Gri Gandalf'ın Beyaz Evreye Geçmeden Önce Toplam 473 KM Yol Katetmesi

Gandalf The Grey'in ne kadar yol teptiği hakkında kuşkuya yer bırakmayan bir hesaplama.
Gri Gandalf'ın Beyaz Evreye Geçmeden Önce Toplam 473 KM Yol Katetmesi

galiba, aksakallı gandalf isimli büyücünün, grey mahlasını kullandığı zamandaki bütün yolculuk ayağını, daha önceki frodo ve sam'in yolculuklarına göre daha detaylı, daha milimetrik metre ölçer kullanarak, karış karış gandalf'ın ne kadar km yol katettiğini hesapladım. aslında, tam olarak 473.1km ancak, o 0.1km'yi sildim.

daha önceki hesaplamamda kullandığım amatör işi metre ölçer yerine, babamın daha ince yerler ve kolonlarda kullandığı hem metre, hem de mm'yi daha net gösteren metre ölçerini aldım. yine, daha önceki hesaplamamda, hesaplarken az çok elimin titrediğini söylemiştim, elimin titrememesi için babaannemin parkinson haplarından 2 tane içtim ve herhangi bir yanılma payı bırakmadan, gerçeğine en yakın, en doğru şekilde, daha da detaylandırarak, zoru seçerek, bu mesafeyi bulmuş bulunmaktayım.

bu yazıya geçmeden, rotayı belirlemem ve doğrulamam 1 saatimi, fotoğrafları çekmem 4 saatimi, fotoğrafları birbirleriyle eşleştirmem 2.5 saatimi, yerleşkeleri doğrulamam ve bulmam 3 saatimi, tekrar o yerleşkelerin mesafelerini ve km'lerini hesaplamam 2 saatimi, bu hesabı yazıya dökmem ise 1.5 saatimi aldı. bir an yazmaktan vazgeçtim, iki kere sildim. bir yerde hata yaptım, bayağı ama inanın bayağı delicesine uğraştım ve sizlerin huzuruna çıkardım bu manyak yazıyı.

işte başlıyoruz

not: gandalf the grey'in yaşamı boyunca katettiği mesafeyi ve yolculukları ölçebilmek adına tam 13 parçaya ayırdım. yine, ölçerken, katettiği yerlerde sapmalarda bulunduğu ve hesaplamayı daha doğru yapabilmek adına gerçeğe daha yakın bir harita üzerinde rota belirlediğim için, 0.45-0.55'lik sapmaları yuvarlamak zorunda kaldım. ancak, herhangi bir el titremesi veya fotoğrafları çekerken bir aksaklıktan kaynaklı bir yanılma payı bırakmadım.

yine, yolculuklarının karşılığı olan gerçek yerleşkeler, uşak, denizli, aydın, izmir, manisa civarındaki yerlerden tercih edilerek, daha fazla çeşitlilik kazanılmıştır.

gandalf the grey sırasıyla...

1. isengard-edoras

isengard'dan yola çıkarak edoras'a geçiyor. burayı 4.5cm ölçmeme rağmen, edoras etrafında anlamlandıramadığım şekilde bir tur attıktan sonra, helm's deep'e doğru yola çıkıyor. bu turu, 0.5cm olarak düşünerek, toplam 5cm olarak kabul ettim. bunun karşılığı olarak, yenidere-yahşiler arasını 5 cm ölçmüş bulunmaktayım.


2. edoras- kuzey- güney yolları

edoras üzerinden kuzey- güney yollarını kullanarak, michel delving'e kadar hiç mola veya sapma vermeden devam ediyor. ancak, dediğim gibi daha gerçekçi ve detaylandırılmış bir harita kullandığımı söylemiştim. burada fazla kavis ve rotada iniş çıkışlar mevcut. bunu asgari seviyede tutabilmek için, burayı 5 parçaya bölerek ölçtüm ve bunun 1. ayağı olan kısmında fords of isen'i geçtikten sonra bir yer işaretledim ve oradan ölçmeye devam ettim. bu ilk kısmı 7 cm ölçtüm. bunun gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, rahmanlar-güneydamları'nı 7cm ölçerek buldum.


3. kuzey-güney yolları- 2. ayak

5'e bölerek ölçtüğümü söylediğim yerin 2. ayağı biraz eğimli olduğu için dik ölçmek durumunda kaldım ve burayı, herhangi bir kayıp veya yanılma payı olmadan, 6 cm ölçtüm. buranın gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, pınarbaşı - delemenler'i 6cm ölçerek bulmuş bulunmaktayım.


4. tharbad - the green way

3. ayağında, tharbad'ı geçerek the green way'a varan gandalf the grey, ilginç bir şekilde ilk defa düz bir rota üzerinde istikametini sürdürdüğü için, burayı ölçmesi kolay ve eğlenceli oldu. burayı 4 cm ölçtüm. buranın gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, karacasu- babadağ'ı 4 cm ölçerek bulmuş bulunmaktayım.


5. the green way - sarn ford

the green way'a varan ve sarn ford'a doğru devam eden gandalf'ın yolculuğunun 4. ayağı olan bu kısmı, kayıpsız 4cm ölçtüm. buranın gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, killik- eşmeli arasını 4cm ölçerek sağlamasını yapmış durumdayım.


6. sarn ford - michel delving

5'e bölerek ölçmüş olduğum alanın son ayağı olan bu bölümde, gandalf nihayet shire'a vararak, hobbiton kapısına dayanmış durumda. burasının biraz uğraştırdığını söyleyebilirim. zira, inanılmaz kavisli ve içe doğru döndüğü için, paralel ölçmeyi tercih ettim. paralel ölçüm yapıp, kavisi elediğimde, 3.30'a yakın bir değer elde ettim. ancak, michel delving'ten hobbiton'a doğru olan kısmın ölçümü olan, 0.70-0.85'lik değeri buraya aktararak hem kavisi elemiş oldum, hem de o ufak yeri ayrı ölçmekten kurtulmuş oldum. neticede, toplam ölçümü 4 cm olarak kabul ettim. buranın gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, altınoluk-evrenli arasını 4 cm ölçerek sağlamasını yaptım.


7. hobbiton- bree

açtığım harita üzerinde hazırlanan rota, gandalf'ın her yere attığı adımı dahil edilerek hazırlandığı için, bu ihtiyar sürekli ama sürekli ya aşağı, ya yukarı bir yere bir şekilde sapıyor. hobbiton-bree arasını ölçmeden, buckland diye bir yerde aşağı bir yere 0.65cm'lik bir sapma olduğunu gördüm. bu sapma olmadan, hobbiton-bree arası 4.20-4.30 arası çıkmakta. iki tarafı da az bir şey yuvarlayarak, toplam 5cm kabul ettim burayı. böylelikle sözünü verdiğim gibi, karış karış, hiçbir şekilde atlama yapmadan hesaplamaya devam etmiş oluyoruz. buranın gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, kocabaş-boğaziçi'ni tam 5cm ölçtüm.


8. bree - last bridge

bree üzerinden last bridge'a doğru giderken, doğu yolunu kullanıyor. ancak, bu yolda çok eğim var ve gandalf nedense, yolun tepesinden gitmeyi tercih ediyor. bunu teyit edebilmek için 3 tane farklı rota inceledim. hepsinde de bu tarz sapmalar, yolu uzatmalar olduğuna dair çok ciddi bulgulara rastladım. burada da eğimin getirdiği sapmayı en aza indirgemek adına, 1.25 cm'lik sapmayı tolere edebilmek adına, ben de ölçerken metreyi biraz eğdim. bu durumda eğimli şekilde 7cm olarak ölçtüm. buranın gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, yamalak-karahayıt arasını 7cm ölçerek doğruladım.

9. last bridge - rivendell

bu son üç yeri ölçerken inanılmaz zorlandım. bu sefer de, rivendell'e giderken, trollshaws'a girmemek için yolu uzatarak, yukarıdan dolanıyorlar. ancak, ilginç bir şekilde en ve boyu ölçtüğümde aynı çıktığı için, eğimsiz ve eğimli ölçüm birbirine yakın çıktı. burayı da, 3.5cm olarak ölçtüğümü söyleyebilirim. bunun gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, yeleğen-güllü arasını 3.40-3.55 ölçmüş bulunmaktayım.


10. rivendell - the misty mountains

gandalf ve artık ekip, rivendell'a vardıktan sonra the misty mountains'in yakınından, gate of moria'ya doğru inmeye devam ediyor. burayı, ikiye bölerek ölçmek zorunda kaldım. dediğim gibi, eğimlere rağmen izlenen rotaya sadık kalabilmek adına, rivendell'den misty mountains'in yarısını işaretledim, zira ondan sonra bir sapma daha var, onu da ayrı ölçtüm. kısacası buranın ilk ayağını 4cm ölçtüm. buranın gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, tumbullar-dadağlı arasını 4cm ölçerek buldum.


11. the misty mountains - dağa giriş

ekip, gate of moria'ya inmeden önce dağın içine giriyor ve burayı sapma olarak adlandırdım. burasını 2cm ölçtüm. buranın gerçek yerleşkedeki karşılığını ise, yayla-buldan arasını 2cm ölçerek doğruladım.


12. the misty mountains - gate of moria

ekibin rivendell'den aşağı doğru inerken kısmını, dağın içine girdikleri için ikiye bölerek ölçtüğümü söylemiştim. buranın ikinci ve son ayağı olan kısım yani dağdan çıktıkları kısımdan, gate of moria'ya kadar olan kısmı yine 2cm ölçtüm. buranın karşılığını ise, cindere-doğanlı arasını 2 cm ölçerek doğruladım.


13. gate of moria - moria

ve gandalf the grey mahlasını sonlandıracak, yolculuğun nihayet ve nihayet son ayağı gate of moria ve moria 2.10, 2.20 ölçsem de yine, 0.20'lik sapmayı düşerek, düz 2cm kabul ettim. buranın yerleşkedeki karşılığını ise, eziler- güney arasını 1.90-2cm ölçerek bulmuş bulunmaktayım.


yani, sadece cm olarak açıklayacak olursak, yolculuğunun bu 13 ayağı toplam:

5+7+6+4+4+4+5+7+3.5+4+2+2+2=55.5cm ölçmüş bulunmaktayım.

şimdi, bu metre ölçer ile ölçtüğüm ve gandalf the grey'in ve ekibin yolculuklarının gerçek haritadaki karşılıkları olarak belirlediğim yerleşkelerin arasındaki mesafeleri hesaplayalım

isengard-edoras'ın karşılığı, yenidere-yahşiler

adamharmanı köyü yolu üzerinden, yürüyerek 8 saat dakika sürmekte olup, 36.5km'imiş.


edoras - kg yolları karşılığı, rahmanlar - g.damları

uşak eşme yolu üzerinden, yürüyerek 19 saat 15 dakika sürmekte olup, 90.6 km'imiş.


kg yolları - 2ayak. karşılığı, p.başı - delemenler

denizli ödemiş yolu üzerinden, yürüyerek 12 saat 1 dakika sürmekte olup, 58.5km'imiş.


tharbad - the green way karşılığı, karacasu-babadağ

d855 yolu üzerinden, yürüyerek 8 saat 19 dakika sürmekte olup, 37.8km'imiş.


the green way - sarn ford karşılığı, killik-eşmeli

çavuşlar köyü yolu üzerinden, yürüyerek 7 saat 18 dakika sürmekte olup, 32.5km'imiş.


s.ford - michel delving karşılığı, altınoluk-evrenli

denizli ödemiş yolu üzerinden, yürüyerek 10 saat 1 dakika sürmekte olup, 49.1 km imiş.


hobbiton-bree karşılığı, kocabaş-boğaziçi

baklan yolu üzerinden, yürüyerek 7 saat 30 dakika sürmekte olup, 35.1km'imiş.


bree-last bridge karşılığı, yamalak-karahayıt

denizli aydın yolu üzerinden, yürüyerek 10 saat 45 dakika sürmekte olup, 52.4km'imiş.


last bridge-rivendell karşılığı, yeleğen-güllü

eşme yolu üzerinden, yürüyerek 4 saat 46 dakika sürmekte olup, 23.7km'imiş.


rivendell - the m.m karşılığı, tumbullar-dadağlı

denizli ödemiş yolu üzerinden, yürüyerek 5 saat 32 dakika sürmekte olup, 25.4km'imiş.


the m.m. - dağa giriş karşılığı, yayla-buldan

süleymanlı köyü yolu üzerinden, yürüyerek 2 saat 21 dakika sürmekte olup, 11.4km'imiş.


the m.m. - gate of moria karşılığı, cindere doğanlı

doğanlı köyü yolu üzerinden, yürüyerek 2 saat 39 dakika sürmekte olup, 12.5km imiş.


gate of moria - moria karşılığı, eziler güneyli

haylamaz köyü yolu üzerinden, yürüyerek 1 saat 36 dakika sürmekte olup, 7.6km imiş.


şimdi, bu mesafeleri toplayarak, gandalf the grey ve dolayısıyla da ekibin katettikleri mesafeyi bulalım

36.5+90.6+58.5+37.8+32.5+49.1+35.1+52.4+23.7+25.4+11.4+12.5+7.6= 473.1km.

bu durumda, gandalf the grey, hakkı rahmetine kavuşup, a.k.a gandalf the white mahlasını almadan hem solo, hem de ekiple birlikte tam tamına 473.1km mesafe katetmiştir.

yine, gerçek yerleşkelerdeki mesafeler arasında katedilen süreyi, araba ile değil de yayan olarak seçmemdeki en büyük sebep: ihtiyarın, inanılmaz derecede oyalanarak yolculuk etmesi, mola vermesi, işemesi, sıçması, tıksırması, kavga etmesi gibi dolaylı ve dolaysız yoldan yolculuğu daha da yavaşlatacak engeller olacak olmasından kaynaklanmaktadır. yoksa, kuzey-güney yollarını at sırtında geçtiğini ben de biliyorum.

yine de, yazıyı yazarken bahsettiğim gerçeğe en yakın şeklinde ilerleyebilmek için, dakikaları silerek, sadece saat bazında alarak:

8+19+12+8+7+10+7+10+4+5+2+1=93 saat.

hiç durmadan ve ara vermeden, bu yolculuğu 93 saatte tamamlayabildiğini bulmuş durumdayım.

yine, bu siteden faydalanarak, kaç adım attığını da hesaplayalım

gandalf'ı oynayan oyuncu, 1.80 metre boyundaymış. ancak yaşlı birisi, ihtiyar yani. bu durumda, 12.min/km slow walk'ı seçtiğimizde, bu boy ve yaş aralığındaki birisi, 473km'lik mesafeyi yürürken toplam:

646.895 adım atması gerekiyor. bu da km başına 1.368 adım demek.

not: orta dünya haritasının ölçeği yoktur.

arz ederim.