Guardians of the Galaxy Vol. 3'ün Aksiyon ve Duygu Dolu İlk Fragmanının İncelemesi

Yıllar sonra da olsa Guardians of the Galaxy'nin 3. filminin ayak sesleri duyulmaya başladı. Hem de harikulade bir fragman ile... İnceliyoruz.

Fragmanı önden verelim

Uyarı: Spoiler içerir.

çok uzun bir aradan sonra nihayet üçüncü guardians of the galaxy filminin ayak sesleri duyulmaya başladı

james gunn'ın yıllar önce attığı tweet'ler sonrası disney'den kovulması ve daha sonra geri alınması filmi tam tamına üç sene ileri taşınmış oldu. gunn bu süreçte warner bros/dc için the suicide squad ve peacemaker işlerine imza attı. şahsi olarak bu projeleri beğenmesem de çok olumlu geri dönüşler aldı ve geçtiğimiz günlerde dc filmlerin başına peter safran ile birlikte geçti. marvel'da ise işini tamamlamak üzere artık, ve belli ki gunn, marvel'dan komple ayrılmadan önce gidişini unutulmaz kılacak.


fragman duygusal anlamda çok dolu bir fragman

daha önce comic-con'da gösterilen fragman da benzer şekilde duygusaldı. bu sefer ki bunu daha da ileri taşımız. bir çok kez guardians of the galaxy'nin bildiğimiz ekibinin son filmi olduğu söylendi. james gunn kendi vizyonunu bu film ile tamamlayacak. guardians, solo filmlerle ya da mcu içerisinde farklı filmlerde yoluna devam ederse daha farklı bir ekip izleyeceğiz. gunn, aksiyon ve duygusallığı son derece başarılı şekilde dengeleyen bir isim. özellikle guardians filmlerinde bunu çok başarılı şekilde yapıyor. the suicide squad'da bunu hiç hissedememiştim. ratcatcher 2 karakteri sadece bana o hissi vermişti. guardians ekibinde ise her karakter onun zihninde süzülmüş gibi. gunn'ın bu karakterlerle çalışması çok daha organik hissettiriyor.


fragman bize marvel çizgi romanlarında olan ve ilk kez bu filmde göreceğimiz birçok şey gösterdi

ilk önce indikleri gezegenden bahsetmek lazım. orası counter-earth. filmin villain'ı olarak izleyeceğimiz high evolutionary'nin gezegeni. çizgi romanlarda güneş'in arkasında dünya'nın tam zıttında duruyor. filmde bu kısmı yapacaklarını düşünmüyorum aslında. high evolutionary ise çizgi romanlarda ilk kez thor'ın 1966 yılında yayınlanan 134. sayısında okuyucunun karşısına çıkmış türlerin evrimi ile kafayı bozmuş bir kötü adam. aslında herbert wyndham ismiyle dünya'da doğuyor daha sonra kozmik tehdit oluşturabilecek kadar büyüyor. ama filmde dünya ile olan bağlantısını ne kadar tutarlar onu şimdilik bilemiyorum. işte bu counter-earth, high evolutionary'nin tür geliştirme ve çaprazlama deneylerinin yaptığı ve sonuçlarını takip ettiği gezegeni. fragmanda counter-earth'ün 70'ler dizaynında olması da dikkatleri çeken unsurlardan biriydi.


ilk filmden bu yana rocket raccoon'un origin hikayesi gizemini koruyordu, bu filmde onun origin hikayesini de göreceğiz

belli ki high evolutionary ile bağlantılı olacak. çizgi romanlarda rocket'in kökeni halfworld ile bağlantılı. filmde high evolutionary ile minik bir değişiklik yapmışlar. ki mantıklı bir değişiklik olduğunu söylemek mümkün. fragmanda bir başka rocket benzeri canlı olan lylla'yı da gördük. nasıl ki rocket bir rakun ise lylla'da bir su samuru. ikili çizgi romanlarda sevgili. görüldüğü üzere bu filmde rocket üzerinden baya ilerleyeceğiz. filmin hikaye anlatısı için çok önemli bir karakter olacak. aynı zamanda filmin duygusal yükünü de sırtlayacak ana karakter rocket olacak.


filmde en çok merak edilen karakterlerden biri de guardians of the galaxy vol.2'de tease edilen adam warlock

karakter marvel çizgi romanlarının kozmik bölümünün en önemli karakterlerinin başında geliyor. çizgi romanlarda ilk kez "him" olarak 1967 tarihli fantastic four sayı 66'da, warlock olarak da 1972 tarihli marvel premiere ilk sayıda karşımıza çıkıyor. "him" olarak yenildikten sonra high evolutionary tarafından yeniden yaratılıyor ve taşıması için soul gem veriliyor. (filmlerdeki ınfinity stone'lara çizgi romanlarda ınfinity gem diyoruz.) adam warlock başta ınfinity gauntlet hikayesinde thanos'u durdurmak için ön plandaki karakter olması gibi bir çok macerada kendisine yer etmiş çok güçlü bir karakter. yalnız karakter ile ilgili şöyle bir handikap var. magus isimli kötü bir tarafı var. o taraf kontrolü alırsa, kozmik anlamda çok güçlü bir tehdite dönüşüyor. bunu yakın zamanda çıkan guardians of the galaxy oyununu oynayanlarda rahatlıkla hatırlayacaktır.


önceki filmin sonunda sovereign ırkının lideri ayesha kendilerinin en güçlüsünü yapacağını söylemişti

özel bir kozada adam ismini verdiği birinin doğumun bekliyordu after credits sahnesinde. o filmin başında bir yaratık görmüştük. guardians of the galaxy volume 3 fragmanında da aynı yaratığı görüyoruz. o yaratık ile high evolutionary belli ki birbiri ile bağlantılı. bu da bizi adam warlock ile high evolutionary'nin filmde de birbiriyle bağlantılı olacağı sonucuna götürüyor. bu ilişkiyi belli oranda korumuş olmaları çok güzel. zannediyorum adam warlock bir sebeple guardians'a knowhere'de saldıracak. bu da ekibin counter-earth'e kadar uzanan macerasını başlatacak. adam warlock'un bundan sonra mcu'da çok göreceğiz. bu filmden sonra oluşacak olan yeni guardians of the galaxy ekibinde de önemli karakterlerden biri olacağı kesin gibi.


son olarak gamora'dan da bahsedelim

orijinal gamora bilindiği üzere avengers: infinity war'da thanos'un soul stone'u almaya çıktığı yolda öldü. ama avengers: endgame'de geçmişten gelen gamora da günümüzde kaldı. artık o gamora variant'ını mcu'da izlemeye devam edeceğiz. tabi bu yeni olay gamora - star-lord, gamora - nebula ilişkilerini yeniden tanımlayacak.

fragman bize aksiyon ve maceranın yanında duygusal anlamda da kuvvetli bir film sunuyor. eğer james gunn bu filmin potansiyelini dengeli bir şekilde kullanmayı başardıysa en iyi guardians of the galaxy filminin olasının ötesinde en iyi mcu ve belki de en iyi çizgi roman uyarlaması filmlerinden birine imza atmış olabilir.