Gösterişli Saray Hikayesinin Ardında Dedikodularla Son Bulan Bir Hayat: Marie Antoinette

Gösterişli bir saray hikayesinin ardında yine acı dolu olaylarla birlikte katlanması gereken birçok durumla baş etmeye çalışmış Fransız Kraliçe Marie Antoinette için hayat hiçbir zaman kolay olmamış.
Gösterişli Saray Hikayesinin Ardında Dedikodularla Son Bulan Bir Hayat: Marie Antoinette
Marie Antoinette


marie antoinette, giyotine giderken düşündükleri ile giyotinin düşüşü ve kesilen başın sepete düştüğü anda ki düşüncesi aynı mıydı? derler ki insanlar büyük korku, heyecan, sevgi gibi duygu yoğunluklarında salgılanan adrenalin yüzünden bilinç kaybı yaşarlarmış, hani kessen bir tarafını kan akmaz deyimi gibi, marie antoinette giyotine doğru ilerlerken fransız devriminin yeni taraftarları ve galip halkı büyük bir çoşku içinde onun idam edilmesini bekliyordu. concorde (devrim) meydanı hınca hınç doluydu. marie, concorde meydanına gelmeden önce conciergerie hapishanesinde saçları kesilmiş ve elleri arkadan bağlanmıştı. hapishaneden çıkışı ve devrim meydanına gelişi 1 saatlik paris turu sonucunda gerçekleşmiştir. hapisaneden çıkışında pont neuf(yeni köprü) üzerinden seine(sen) nehrini geçip concorde meydanına doğru yol alan sıradan bir römork ile yapmıştır. adı yeni olan fakat 776 km uzunluğunda ki seine nehrinin üzerinde ayakta duran en eski köprü olan pont neuf bu olaya tanıklık yapmıştır. suç ve ticaretin birleştirici merkezi yine ona yüklenen ağır bir görevi yerine getirmişti. seine nehri hızlı sanayileşme sonucunda köyden kente göçlerle birlikte oluşan çarpık kentleşme sonucunda kirliliği artmış ve isyanı koku olarak etrafa yayılmıştı. keskin koku marie'nin genzini yakmıştı ama sona giderken aklından geçen bu keskin koku değildi.

12 yaşında Marie Antoinette

14 yaşında avusturya arşidüşes'i iken fransa veliahdı xvı. louis ile nişanlandırılmıştı.1770 yılında ise kıtlıkla mücadele eden fransa'da gösterişli bir düğünle evlendirilmişti. 1774 yılı mayıs ayında xv. louis'in çiçek hastalığından ölmesi sonucunda kraliçe olmuştu. fransız kraliçesi olmasına olmuştu ama xvı. louis ona hala dokunmamıştı bile. bu yıllarda kendisini kumara ve saray tarafından seçilmiş arkadaşlarına kaptırmış, gereksiz harcamaları ile ün salmıştı. adı bir kere çıkmıştı dokuza ve ölümünden sonra bile inmeyecekti sekize. bir sabah ansızın kutsal roma imparatoru olan ağabeyi ıı. joseph kendisini ziyarete gelmiş ve yaşadığı hayatın gereksizliği ile yıllar geçmesine rağmen bir çocuk veremeyişi üzerine konuştuğu söylenmektedir. ne ilginçtir ki bu konuşmadan 1 yıl sonra marie anne olmuştur ve ilk çocuğu erkektir. yıllar içerisinde birkaç çocuğu daha olmuştur. ilk acı kaybını ise adını dokuza sabitleyecek olan elmas gerdanlık olayı sonrası girdiği sıkıntıdan sonra erken doğum yaparak doğurduğu kızını bir iki hafta geçmeden kaybetmesidir.

Eşi XVI. Louis

marie antoinette, kraliyet kuyumcusu tarafından kendisi için yapılan muhteşem bir elmas gerdanlığı satın almak istemedi. gerekçesi de çok pahalı olması ve kraliyet deniz kuvvetlerinin paraya ihtiyacı olmasıydı. ısrar eden kraliyet kuyumcusunu da şu sözlerle azarladı: " ben size mücevher ısmarlamadım, daha da ötesi, elmas koleksiyonuma bir karat daha eklemek istemediğimi defalarca söyledim. ben satın almak istemeyince kral satın almak istedi ama hediye olarak da kabul etmeyeceğimi belirttim. lütfen tekrar sormayınız." 

Bahsi geçen gerdanlık

motte kontesi, rohan kardinali louis'yi, marie antoinette'in çok samimi bir arkadaşı olduğuna inandırdı. marie antoinette'in aslında bu elmas gerdanlığı gizliden gizliye çok istediğini söyledi. kardinal, gerdanlığı kraliçeye götüreceğini düşünerek kontese bir miktar para verdi. ödemeyi taksitle yapacaktı. kraliyet kuyumcusu da parasının sonradan ödeneceğini düşünerek 1.6 milyon livrelik gerdanlığı teslim etti (500 kg. altın veya 24 ekim 2006 kuruna göre 93 milyon dolara denk). motte kontesinin kocası elmas kolyeyi alarak kayıplara karıştı. ancak ödeme günü gelince gerçek ortaya çıktı. olayla ilgili olarak birçok kişi tutuklandı. kardinal aklandı. kontes kırbaçlandı, vesikalandı ve fahişeler hapishanesine atıldı. kontesin kocası, gıyabında kürek cezasına mahkûm edildi. marie antoinette, her ne kadar skandalla alakası olmadığını söylediyse de halkın gözündeki imajının biraz daha zedelenmesine engel olamadı. bu olay, fransız devrimi'ne giden yolda, halkın gözündeki monarşinin kokuşmuşluğu inancını pekiştirdi. olayın yaşattığı stres nedeniyle kraliçe erken sancılandı ve ikinci kızı sophie hélène béatrix'i birkaç hafta erken doğurdu. http://tr.wikipedia.org/wiki/marie_antoinette

bu olayların arkasına ise ilk çocuğu tüberküloz'dan kaybetti öldüğü ana kadar kucağından ayırmadığı oğlunu bir sabah vakti cansız bedeni ile versay sarayındaki odasında bıraktı. artık bütün acılar peşi sıra gelmeye başlıyordu. birkaç gün sonra 1789 yılının 14 temmuz'unda halk bastil hapisanesi'ni ele geçirmişti ve ayaklanma bir halk hareketine dönmüştü. fransız ihtilalinden sonra marie sarayı terk ettirmemiş ve bu kararı ile ailesinin sonu getirmiştir.

Marie Antoinette

17 ocak 1793 yılında halk ile beraber kocasının idam edilişine kendi gözleri ile tanık oldu ve artık sona geldiğinin farkındaydı. 16 ekim 1793 yılında saatlerin 12:15'i göstermesini beklemeye başladı.

marie antoniette giyotine doğru giderken, celladının ayağına basmış ve ondan bu hareketi bilerek yapmadığına dair özür dilediği söylenmektedir. bu özürü ise celladıyla dalga geçildiğine kanaat getirilerek giyotine geçirilmeden önce çırılçıplak soyuldu ve infazın öyle gerçekleştirildiği yazmaktadır. 

biz gelelim son ana, giyotin'in düşüş anı ve birkaç saniye öncesi ile sonrası sırasında ki düşüncelere.

marie artık acılarından kurtuluyorsun, büyük bir coşku ile geldiğin gibi büyük bir coşku ile gidiyorsun da bu nefreti kazanacak ne yaptım ben? o sırada marie antoinette diye bir ses yükselir ardından işlediği suçlar birer birer halka okunur:

bir kısım kişiler tarafından cumhuriyetin harici düşmanlarıyla ve yabancı güçlerle iletişim kurup ve ortak hareket ederek cumhuriyete zarar vermek. bu iletişim ve ortaklık, onlara para yardımı yapılmasını, fransız topraklarına girme izni verilmesini ve ordularının ilerleyişine imkân sağlanması sonucunda binlerce masum insanın öldürülmesi büyük fransa'yı acı ve kederle dolu büyük sıkıntılara sokmak.

Mahkum haliyle Marie Antoinette

en acısı ise onun beyninde yankılanan suçlamaydı. kendi öz oğluna cinsel taciz'de bulunmak suçlaması bile yapılmıştı mahkeme sırasında. o ise suçlamayı sessizce karşılamıştı. sessiz kalan marie antoinette, yanıtlaması için bu sefer de baskı yapıldığında, "eğer yanıt vermediysem bu, bir anneye yapılan böyle bir suçlamayı, doğanın kendisinin bile yanıtlamayacağındandır" demişti.

madam antoniette'nin başı artık madam giyotin'in bacak arasındaydı.çıplak bedeni harket etmesini engeleyecek şekilde tasarlanmış giyotin sehpasına uzatılmış ve deri kemerlerle sıkıca bağlanmıştı. kemerlerin soğuk metal tokaları vücudunda ürpermeye yol açmıştı. ölümün soğukluğu vücuduna yavaş yavaş işliyordu.

Marie Antoinette giyotine gitmek üzere, Jacques-Louis David'in çizimi

giyotin ilk icat edildiğinde acısız ve daha insani bir ölüm aracı olarak tasarlanmıştı. adını mucidi joseph-ıgnace guillotin'den alır. bir doktor olan guillotin daha sonra böyle bir icat ile anılan soyadını değiştirmiştir. giyotin aletinin bir diğer ismi ise ulasal jilet veya madam giyotin'dir.

saray'da lakabı, madam antoniet olan marie şimdi madam giyotin'in bacakları arasında son nefesini veriyordu. madam giyotin, jiletini celladın ipi kesmesiyle madam antoniet'in cılız boynuna düşürdü. marie' göğe yükseldiğini gördü ardından boynundan kesik kesik fışkıran kanı ve onu yuhlayan halkı gördüğünde ise her yer kararmıştı.

http://dusunmekvepaylasmak.blogspot.com/2013/04/marie-antoniette-giyotin-madam-idam.html