Güncel Bir Mini Cooper Modeline Sahip Birinin 30 Bin Km Sonrası Araca Dair İzlenimleri

Mini Cooper nasıl bir araba? Alınır mı? Mini almayı düşünenlerin mutlaka göz atması gereken bir içerik.
Güncel Bir Mini Cooper Modeline Sahip Birinin 30 Bin Km Sonrası Araca Dair İzlenimleri

mini cooper’ın 2020 model f56 kod numaralı kasasının 2 litre 231hp benzinli jcw modeline yaklaşık 2.5 yıldır sahibim. 30.000 km kullanım sonrası edindiğim deneyim ve görüşlerimi mini cooper almayı düşünen ya da araçla ilgilenen arkadaşlarla notlarım ve çektiğim fotoğraflar eşliğinde kısaca paylaşayım:

dış tasarım

f56 kasa mini cooper, bmw markası altında retro tasarımın teknoloji ile harmanlandığı, markanın 3. jenerasyon hatchback modelidir.

mini markasının 2001 yılında r50 kodu ile yeniden doğuşundaki dizayna imza atan dünyaca ünlü endüstriyel tasarımcı frank stephenson'un tasarımı, f56 kodlu kasada stefan göppel tarafından tekrar yorumlanmıştır; 2023 yılında hem retro tasarımı hissettirebilen hem de kablosuz apple carplay'den led farlara kadar günümüz trend teknolojilerini bir arada sunabilen ender araçlardan birisidir.


bir tasarımcı olarak 2. jenerasyon r56 kod numaralı 2006' dan 2013 yılı sonuna kadar üretilen daha kompakt boyutlu kasanın en güzel mini cooper olduğunu düşünsem de, f56 ile gabarisi büyüyen mini cooper’ın marka konsepti içerisinde halen güzel bir araç olduğunu söyleyebilirim; bir diğer değişle, f56, r56’ya göre daha büyük olsa da mini cooper 3.8x1.7m’lik güncel boyutları ile halen küçük ve şık bir arabadır.


mini, aracınızı kişiselleştirmeye imkan veren bir markadır ve bu sayede uzun opsiyon listesinden kendi zevkinize göre seçimler yaparak arabanızı tarzınıza uygun biçimde oluşturabilirsiniz. kendi aracım için seçtiğim jcw pro body kit, ralli farları, karbon ve anti krom parçalar, cup spoke jantlar vb. opsiyonları aracı sipariş verirken tanımlayabileceğiniz gibi sunroof, head up display ve tavan çıtaları harici detayları daha sonra da aracınıza ekleyebilirsiniz.


orijinal ürünlerin benzerlerini kullanmak isterseniz kalitesi sizleri üzebilir; örneğin, en basitinden orijinali krom olan ve ben siyah olmasını istediğim için kilallchrome.com'dan sipariş verdiğim jcw logosunu, boyası kısa sürede döküldüğü için hemen hemen her yıkamadan sonra kendim boyamak zorunda kalıyorum; dolayısıyla orijinal olmayan ürünler her zaman soru işareti...


2025 yılında mini cooper’in kasa değiştireceği ve yeni tasarımın f56‘nın güncel trendlere göre yorumu olacağı söylenmektedir; ilk sızıntı fotoğraflardan yola çıkarak, benim tasarım perspektifimden, bu yeni kasada mini cooper'ın sahip olduğu dairesel formların bir süredir popüler olan kemikli yapıya adapte edilmeye çalışıldığını ve bu sebepten dolayı tasarımın orijinalliğini kaybetmeye başladığını söyleyebilirim. 2025 model mini cooper ile ilgili internetten edindiğim bir kamuflajsız fotoğrafı da bu vesileyle sizlerle paylaşmak istiyorum:


iç mekan ve pratiklik

mini cooper'da neyin pratikliğinden bahsediyoruz diye düşünebilirsiniz, kısmen haklısınız da, ancak f56'da durum o kadar da trajik değil: aracı genelde tek başıma kullansam da haftada bir kaç kez eşim ve 6 yaşındaki kızım ile birlikte de kullanmaktayız; kendi deneyimimden yola çıkarak şehir içi günlük kullanımda aracın sizi pratiklik konusunda üzmeyeceğini söyleyebilirim.

öncelikle mini cooper ufak olduğu için park yeri bulmak büyük araçlara göre daha kolaydır. 210 litrelik bagaj hacmi gündelik kullanım için gayet yeterlidir, ayrıca orta büyüklükte bir valizi kolaylıkla bagaja sığdırabilirsiniz. şayet iki valize çıkar iseniz arka koltuklardan sürücü tarafını yatırmanız gerekebilir. anne ve babalar için icin önemli bir konu olan isofix çocuk koltuğu kilitleme sistemi mini cooper'ın ön yolcu koltuğunda bulunmaktadır; bu süper detay sayesinde aracın keyfini kızım ile yan yana çıkarabilmekteyiz; ancak bu sırada diz mesafesinin sınırlı olduğu arka koltukta oturmak durumunda kalan eşimin bundan çok da memnun olduğunu söyleyemem. 


aracın koltukları ergonomiktir, sırt desteği hacmi ile lokasyonu regüle edilebilirdir ve yan destekleri sportif kullanıma uygun olarak yüksektir; oturduğunuzda sizi iyi sarar, ayrıca görsel olarak da aracın sportif kimliğine katkı sağlar. bunlara ek olarak yalnızca ön koltuklarda 3 dereceli ısıtma sistemi opsiyonu da bulunur. koltuk ayarları manuel olarak yapılır; elektrikli koltuklar countryman ve clubman mini’lerde bulunmaktadır.

çift yönlü klima sistemi bulunan aracımda klima açıkken normal kullanımda herhangi bir performans kaybı olmazken spor kullanımda twin turbo 2 litrelik motorun performansında bir miktar düşüş hissedildiğini söyleyebilirim.

mini cooper f56’nin iç mekan aydınlatmaları toplamda 6 farklı rengi içermektedir; tavanda bulunan regulasyon düğmesine 10 saniye basıldığında disko modu olarak adlandırılan ve her rengin kısa süreli aktif olduğu, ardından diğer bir renge geçiş yapıldığı mod aktive edilir; müzik dinlerken özellikle jukebox görünümlü 8.8 inch’lik multimedia ekranının etrafındaki dairesel aydınlatmada bu efekt gayet anlamlı durur. bunlara ek olarak mini cooper’da iç aydınlatma sayısının daha fazla olduğu bir ambient light paketi de meraklılarına yine ekstra olarak sunulmaktadır.

yine ekstra olarak alabileceğiniz harman-kardon müzik sisteminin ses kalitesi şahanedir. araçta bulunan kablosuz apple carplay ile yapabileceğiniz telefon bağlantısı harici usb den bağlayabileceğiniz hires muzik ekipmanlarını da yine bu sistemle kullanabilmektesiniz. kişisel olarak keşke olsaydı dediğim tek konu, bir oranda müzik hastası olduğum için , cd changer opsiyonudur; f56 mini cooper’larda bu özellik sunulmamaktadır. kablosuz şarj ünitesi ön koltukların arasında bulunan kol dayamanın içerisinde konumlandırılmıştır; ve evet bildiniz, bu da ekstradır..

aracın iç tasarımı da tıpkı dışı gibi retro dizayn figürlerini içerisinde barındırmaktadır ve yine bu güzel detaylar için ekstra para vermek zorunda kalırsınız...


örneğin opsiyon olarak sunulan alcantra direksiyon simidi kalite hissi olarak gerçekten şahanedir; diğer bir ekstra olan head up display’in lokasyonu, açılıp kapanması ve retro savaş uçaklarındakine benzer küçük ekranı hem sportif kullanımı hem de aracın içerisindeki retro havayı kusursuz biçimde bütünler.


şayet benim gibi, bana bu kadar retro yetmez, fazlası lazım derseniz de:


bu arada, bir dönem denk getirip kendi aracımın dashboard'unu yeni mini cooper’ın tasarımcısı frank stephenson'a imzalatmışlığım da vardır.


sürüş - kullanım

jcw ile spor araba kullanımını süper eğlenceli şekilde deneyimleyebilirsiniz; bu araçların sürüşü diğer mini cooper'lara göre biraz daha serttir ve fakat bahsetmeye çalıştığım bu sertlik arabaya sonradan entegre edilip sportifleştirmeye çalışan ve genelde de başarısızlıkla sonuçlanan ayarsız aftermarket sertliği değil , bmw mühendisliği neticesinde ortaya çıktığını her kullanımda size hissettiren orantılı bir sertliktir. aracı ayrıca yine bir ekstra olan adaptif süspansiyon sistemi ile de satın alarak kullanım modlarına göre süspansiyon sertlik ayarı da yapabilirsiniz; özellikle spor mod kullanımımda araç yere yapışmış hissi verecek kadar stabildir.

öndeki araba ile belirli bir mesafeye geldiğinizde otomatik olarak fren yapan bmw sürücü destek sistemi, mini cooper’larda da ekstralar listesinde bulunmaktadır.

araçta bulunan geri görüş kamerasının çözünürlüğü şahanedir; led adaptive farlar gece ve yağışlı havalarda çok başarılı bir aydınlatma sağlar; ekstra olarak alabileceğiniz ralli farları ise sadece uzun farlar açık olduğunda çalışmaktadır ve gecenizi gündüze çevirecek kadar güçlüdürler.

mini cooper'ın 1.5 motorlu 136hp'lik versionunda 0-100 hızlanma verisi 7.8 saniye olarak verilirken jcw için bu süre 6 saniyedir; mini cooper'a ödeyeceğiniz paradan daha az ya da benzer bir rakama bu verilerden daha fazla performans sergileyebilecek araçlar edinebileceğiniz gibi bir gerçeklik olsa da bu noktada kişisel tercihler devreye girmektedir..

98 oktan benzin kullandığım aracımın fabrika verilerine göre 100km’de yaklaşık 7 litre olan benzin sarfiyatı, günlük kullanımda ortalama 10 litre civarındadır.

mini cooper yolda hızı hissettiren bir araçtır ve bunda küçük boyutları ile düşük sürüş pozisyonun etkisi büyüktür. araç ses izolasyonu konusunda da, özellikle 90km üstünde çok başarılı değildir; bunda ise aerodinamik olmayan dış hatlarının etkisi büyüktür. arabamda bulunan thule bisiklet taşıma sistemi bahsettiğim kabin içi uğultusunu bir miktar daha arttırmaktadır.

aracın en eğlenceli özelliklerinden birisi kesinlikle yine bir ekstra olan jcw pro egzoz sistemidir; kumanda ile açılıp kapanabilen bu bu sistem pops and bangs diye tabir edilen süper eğlenceli bir egzoz sesi sağlar, yol musait olduğunda keyifine doyum olmaz. eger mini cooper almayı hedeflerseniz, bence bu sistemi aracınızda düşünmelisiniz.


tüm bunlara ek olarak daha da performanslı bir mini cooper kullanmak isterseniz güncel kasa iki kişilik 300hp gücündeki mini cooper gp modelini de değerlendirebilirsiniz. bu araçlarda mini cooper jcw’lerde bulunan bir çok opsiyon aracı hafifletmek adına bulunmamaktadır; gp, güzel görünümlü ve eğlenceli bir pist aracıdır.


internette genel olarak mini cooper'ların problemli araçlar olduğu yazılıp çizilse de hiçbir modifiyesi olmayan kendi aracımda 30k km kullanımım süresince en ufak bir elektronik ya da mekanik problemle karşılaşmadığımı belirtmek isterim; tüm bakımlarını zamanında ve yetkili servise yaptırıyorum.

özetle

mini cooper, bmw markasından dolayı kaliteli ve fakat standart donanımı ve hacimsel büyüklüğü düşünüldüğünde pahalı bir araçtır. yazdıklarımdan da takip edebileceğiniz üzere mini cooper’ın uzun bir ekstra donanım listesi bulunur ve standart donanımın üzerine kendi istediğiniz arabayı elde etmek için oldukça fazla para harcamanız gerekebilir.

aracı tasarıma ve tarza önem veren aynı zamanda sportiflik ve şehir içi kullanım kolaylığını da önemseyen tüm arkadaşlara öneririm.

kendi aracımı bir gün değiştirecek olsam muhtemelen yine gidip mini cooper’in güncel versiyonunu satın alırım diye düşündüğümü belirterek yazımı bu güzel mini cooper reklamı eşliğinde sonlandırıyorum.

En iyi Mini Reklamı: Azınlığın İnancı


halis | mayıs, 2023