Gerçek Noodle Denilen Chao Mian Evde Nasıl Yapılır?

Çin'de chao mian yiyenler genellikle ülkemizde fast food olarak tüketilen noodle'ların bu kadar iyi olmadığını söylüyor. Peki chao mian'ı evde nasıl yapabiliriz?
Gerçek Noodle Denilen Chao Mian Evde Nasıl Yapılır?
iStock

chao mian, büyük derin bir tavada yüksek ateşte karıştırılarak 5 dakikada yapılan, birçok sebze, et, sos ve baharat içerdiği için aşırı derecede lezzetli olan noodle'ımsı bir çin yemeği. ben kendisinin üzerine yemek tanımam. o derece çok severim.

yapmak isteyenler için tarifini vereyim (2 kişilik).

malzemeler

- 1 büyük havuç
- 6 adet marul yaprağı
- 4 dal taze soğan
- 3-4 diş sarımsak
- yarım diş sarımsak kadar zencefil kökü
- 20 dal kadar soya filizi (olmasa da olur)
- 5-6 tane mantar
- 4 tane ince biber
- bir avuç kadar et, tavuk eti yada sosis
- biraz ayçiçek yağı
- biraz susam yağı
- yarım çay bardağı kadar soya sosu (olmazsa olmaz)
- 4 parça çin noodle'ı (migroslarda bulabilirsiniz)
- ince pul biber
- tuz

yapılışı

1. bir tencere su kaynatın. su kaynadıktan sonra çin eriştelerini kaynar suya atın. al dante kıvamına geldiğinde ise ocaktan alıp süzün. noodle'ınız ne çok pişmeli ne de az. burası önemli.

2. havuçlar ince ince uzunlamasına çöp şiş inceliğinde doğranır. dal taze soğan işaret parmağı boyutu kadar eşit porsiyonlara bölünür. sarımsaklar ve zencefil kökü ince ince yassı olacak şekilde doğranır. mantarlar da orta büyüklükte doğranır yatay şekilde doğranır. etler de serçe parmaktan biraz kısa olacak şekilde ince uzun olacak şekilde doğranır.

3. önce bize derin bir wok tavası ve harlı bir wok ocağı lazım. wok ocağı yoksa ocağınızdaki en büyük gözü sonuna kadar açarak pişirebilirsiniz. neyse tavaya koyduğunuz yağ kızardıktan sonra en zor pişen şeyleri (etler, havuç) önce koyup iyice karıştırın. biraz pişsinler. sonra sarımsak, zencefil ekleyip karıştırın, biraz pişsinler. daha sonra da sırasıyla biber, mantar, taze soğan ekleyip pişmesini bekleyin, sonra soya sosunu ve susam yağını ekleyin, soya sosunun tüm malzemelerinize sinmesini bekleyin. üstüne ince pul biber ekledikten sonra en son da marulları ekleyin. marullar ilk başta kocaman salata porsiyonunda olacaktır taze oldukları için. gözünüz korkmasın. sıcaklığı gören marul söner minicik olur. marullar küçülünce renklerini kaybettirip daha fazla öldürmeden ocaktan alın. afiyet olsun.