Güneş'in Saniyede 5.5 Milyar Kg Kütle Kaybetmesi

Dünya'daki yaşamı borçlu olduğumuz Güneş, her saniye 5.5 milyar kg kütle kaybediyor. Peki uzaya saçılan bu kütleye ve bu kadar kütle kaybeden Güneş'e ne oluyor?
Güneş'in Saniyede 5.5 Milyar Kg Kütle Kaybetmesi

evet, yanlış okumadınız; yapılan hesaplamalara göre güneş, saniyede 5 buçuk milyar kilo kütle kaybediyor.

o zaman şu soruyu sormak gerekiyor: "sen milyon, sen milyar, sen kütleyi ne yaptın?"

hemen açıklayalım: kaybedilen kütlenin 1.5 milyar kilogramı güneş patlamaları ve rüzgarlarıyla uzaya saçılıyor. geriye kalan 4 milyar kilogram kütle ise einstein'ın e=mc^2 denklemine göre enerjiye dönüşerek uzaya ısı ve radyasyon şeklinde yayılıyor. yani güneş'in merkezinde gerçekleşen füzyon reaksiyonları sonucunda her saniye 4 milyar kilogram güneş kütlesi enerjiye dönüşüyor. işte güneş'imizin parlamasını ve güneş sistemi'ni ısıtmasını sağlayan tüm bu enerjinin kaynağı, her saniye enerjiye dönüşen 4 milyar kg hidrojendir.


bu şekilde devam ederse çok yakında güneşi'miz bitip tükenecek gibi gözükerek sizi korkutmasın; saniyede 5.5 milyar kg bizim için çok büyük bir rakam gibi gözükse de bu kütle güneş için denizdeki bir kum tanesi kadar az. güneş, 5 milyar yıl sonra yakıtını bitirerek ömrünü tamamladığında, şu anki kütlesinin sadece % 0.034 'ünü kaybetmiş olacak, yani %1'den bile çok daha düşük bir değer. dolayısıyla 5 milyar yıl daha sıkıntı yok arkadaşlar, kafanız rahat olsun.

kaynaklar: * * *

Güneş, Uzay Boşluğunu Isıtmamasına Rağmen Dünya'yı Nasıl Isıtabiliyor?