Good Will Hunting Filmi Hakkında Az Bilinen Yapım Notları

1997 tarihli klasiğe dair bilmediğiniz çok şey olabilir.

- 2014'te robin williams'ın ani ölümü sonrası, filmde williams'ın matt damon ile sohbet ettiği boston public garden park'ta bulunan bank seyirci akınına uğramıştır. bankın üzeri ve çevresi yüzlerce çiçek, kağıtlara yazılmış notlar ve williams'ın sevenlerinin bıraktığı objelerle dolmuştur.

- matt damon ve ben affleck ellerindeki senaryo için hangi stüdyoyla anlaşabilecekleri, daha doğrusu doğru stüdyoyu nasıl bulabilecekleri konusunda müthiş bir yöntem geliştirmişlerdi: senaryonun 60. sayfasına filmle hiç alakası olmayan bir sahne yazmışlardı. sahne, will ve chuckie'nin (yani damon ve affleck'in karakterlerinin) sevişme sahnesiydi. senaryoyu belli başlı tüm stüdyolara götürmüşler ve hiçbirinden tepki almamışlardı. tek tepki veren miramax'tan harvey weinstein olmuştu ve aynen şunu söylemişti: "senaryo ile ilgili her şey ok ama bir tek 60. sayfada iki başrol karakteri heteroseksüel erkek aniden sevişiyor, bu ne allah aşkına?" damon ve affleck, senaryonun gerçekten okunup okunmadığını tespit edebilmek için bu yola başvurduklarını gülerek açıklamışlardı. filmi miramax çekmişti...

- çekimlerin başladığı ilk gün matt damon ve ben affleck, aniden mutluluktan ağlamaya başlamışlardı. ikisi de beş yıldır o günü bekliyordu.


- robin williams'ın vefat etmiş karısının yatakta osurmasıyla ilgili konuştuğu sahne tamamen doğaçlamadır ve senaryoda yoktur. matt damon, sahne dikkatle izlenirse görülecektir ki doğal şekilde deli gibi gülmüştür. eğer biraz daha dikkat edilirse kamera çekiminin de hafif sallantılı olduğu görülür ki muhtemelen kameraman da bu emprovize duruma gülmektedir. 

- parktaki bank sahnesinde robin williams ve matt damon'ın sohbetleri sırasında yalnız oldukları görülür. oysa bu sahne, oyuncu robin williams'ın işinde ne kadar profesyonel ve usta olduğunun kanıtıdır çünkü çekim sırasında arka planda yaklaşık 3.000 kişi onları izlemektedir.


- casey affleck, birçok repliğinde senaryodaki orijinal satır yerine doğaçlama yaparak konuşmuştur. (ekip de sonrasında onun doğaçlamalarının senaryodan daha komik ve iyi olduğunu kabul etmiştir.)

- robin williams'a senaryoyu okuması için gönderen francis ford coppola'dır. robin williams senaryoyu çok beğenmiş ve coppola'ya "kim bu herifler ?" diye sormuştur. (affleck ve damon'ı kastederek.)

- minnie driver'ın karakteri skylar aslında damon'ın gerçek hayattaki kız arkadaşının ismidir. skylar satenstein, matt damon'ı filmin çekimleri başlamadan kısa bir süre önce metallica'nın bateristi lars ulrich için terk etmiştir...

- robin williams'ın canlandırdığı karakter olan sean maguire'ın çalışma ofisindeki resim, aslında filmin yönetmeni gus van sant'ın kendisinin çizmiş olduğu bir orijinaldir.


good will hunting, ona nasıl davranması gerektiğini bilemeyen toy bir babanın, lise çağındaki ultra zeki oğluyla birlikte mutlaka izlemesi gereken bir filmdir...

kaynak: imdb, wikipedia (çeviriler bana aittir)