Geri Dönmek İstenmeyen Rüya Ada: Bali'ye Gideceklere Tavsiyeler

Google'da 2017 yılında en çok aranan turistik destinasyonlardan biri olan Bali'ye gitmeyi düşünüyorsanız eğer daha önce giden kişilerden birkaç tavsiye dinlemekte fayda var.
Geri Dönmek İstenmeyen Rüya Ada: Bali'ye Gideceklere Tavsiyeler
iStock

balayı için popüler bir destinasyon olmasından dolayı içimde bir kuşku vardı sıradan turistik bir yer olma ihtimaline karşı. lakin hiç de öyle çıkmadı ve bize çok güzel bir 10 gün yaşattı bu ada. bali insanlarının sürreal seviyede iyi olmaları, insana kendi iyiliğini sorgulatıyor. şöyle tadını kaçırmadan biraz bilgi paylaşayım burada.

zaman

adanın iklimi tüm sene ziyaret için uygun. all-year-round destination dediklerinden. ama öğrendiğim kadarıyla kasım-mart arası çok yağışlı oluyormuş. o sebeple oteller falan bu dönemde daha ucuz. biz ekim'de gittik, 10 gün içinde belki toplamda 4-5 saat ancak yağmur yağdı. hava tahminlerine bakarsanız, sürekli yağmurlu gösteriyor. dolayısıyla giderken bir karamsarlık olmadı değil. ama hava, hava tahminlerinde görülene göre çok daha güzel.


süre

öncelikle adaya ne kadar zaman ayıracağınızı belirleyin. benim burada paylaşacağım program 10 gün için olacak. şayet daha uzun süre geçirmeyi düşünüyorsanız gili adalarını da programınıza dahil edin derim. gidilecek yolun uzaklığı da dikkate alınırsa minimum 8 günlük gidin. burada kastettiğim 8 net gün tabii. yolda geçireceğiniz zamanı hesaba katmayın.


konaklama

ada hem çok küçük, hem çok büyük. şöyle ki, yüzölçümü olarak baktığınızda oldukça küçük görünüyor. ama adanın iç kısımları oldukça dağlık ve ulaşım oldukça zaman alıyor. dolayısıyla konaklayacağınız yeri iyi seçmenizi tavsiye ederim. tatilin tamamını ubud'da geçirme konusunda ısrar ederseniz, seminyak-uluwatu vb yerlere giderken çok zaman kaybedersiniz. biz 3 gün seminyak, 4 gün ubud, 3 gün nusa dua'da kaldık. şimdi tekrar program yapıyor olsak muhtemelen ubud'a bir gün daha ekleyip nusa dua'dan bir gün eksiltirdik. bu konuda ayrıntılara aşağıda gireceğim. ama özet olarak, konaklamayı en az 2 farklı yerde yapın derim. seminyak & ubud bu iki yer olarak oldukça uygun kanımca.

kaldığımız otellerden genel olarak oldukça memnun kaldık ama özellikle bir tanesini buraya not etmek istiyorum. ubud'daki ladera villa. burası 8 tane villadan oluşan bir otel. her villanın kendi özel havuzu var ve oldukça "private". çok çok memnun kaldık. ubud'un tam merkezinde olması da büyük avantaj.


spa'lar

bali'ye gitmişken muhtemelen bol bol masaj yaptıracaksınız. genel olarak masaj çok ucuz burada. ama şöyle daha özel bir spa tecrübesi yaşamak isterseniz "sundarı day spa"daki "romantic treatment" i öneririm çiftler için. 3 saat sürüyor bu ve son kısmında çiçek banyosu var. burası adanın genel fiyatları baz alındığında pahalı sayılabilir. zira başka yerlerde 1 saatlik bali masajını 7 euroya tekabül eden bir fiyata yaptırabiliyorsunuz.


gezilecek yerler

burayı üç başlık altında toplayabiliriz.

a) adanın batısında (seminyak, legian, kuta vb) kalırken gezilecek yerler

- seminyak. seminyak kuta'nın hemen kuzeyinde bulunuyor. çok çeşitli yerlerde okuduğuma göre kuta'ya göre daha sakin ve daha "kaliteli". kaliteli kısmını hemen açayım burada. kuta'dan legian'a doğru yürüdük bir akşam, her tarafta happy hour yapan ucuz barlar ve sokaklarda son derece sarhoş olan avusturalyalı turistlerle doluydu. ayrıca iki adımda bir kokain, marijuana satmaya çalışan tipler vardı. seminyak'ta bu olay yok. seminyak'ın plajı akşam gün batımını izlemek için mükemmel. potato head beach club'a da gidebilirsiniz. biz orada batırmıştık güneşi, manzara olağanüstüydü. ayrıca seminyak plajında bulunan "la plancha" da çok güzel bir beach bar. seminyak fotoğraflarına baktığınızda gördüğünüz rengarenk şemsiyeler bu barın şemsiyeleri. gün batımına karşı bintang (bali'nin yerel birası) içmek son derece keyifli.


- seminyak plajı yüzmek için çok uygun değil çünkü ziyadesiyle dalgalı. genel olarak adanın batısı zaten çok dalgalı. bu kısım surf sevenler için uygun. bizim gibi hiç surf yapmamış insanlarsanız, özellikle potato head beach club'ı öneririm. buradaki infinity pool'da kokteyl içip dalgaları izlemek daha güzel. elbette okyanusa da girebiliyorsunuz ama yüzmek yerine daha çok dalgalara direnmeye çalışıyorsunuz.


- seminyak'a yakın olarak görülmesi gereken tapınak tanah lot. bu tapınak okyanusun içinde bulunuyor denebilir. fotoğraf çekmek için oldukça güzel bir nokta.


-  yine seminyak'tan 1 saat kadar süre içinde ulaşabileceğiniz nokta olarak uluwatu tapınağı var. uluwatu adanın güneyinde bulunuyor. burada maymunlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. bir falezin tepesinde bulunuyor bu tapınak. gün batımında kecak dansı şovunu burada izleyebilirsiniz. ama gün batımında oraya gitme imkanınız yoksa çok da üzülmeyin. ubud'da da bu dansı izleyebilirsiniz.


- legian plajı yine oldukça önerilen bir yer. lakin biz çok da memnun kalmadık. muhtemelen çok geç saatte gittiğimiz için kimse kalmamıştı ortalıkta. ama erken saatte gidilirse gün batımında plajda akşam yemeği (deniz ürünleri) yemek için güzel olabilir.


b) adanın merkezinde yani ubud'da kalırken gezilecek yerler

- ubud adanın kültürel merkezi. bali kültürüne dair duyduğunuz, gördüğünüz pek çok şeyi en yoğun olarak burada buluyorsunuz. öyle büyük bir yer değil. merkezinde "art market" bulunuyor. burada çok ilginç hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. yalnız asla ve asla istenen parayı vermeyin. bali'de pazarlıksız hiçbir şey almayın. bundan utanmayın çünkü bu bali'deki alışveriş kültürünün bir parçası. bunun dışında ubud merkezinde her akşam dans şovları var. kecak dansını biz burada (pura dalem ubud) izlemiştik. çılgıncasına yağmur başlayana kadar oldukça güzel gelmişti bize. yağmur başlayınca şov iptal oldu. öyle bir yağmurdu.


- monkey forest bali için kesinlikle görülmesi gereken bir yer bence. maymunların serbest bir şekilde gezebildiği bir orman burası. gezerken güneş gözlüklerinize, fotoğraf makinenize (küçük parlak ne varsa işte) dikkat etmeniz gerek. maymunlar bu eşyaları çalmak konusunda oldukça yetenekliler. şayet olur da kaptırırsanız da asla direnmeyin. bir görevliden yardım isteyin. maymunlar her ne kadar agresif olmasa da; maymun sonuçta. ayrıca içeride görevlilerden muz satın alıp maymunların omzunuza çıkmasını sağlayabiliyorsunuz.


- elephant safari park: burası da adından da belli olabileceği gibi fil parkı. file binme şansınız var elbette. bizim yolculuk baya gerilimli olmuştu ama. ormandan geçerken fil bir şeyden dolayı huysuzlandı ve ormanın içine doğru yönelmeye çalıştı. fili kontrol eden genç insanın da suratında panik ifadesini görünce biz daha da gerildik tabii. "muhtemelen fareden falan korkmuştur" dedi adam. ama o gerilim haricinde tavsiye edebileceğim bir aktivite.


- pura ulan danu beratan: burası ubud'a yakın değil. muhakkak şoför/araba kiralamanız gerek (ya da scooter). ama kesinlikle görülmeli diye düşünüyorum. golün kıyısında bulunan bir tapınak bu. bizim gittiğimiz gün sis vardı ve manzara muazzamdı. oldukça mistik bir yapısı var.


- pura goa gajah: burası da fil tapınağı. girişinde fil figürü bulunan bir mağara var. çok büyük bir tapınak değil. yine de görülmesi salık verilir.


- pura tirta empul: bence muhakkak görülmesi gereken tapınaklardan biri bu. içerisinde hastalıkları iyileştirdiğine inanılan bir havuz var. ama tapınak kompleksi sadece bundan ibaret değil.


- tegalalang rice terrace: burası pirinç tarlalarını en güzel görebileceğiniz yerlerden bir tanesi. hemen karşısında "lumbung sarı warung" diye bir warung var. direk olarak pirinç tarlalarına bakarak bişeyler yiyip içebilirsiniz.


- tegunungan şelalesi: burası ubud'un merkezine en yakın şelale. bizim gittiğimiz gün suya girmek mümkün değildi maalesef. şelale konusuna çok meraklıysanız bali'de daha güzel şelaler muhakkak vardır. biz ubud'a yakın olduğu için tercih ettik.


c) adanın doğusunda kalırken gezilecek yerler

bu kısıma bence çok zaman ayırmaya gerek yok. biz nusa dua'da kaldık. bu kısım bir sürü beş yıldızlı resortların bulunduğu kısım. otellerin dışına çıktığınızda yapabileceğiniz çok bir şey yok. burada bizim yaptığımız tek aktivite sanur'daki sea walker idi. burada sizi tekneyle okyanusun biraz açıklarına götürüyorlar; orada bir platforma çıkıyorsunuz. sonra kafanıza bir helmet geçiriyolar ve okyanusun dibine iniyorsunuz. burada balıklara ve mercanlara dokunabiliyorsunuz. hatta balıkları besleyebiliyorsunuz. toplam 30 dk kadar sürüyor. kısaca dalış yapamayanlar için dalış gibi bişey bu. ama biz oldukça eğlendik. tavsiye edilir.

ayrıca adanın doğusunda deniz daha sakin. o sebeple yüzmek için daha uygun. özellikle kuzey doğusunda bulunan amed için çok güzel diyorlar ama bizim görme fırsatımız olmadı.


 yeme-içme

- romantik restaurant sınıfında önerebileceğim en iyi restaurant: swept away. bu restaurant ubud yakınlarında bulunuyor ve bir nehrin kıyısında yer alıyor. 100 candle light dinner konsepti var. gece nehrin içindeki taşların üzerine mumları yerleştirip yakıyorlar. çok sakin, yemekler harika, servis harika. kesinlikle tavsiye ederim.


- seminyak merkezinde şiddetle tavsiye edebileceğim restaurant: bambu. gerçekten muazzam bir restaurant burası. yemekler ve servis harika yine.


- baturiti luwak coffee farm: burası luwak kahvesinin yapılışını öğrenebileceğiniz ve harika bir manzaraya (pirinç tarlaları) karşı kahve içebileceğiniz bir yer. ayrıca neredeyse 10 çeşit kahve ve çayı deneyebiliyorsunuz. şayet luwak içmezseniz, diğerlerini denemek ücretsiz. ama çalışanlar öylesine iyiler ki canınız istemese de luwak'ı içesiniz geliyor. hatta çıkarken evinize arkadaşlarınıza falan da kahve alın.


genel olarak warung'lardaki yiyecekler oldukça lezzetli. tek tek warung tavsiyesinde bulunmayı gereksiz bularak sözlerime son veriyorum. tadını kaçırmayayım derken yine fazla uzun yazmışım, affola.

bon voyage...