Gizli Bilgilerin Başkasının Eline Geçmesini Engelleyen Şifreli Kutu: Kripteks

Kurtlar Vadisi'nin ilk 97 bölümlük serüvenini izleyenlerin de aşina olacağı, Da Vinci icadı bu silindir kutu, gizli bilgilerin doğru kişiye ulaşmasını sağlamak amacında.
Gizli Bilgilerin Başkasının Eline Geçmesini Engelleyen Şifreli Kutu: Kripteks

kripteks; gizli bilgilerin başkalarının eline geçmesini önlemek amacıyla leonardo da vinci tarafından tasarlanan silindir şeklindeki bir kutu.


yapı olarak bisiklet kilidinden farkı yoktur aslen; birbirine takılıp sadece düzgün sıraya geldiklerinde serbest kalan birkaç silindirden ibarettir. kripteksin içine, kağıdı eriten bir sıvıyla doldurulmuş ince bir cam tüp yerleştirilir ve saklanması gereken kağıt, tüpe sarılıp silindirlerin içine yerleştirilir. birileri silindiri zorlayarak açmaya çalıştığında cam tüp kırılır, dökülen sıvı kağıdı eritir ve bilgi yok olur.


dan brown'un iddiasına göre; da vinci hiç deneyemediği kripteksin tasarımında sıvı olarak sirke ve kağıt olarak da papirüs kullanır. ne var ki bugün sirkenin papirüsü eritmediği gayet iyi bilinmektidir. yine de ayni iş sitrik asit benzeri bir sıvıyla yapılıp kağıdın erimesi sağlanabilir. hatta iki parçalı bir tüpü birbirine karışınca patlayacak iki maddeyle doldurmak gibi psikopatlıklar da mümkündür. donma noktası çok düşük bir sıvı kullanmak daha güvenli olmakla birlikte en sağlamı dijital sistemlerden faydalanmaktır.