Giden Birinden: Girit Adasında Tatil Planı Yapanların İşine Yarayabilecek Bilgiler

Girit adasında tatil düşünüyorsanız buraya bir bakmanızda fayda var.
Giden Birinden: Girit Adasında Tatil Planı Yapanların İşine Yarayabilecek Bilgiler

girit... çok güzel bir yaz tatili geçirmeme sebep olmuş akdeniz adası.

tatil planı yapacaklara birkaç bilgi vermeye çalışayım.

adaya istanbul'dan direkt uçuş imkanı yok. ya selanik ya da atina'dan bunu yapabilirsiniz. belki dönem dönem başka yunan şehirlerinden de vardır. bizden uçuş olmama sebebi rakip olmasından ötürü olabilir, burada bir tatil ülkemizdekinden ucuza geliyor ve bu bizim turizm patronlarının seveceği bir şey değil. neyse, yaz aylarıysa avrupa'nın neredeyse her yerinden ucuşlar mevcut. selanik'e arabayla gidip orada arabayı özel otoparklara (çok fazla seçenek var) bırakabilirsiniz, sonra havalimanına kendileri bırakıyor.

araba kiralama için interneti iyice araştırın, yerel şirketlerden memnun kalınmışları seçin ve mutlaka tam sigorta yaptırın. arabasız girit'te gezmek imkansız. sabit bir şehirde kalacaksınız anca o zaman olabilir. uluslararası kiralama firmaları çok pahalı, ben yerel şirketten daha 800km vw t-cross aracı 360 euro'ya tam sigortalı kiraladım. tam sigorta da önemli çünkü şehir içleri park sorunu var, arabalar çizilebiliyor. benimkinin arka kapısına kapalı otoparkta biri çarpmış ve göçmüştü, sigorta sayesinde hiçbir sorun yaşamadım. sormadılar bile ne oldu diye.

hanya (chania) çok güzel bir şehir, birçok tarihi yapı ve yakın noktalarda da onlarca sahile sahip. yeme içme konusunda, fiyatına göre büyük porsiyonlara sahip. ben öğlen yemeği yediğim de gece yarısından sonra ancak acıkıyordum. hangi işletme olursa olsun hepsi lezzetli. venediklilerden kalma ve osmanlıları da kullandığı gemi tersaneleri artık müze ve kültürel faaliyetler için hizmet veriyor. küçük hasan paşa camisini rıhtımda atlamak mümkün değil, mimari yapısının tezatlığıyla çok farklı bir görsel katıyor ve kesinlikle en güzel yapı kendisi. ileride mısır hidivinin yaptırdığı fener var. bir de venediklilerden kalan şimdide girit denizcilik müzesi olarak hizmet eden kale var oraya da mutlaka uğrayın surlardan manzara inanılmaz ve müze kısmı hariç ücretsiz. geri kalan merkezdeki kısımda ara sokaklara girip gezin. camilerden dönüştürülmüş mağazalar, ara ara osmanlı mimarisi evler ve venedik vari sokaklar. burada kaybolmak çok güzel olurdu fakat ufak olduğundan kaybolmak zor olanı.

stavros denen bölgede kaldım. hanya'ya 35-40 dakika uzaklıkta bulunuyor. ufak oteller var. burayı özel kılansa stavros plajı. oscar almış bir filme, meşhur dans sahnesinde evsahipliği yapmış. gerçekten de güzel bir plaj. küçük bir koy olması sebebiyle dalgalardan korunuyor. hemen derinleşmemesi çocuklu aileler için artı. plajda paralı işletme de var şezlong ve şemsiye için ama ben kullanmadım yanımda getirmiştim zaten. hemen arkasında restoranlar bulunuyor. restoranlardan plaja en yakın olanı çok havalı ve akşamları full çekiyor ama fiyatlar diğer yerlerle benzer. almyriki restoran unutmayın. ada da hiç bir yeri gezmeden burada da tatil yapabilirsiniz tek istediğiniz deniz ve güneşlenmekse tabi.

resmo (rethymno) o adanın üçüncü büyük yerleşimi, bana göre de adanın yerlisine göre de en güzel yer burası. sokakları, kalesi, restoranları, mağazaları çok güzel. bir daha gelirsem mutlaka kalacağım yer burası olur. osmanlı'nın izinin en belirgin olduğu yer de kesinlikle burası. camiler, minareler hepsi tas tamam duruyor yerinde.

en büyük şehriyse kandiye (heraklion). çok fazla yıkılmış ve tahrip olmuş o yüzden tarihi yapılar oldukça az ama arkeoloji müzesi ve knossos sarayı mutlaka görülmesi gereken yerler. görece ucuz bir şehir, seçenek çok ve turist daha az ondan olabilir.

adanın daha doğusu hakkında bilgim yok fakat doğal güzellikler açısından çok iyi olduğu kesin ve çok daha bakir. turist ve yerel popülasyonu çok düşük olduğundan bu sanırım.

adanın güneyi de oldukça bakir ve az nüfusa sahip. adanın yerlileri hafta sonları hep buralara gelip denize giriyor. nudist plajlar da oldukça fazla. burada bir doğa harikası olan preveli plajı bulunmakta. denize akan bir derenin etrafında palmiye ağaçları ile adeta mısır'da nil nehrindeymiş havası yakalayabilirsiniz. denizi hemen derinleşiyor. bir adet büfe var ve oradan ihtiyaçları karşılayabilirsiniz. buraya karayoluyla gelmek ölüm. çünkü park edilen yerden plaja doğru yürümek tam bir eziyet o sıcakta ve düzgün bir yol da yok. plakias'a gidip, oradan tekneye binip gelmek en doğrusu.

elefonosi ve balos plajları adanın en batısında. balos kuzeybatıda kalıyor. oraya da kissamos kasabasından tekneyle ulaşmak sizin hayatınızı kurtarır yoksa 40 dakikalık güneş altında bir yürüyüş sizi bekliyor ama yürüyüş sırasında karşınıza çıkacak manzaraya da bir fotoğrafla bakmanızı isterim. elafonosi ise pembemsi kumlarıyla meşhur. ikisi de muhteşem, sığ ve çok kalabalık. sabah en geç 8 gibi buralarda olmaya çalışın ki keyfini çıkartın çok fazla turist gelmeden.

daha sayısız plaj var ve kimse yok. türkiye'de zor bulacağınız bir lüks. plajlar size ait hissedebilirsiniz.

adanın doğusunu da görme dileğiyle...