Göbeklitepe'yi 60'larda Uydudan Fark Eden Amerikalılar Nasıl Oldu da Mevzuya Uyanmadı?

Aslında 1960'larda uydu görüntülerini inceleyen ABD'li uzmanlar Göbeklitepe'de değişik bir şeyler olduğunu fark etmişti ancak üzerinde çok da durmadılar. Neden?
Göbeklitepe'yi 60'larda Uydudan Fark Eden Amerikalılar Nasıl Oldu da Mevzuya Uyanmadı?

tepeyi ilk olarak amerikalılar 1960'lı yıllarda uydu görüntüleri ile tespit ediyor. zirvesi tıraşlanmış bir tepe görüyorlar. tepede bir anormallik olduğunu anlıyorlar. ancak bu tepenin olsa olsa roma impratorluğu'nun eski ileri karakollarının yıkılmış temel izlerinden biri olabileceği tezini öne sürüyorlar.

daha sonra şavak yıldız 1984'te tarlayı sürerken heykeller buluyor. müzeye götürüyor. o yıllarda tarih öğretmeni olan müze müdürü bu heykelleri iplemiyor, müze deposuna atıyor. 1990'ların başında alman klaus schmidt müzede heykelleri görüyor. alanı ziyaret edip göbeklitepe'yi akademik perspektifte keşfediyor.


benim asıl merak ettiğim, amerikalıların 1960'lı yıllardaki uydu görüntüleri

bu tepedeki anormalliği nasıl tespit ettiler? google'ladım malum görüntüleri bulamadım. sonra google earth'ün google earth geçmiş görüntüler özelliği ile tepenin kazılmamış görüntülerine ulaşmak istedim. yine istediğimi tam alamadım. 1985'ten kalma görüntüler var ama görüntüler çamurdan hallice. en net görüntü 2006 aralık ayına ait. o tarihte de alan artık kazılmış. 1985-2006 arası tek bir görüntü var. 2006'dan sonra güncel görüntüler gelmeye başlıyor.

1985'te görüntüler de ipucu veriyor aslında. normalde kayaç bir yüzeye sahip tepenin göbeklitepe kısmının tıraşlanmış olduğu görülüyor.

2006 görüntüsü


1985 görüntüsü


alanın kazılmadan önceki uçak çekimi görüntüleri

Bu linkten devamını görebilirsiniz.

ekleme: arkansas üniversitesine ait corona atlas adlı bir sitesinde 60'lı yıllardan kalan görüntüler var. söylendiğine göre abd'nin casus uydularına ait görüntülermiş.

https://corona.cast.uark.edu/…om=3&center=0,3000000

1968'den tepenin görüntüsü şöyle

gerçekten de anormallik varmış, çöküntüler var.