George S. Patton'ın II. Dünya Savaşı'nda Yönettiği Hayalet Ordu: FUSAG

İkinci Dünya Savaşı esnasında Normandiya Çıkarması'nın asıl yerini gizlemek için First United States Army Group (FUSAG) adında, sözde İngiltere'de konuşlanmış hayali bir ordu kurulur.
George S. Patton'ın II. Dünya Savaşı'nda Yönettiği Hayalet Ordu: FUSAG

normandiya çıkarması planlanırken almanlar saldırıyı pas de calais'ten beklesin diye bir şaşırtmaca planı devreye konur. şunu de ekleyelim: planın fikir babası winston churchill. kendisinin istihbarat sevdasını şuradan okuyabilirsiniz:


bu amaçla birtakım aldatmaca operasyonları uygulanır. bunun temelinde ise sözde ingiltere'de konuşlanmış bir hayali çıkarma ordu grubu vardır: fusag (first united states army group) bu hayali ordu grubu sözde pa de calais bölgesinin tam karşısına (bugünkü dover bölgesi) yerleşecek ve çıkartma hazırlıklarını yürütecektir. iki yer arası mesafe hepi topu 90 mil, onu söyleyelim.

işte bu hayali grubun başına george s. patton atanır. kendisi zaten medyatik bir tip olduğundan bu sahte ordu grubu ve hazırlıkları ile ilgili ingiliz gazetelerine demeçler verir. bunlar almanların önüne gidiyordur tabii. ayrıca bu demeçler önceden hazırlanmış ve kasten güvenliği zayıf bırakılmış sahte telsiz mesajlaşmaları ile desteklenir.

Patton

yetmez; aynı zamanda bazı alman üst rütbeli esirler hapishane değiştirmek bahanesi ile yola çıkarılıp dover yakınlarında gezdirilir. orada ustalıkla hazırlanmış sahte uçakları görmeleri sağlanır. sonra bu esirler serbest bırakılırlar bir bahaneyle. ayrıca, taraf değiştirilmesi sağlanan alman ajanları bu sahte ordu grubu ile ilgili hazırlanmış mesajları geçerler. alman tarafı bu taraf değiştirmeden habersizdir elbet.

tüm bunlar bir araya gelince hitler ve kurmayları asıl saldırının buradan geleceğini, normandiya tarafına da sahte bir çıkarma yapılacağına emin olup ona göre yığılma yaparlar. sonrası malum; müttefikler omaha beach ve diğer yerlere çıkar. alman panzer birliklerinin çoğu kuzeyde calais'te saldırıyı beklemeye devam eder. ayıldıklarında ise iş işten geçmiş, köprü başları tutulmuştur.

ha, bizim patton da bu sefere normandiya'da asıl çıkarma birliklerinin bir parçası olarak almanya'ya doğru yardıracaktır.