Giriş Seviyesi Bir Pikap Almaya Niyetlenenlerin Başlangıçta Dikkat Etmesi Gerekenler

Pikap alırken nelere dikkat edilmeli? Plak dünyasına girmek isteyen ve bunun için de düzgün bir plakçalar almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken başlıca şeyleri aktarıyoruz.
Giriş Seviyesi Bir Pikap Almaya Niyetlenenlerin Başlangıçta Dikkat Etmesi Gerekenler

kendinizi odyofil falan olarak nitelendirmiyorsanız, fakat yine de düzgün hi-fi kalitede plak dinlemek istiyorsanız önerilerim şu şekilde...

1. bir tane stereo amfiniz olacak. 2. el marantz, denon, yamaha, musical fidelity, naim vb. bütçesinize göre amfi almanız yeterli.

2. tabii ki bir çift hoparlör. tower hoparlöre gerek yok bence. raf tipi denilen bookshelf hoparlör çifti edinseniz de uygundur. burada da en yüksek banda çıkmaya gerek yok. elac gibi markaların uygun fiyatlı modelleri var.

3. gelelim pikap'a. paranız varsa yine de 600 doları geçen bir pikap işine girmeyin. temiz sıfır audio technica'nın en ucuz modelini alın yeter. yok daha ucuz bir şey istiyorsanız ikinci el pioneer, akai gibi markalardan alabilirsiniz 3-4 bin tl'ye.

pikabı 2. el aldıysanız üstündeki iğneye bakın. audio technica ya da ortofon bir iğneyse ve temizse sorun yok. ama iğne çok eskimiş ne olduğu bile belli değilse en ucuzundan bir at ya da ortofon iğne takmanız gerekecek.

"hangi model olsun pikabım?"

bence eğer odyofil diye geçinmiyorsanız benim görüşüm şudur:

1) direct drive (doğrudan motorun döndürdüğü) model mi yoksa belt drive (motordan gelen hareketi bir kayışla tabloya ileten model) arasında mı kaldınız? hangisi iyidir?

valla millet "ay motorun titreşimi sese yansımasın" diye belt drive alıyor. valla ben gayet iyi bir müzik dinleyicisiyim ama belt drive ile direct drive arasında dikkate değer bir ses mükemmelliği farkı hissedemedim hala. belt drive'in lastik kayışı zaman ya da sıcaklık etkisiyle kendini salınca lastik ayarla değiştir falan işlere girmenizi tavsiye etmem. adam gibi stabil dönüşü olan direct drive pikap alın.


2)
s şeklindeki kol mu (genelde dj pikapları s şeklinde kıvrımlı gelir) yoksa düz kol mu? s kolun, iğnenin plağı daha iyi takip etmesi için iyi olduğunu söyleyen yazılar okudum. bence fark etmez. istediğinizi alın. ama ben s kolu görsel olarak daha çok seviyorum şahsen.


3)
manuel mi otomatik mi? yani plak çalması bitince otomatik olarak yerine dönüp dursun mu yoksa plak bitince boş boş dönmeye devam mı etsin? yine odyofil olduğunu düşünen kişiler, otomatik bir pikabın içinde daha çok elektriksel hareket olacağı için mümkün olduğunca sade ve manuel olması gerektiğini savunuyorlar. ama ben parçayı dinlerken kazara uyur kalırsam pikabın saatlerce donmesini tercih etmem. otomatik tercih ederim. siz kendiniz karar verin. yıllarca otomatik kollu pikap kullandım, ay şu kadar elektronik devre daha olduğu için ses bozuldu diyene de rastlamadım. fakat pahalı markaların üreticileri genelde manuel üretiyorlar sırf bu pahalı bedeli ödemeye razı olan kişilerin sözde odyofil olduğunu ve ürünlerinin mümkün olduğunca az devre içerdiğini ispat etmek için...


4)
pre amfisi olsun mu olmasın mı? sorunun yanıtı basit. her pikap preamfiye ihtiyaç duyar sesi vermek için. ama bu preamfi zaten sizin stereo amfinizde varsa (yani amfinizin arkasında phono girişi varsa) pikabın kendinde preamfiye ihtiyacınız yok. ama stereo amfinizin arkasında pikap için özel phono girişi yoksa mecbur kendinden premafili pikap alacaksınız.


özetle

iyi kaliteli bir plak dinleme deneyimi için bir setup kurmak istiyorsan, ama hayatının da merkezinde olmayacaksa deli paralar dökmene gerek yok. paranın çoğunu pikaba değil hoparlörüne ayır derim. 10 bin lira ayıracaksan bu işe 5 binini hoparlöre 3 binini amfiye 2 binini pikaba ayır. (rakamlar sadece oransaldır.)

bana şimdi birileri çıkıp da odyofillik taslayıp belt drive ya da manuel pikap savunabilir. ben diyorum ki, sende zaten yüksek duyarlılıkta bw, dali, sonus faber, focal markalarının üst düzey hoparlörleri yoksa, hegel, naim nait 3, mcintosh gibi bir amfin yoksa, zaten belt drive detayı gibi şeyleri duyamayacak bu insanlar. basitçe kullanışlı bir pikap seti için önerilerimi yazıyorum.

özetle çok muhteşem bir pikap için kasmayın, iğnesi düzgün olsun yeter.