında bu yıllara ait bir miktar dolar bulunmaktadır. bu dolarlar da iki ayrı haznede durmaktadır. sebebi, 1861-1865 yılları arasındaki iç savaş esnasında birleşik devletler ve konferedere devletlerin ayrı ayrı paralar basması yüzündendir. iki ihtimal var bu tarihle alakalı, ya doktor koleksiyonerlerden parayı topladı ya da doktor bu tarihlere seyahat etti. geleceğe gittiğini bildiğimiz için, bu daha olası.

1885

1 ocak 1885: emmett brown, delorean'a yıldırım çarpması sonucunda istemeden bu tarihe geldi.

1 ocak 1885 ile 1 eylül 1885 arası: doktor brown, hill valley'de blacksmith oldu. bufford tannen'ın nalbantlığını yaptı. bufford, attan düştüğü ve elindeki viski şişesi kırıldığı için doktordan 80 dolar istedi. viski için 5, at için 75 dolar.

1 eylül 1885: emmett brown, marty mcfly'a delorean'ı delgado madenine gömdüğünü ve bulması için bir yaptığı haritayı, western union aracılığı ile postaladı:


2 eylül 1885: marty mcfly, bu tarihe döndü. arabası ile yerlilerden kaçarken yakıt deposuna hasar verdi. arabasız yürüyerek geldiği yerde ataları ile tanıştı. karışıklığı engellemek için ismini clint eastwood yaptı.

3 eylül 1885: marty, bufford tannen tarafından asılacakken, doktor tarafından kurtarıldı. doktor'a mezar taşının fotoğrafını göstererek, tannen'dan sakınmasını söyledi.

4 eylül 1885: doktor, clara'yı kurtardı. hill valley, ilk saat kulesine kavuştu.

5 eylül 1885: doktor ve marty, klasik saat pozunu verdi. marty, doktoru kurtardı ama bu kez de bufford tarafından düelloya davet edildi.


7 eylül 1885: bufford tannen ile marty düello yaptı. marty, bir avuç dolar için filmindeki taktik ile düelloyu kazandı. tannen, gübreye bulandı. marty, 1985'e döndü.

7 eylül 1885-5 kasım 1955 arası: shonash geçidi olarak bilinen geçit, clara değil, marty mcfly kendine clint eastwood dediği ve buradan düştüğü için eastwood geçidi olarak adlandırıldı. doktor 2.zaman makinasını bir tren olarak yaptı. jules ve verne adında 2 çocuğu oldu. tahminen 1895 yılında, 2. akı kapasitörünü yaptı. oyunlara göre 1914 yılında, yazılı metine göre de 1920 yılında dünyaya geldi.

1955

5 kasım 1955: marty mcfly geçmişe döndü. babasına, annesinin babasının arabayla çarpmaması için kendisini arabanın önüne attı. anne ile babanın karşılaşmasına engel oldu. aynı zamanlarda, akı kapasitörü fikri banyoda düşüp kafasını vurmasının sonucunda emmett brown'un aklına geldi. (iki karakter de aynı dakikalarda baygındı yani.)

7 kasım 1955: marty, babasını yılsonu balosuna gitme konusunda ikna etti. bunun için enteresan bir kılığa girip "uzaydan geliyorum. ismim darth vader" şeklinde numara yaptı.


8 kasım 1955: marty, biff tannen ve arkadaşlarının arabasını gübreye buladı.

12 kasım 1955: vaziyet alın burası karışacak. bu günün sabahında, alternatif 1985'ten marty ve doktor geldi. öğlen saatlerinde biff tannen, genç haline arabasında almanac verdi. 2. marty, almanac'ın peşinde iken, asıl marty, annesi ile babasının bir araya gelmesine uğraşmaktaydı. marty'nin babası, biff'i yumrukladı. 2.marty de karambolde almanac'ı çaldı. biff, tekrar ondan almanac'ı aldı. 2.marty, hava kaykayı ile tekrar almanac'ı, 2.doktorun yardımı ile kaçırdı. 2.doktorun arabasına yıldırım çarptı. 1885'e gitti. bu kazadan hemen sonra, marty mcfly'a bir mektup iletildi. 2.marty, ilk yolculuğun olduğu sokağa döndü. saat kulesine yıldırım düştü. 1.marty evine döndü. doktor sevinirken, sokağın başından marty koşarak geldi. doktor bayıldı.

14 kasım 1955: marty ve doktor, gelen mektupta yazdığı gibi delorean'ı mağarada buldu. tam olarak hangi tarihe gitmesi gerektiğini ve doktora o tarihten sonra ne olacağını öğrenmek için, kütüphanedeki resimden faydalandı. (saat kulesi önündeki.)

16 kasım 1955: delorean tamir edildi ve marty geçmişe döndü.

1955-1985 arasında, doktor zaman makinesini yapmaya uğraştı

akı kapasitörü çalışmaları sırasında kendisine notlar göndermek için ilk denemesini yaptı. bu sebeple evini yaktı. sigortadan aldığı parayla da akı kapasitörünü geliştirdi. kullanacağı bazı yasa dışı maddeleri bulmak adına libyalılara bulaştı.

26 ekim 1985: doktorun daveti üzerine marty, alışveriş merkezinin otoparkına geldi. doktor, o'na bir zaman makinesi yaptığını, einstein'ı zamanda yolculuk yaptırarak gösterdi. bu sırada gelen libyalılar, doktoru vurdu. marty, arabaya atladı. libyalılardan kaçarken gaza basınca 1955 yılına döndü.


bunlar olurken, 2. marty, tepeden bütün olayları izlemekteydi. yazdığı mektubu yırttıktan sonra tekrar birleştirip okuyan doktorun, kurtulduğunu gördü.

27 ekim 1985: günün sabahında, 1955'ten gelmiş marty, ailesi ve jennifer ile hasret giderirken, 2015'ten gelen doktor, onları alıp, 2015'e götürdü.

marty mcfly, 2015'ten birlikte döndüğü jennifer'ı gece yarısı, evinin sundurmasına bıraktı. zamanın değiştiği, alternatifleştiğini anladı. annesi ile biff'in evlendiğini öğrendi. kaçıp, doktoru buldu. doktor, önce 1955'e gitmeleri gerektiğini anlattı:


aynı günün öğlen vakitlerinde, marty bu kez 1885'ten geldi. tren yolunda delorean parçalandı. koşarak jennifer'ın yanına gitti. onunla birlikte tren yoluna döndü. o sırada, trenden zaman makinası yapmış doktor emmett brown geldi. marty, araba yarışını yapmayı reddetti. bu sebeple, kazadan son anda kurtuldu. gelecekte kolunu sakatlamaktan da son anda yırttı.

21 ekim 2015: marty, jennifer ve doktor geleceğe gitti. marty'nin oğlunu kurtardılar. marty, geçmişteki spor olaylarının skorlarını gösteren bir almanac satın aldı. bayılan jennifer'ın, gelecekteki eve "yanlışlıkla" götürülmesi sonucunda, gelecekteki evlerine gittiler. orada, marty'nin kaza yüzünden sakatlandığını, işten kovulduğunu öğrendiler. biff tannen, bu karambolde almanac'ı çaldı. delorean'ı kullandı ve tekrar döndü. kesilen sahnelere göre, döndükten sonra tarihten silindi. marty, jennifer ve doktor ile tekrar 1985'e döndü. döndükleri tarih, biffhorrific 1985 idi.

Back to the Future Part 2 - Hill Valley, 2015 (1989)


biffhorrific evreni

12 kasım 1955 günü yaşlı biff, genç haline almanac verdi ve o'nu kitabın gerçek olduğuna inandırdı.

1958- biff tannen, at yarışından ilk milyon dolarını kazandı. sonra biffco'yu kurdu.

1973- george mcfly öldürüldü. faili bulunamadı ama biff yapmıştı.

1979-1985 biff tannen, kumarın her yerde yasallaşması için lobi yaptı. nixon'u destekledi. dördüncü dönemini kazanan nixon, beşinci dönemi için de destek alıyordu. hill valley lisesi yandı. biff tannen's pleasure paradise casino & hotel'i, adliye binası yerine inşa etti. lorraine mcfly ile evlendi. 3 çocuğa üvey baba oldu.


2015- bu evrende 2015'e dönen tannen, bir süre sonra yok oldu:

Back To The Future Part II Silinmiş Sahne - Yaşlı Biff kayboluyor (1989)