Güzel Biri Olmanın Gündelik Hayatta Sahibine Kazandırdığı Avantajlar

Sözlük'ün algı yönetimi uzmanı "daitoryu"dan, güzel veya yakışıklı insanların psikolojik avantajlarını sıralayan bir yazı.
Güzel Biri Olmanın Gündelik Hayatta Sahibine Kazandırdığı Avantajlar
iStock

sevgili dostlar, siyasetten midemiz bulandığı için artık kendi alanımıza ve konularımıza dönelim diyorum. ben bir algı yönetimi uzmanı olarak seçimler konusundaki görüşlerimi kanalımdaki en son videoda anlattım analizlerimi yaptım benden bu kadar. biz dönelim kendi ponçik kişisel gelişim konularımıza, değil mi efendim?

bugün sizlere güzel insanlardan bahsedeceğim. malum ınstagram sayesinde metrekare başına düşen güzel kadın ve erkek sayımızda ciddi bir artış var. öyle bir hale geldi ki artık sosyal medyada hatta sokaklarda pek çirkine rastlamıyoruz. estetik biliminin gelişmesi her birimize yeni kapılar açtı.

peki hocam bu güzel insanların olayı nedir ve güzel insanların ne tür psikolojik avantajları vardır diyorsanız yaklaşın yamacıma size algı yönetiminde güzellik nasıl kullanılır anlatayım.

öncelikle dostum güzellik ve fiziksel çekiciliğin insanların algıları üzerinde lazer silahı etkisi yaptığı bilimsel pek çok araştırmada kanıtlanmıştır. yani burada boş laf etmeyeceğim. bu güzellik denen nane ilk izlenimler, sosyal etkileşimler hatta kişinin yaşamdaki başarısı üzerinde gerçekten etkili. çirkinler kabul etmek istemese de güzellik iş yapıyor kardeşim. buyurunuz size tek tek anlatayım.

1) halo etkisi

efendim halo etkisi denen psikolojik fenomen insanların güzel ve iyi görünümlü insanları daha pozitif ve olumlu değerlendirmesine dayanır. dion, berscheid ve walster'in 1972'deki araştırması, fiziksel çekiciliğin yargılama sürecini nasıl etkileyebileceğini göstermiştir. fiziksel olarak çekici olan kişiler, daha az çekici olanlara göre daha zeki, yetenekli ve sosyal olarak kabul görür. yani dostum örneğin zekası vasat, pek yetenekli olmayan ve utangaç bir arkadaş eğer ortalamanın üstünde güzel veya yakışıklıysa etrafındaki diğer insanlar tarafından olduğundan daha zeki, daha becerikli ve daha popüler olarak algılanır. yani işyerindeki güzel arkadaşının terfi üstüne terfi almasının gördüğün gibi bilimsel bir temeli var. buradan çıkaracağın sonuç şu olsun. ben işimi yaparım, çalışan kazanır elması kızarır deme makyajına önem ver ve erkeksen biraz sakalını bıyığını düzenle.


2) ilk izlenim etkisi

bak dostum ne yazık ki kitaplar kapaklarına göre değerlendiriliyor. keşke böyle olmasa ama böyle. bu sebeple ilk izlenim cidden önemli. örneğin yapılan bir deneyde daha çekici olanların daha fazla olumlu ilk izlenim oluşturduğu ve bu olumlu izlenimin zamanla devam ettiği görülmüştür (willis & todorov, 2006). yani eğer birisi seni ilk defa gördüğünde fiziğinden, giyiminden, ses tonundan etkilenmişse sen tamamen saçmalasan bile seni olduğundan daha güçlü ve sempatik görüyor. ancak bu keser iki türlü çalışıyor. örneğin firmanda uzaktan tanıdığın üst düzey bir yönetici hafta sonu seni kafede salaş bir kıyafetle ve acayip sesler çıkararak muzlu süt içerken görürse bir hafta sonra onunla yapacağın toplantıya james bond gibi gitsen bile o ilk izlenimi silmen çok zor. bu sebeple her ortamda elinden geldiğince derli toplu olmaya çalış hele hele bir iş görüşmesine veya toplantıya en yüksek versiyonunla katıl.

şimdi bu denklemde eğer fiziğin düzgünse verdiğin ilk izlenimler her zaman üst seviye oluyor ve etrafındakiler da sana bu şekilde davranıyor.

3) sosyal iletişim avantajı

fiziksel çekiciliğe sahip insanlar, genellikle daha iyi sosyal becerilere sahip olarak görülürler (feingold, 1992). bu, hem iş hem kişisel ilişkilerde büyük avantaj sağlayabilir, çünkü bu kişiler daha rahat bir şekilde etkileşime girebilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilir.

güzel kadın ve erkeklerin genelde daha popüler olmaları hatta öyle olmasalar bile daha girgin gözükmelerinin sebebi budur. sosyal iletişimin önemli olduğu halkla ilişkiler, medya veya satış gibi sektörler güzel insanların maça hep beş sıfır önde başlamalarının sebebi budur. yahu güzel insanların instagram takipçisi bile fazladır.


4) iş piyasası değeri avantajı

fiziksel çekicilik, iş görüşmeleri ve iş başvuruları sırasında da avantaj sağlar. hosoda, stone-romero ve coats (2003) tarafından yapılan bir meta-analiz, çekici insanların iş başvurularında daha olumlu değerlendirmeler aldığını ve daha yüksek maaşlarla işe alındığını bulmuştur. çok saçma ve haksız geliyor değil mi? ama işin gerçeği benzer öz geçmişlere sahip iki aday iş başvurusunda bulunduğunda ve mülakata girdiklerinde daha güzel veya yakışıklı olan ağzını bile açmadan maçı kazanmaya başlıyor. şirketlerin en çok gol yediği alan da burası zaten. tecrübesi olmaya bir ik uzmanı normalde işe almayacağı birini sırf fiziksel algısından etkilendiği için işe alıyor ve birkaç ay sonra bu hata fark edilmeye başlanıyor. bu sebeple bir iş görüşmesine olabilecek en güzel ve yakışıklı halinle gitmen cebindeki diplomalardan çok daha önemli dostum.

şimdi efendim tüm bunlar, fiziksel çekicilik ile ilgili birçok bilimsel araştırmanın bulgularını yansıtmakta. ancak, bu psikolojik avantajların varlığını kabul ederken, onların sadece genel eğilimler olduğunu ve her durumda geçerli olmayabileceğini bilmeniz de önemli. her bireyin kendi benzersiz değerleri ve yetenekleri vardır, ve bunlar da başarıları ve etkileşimleri üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

burada dengeli bakış çok önemli. sadece fiziksel özellikler önemlidir önermesi de yanlıştır, ama fiziksel özelliklerin hiçbir etkisi yoktur önemli olan kafanın içindekiler de önemlidir lafı da aynı şekilde yanlıştır.

bu anlattıklarımdan çıkaracağınız şudur

eğer fiziğiniz ortalamanın üstündeyse belli bir avantajınız var ama sadece buna güvenirseniz işin sonu pek iyi bitmez. eğer fiziğiniz ortalamaysa biraz dezavantajınız var ama bunu bilerek kendinizi geliştirmeniz ve bu dezavantajı aşmanız önemli. eğer görüntünüze ve imajınıza önem vermiyorsanız bu huyunuzdan vaz geçmeniz de önemli. her zaman en iyi halinizde olmaya dikkat etmek bir çok zorluktan sizi koruyacaktır.

evet diyeceklerim bu kadar. algı yönetimi ve kişisel gelişim konularına merakım var diyorsanız tonlarca eğitim videomun olduğu kanalımı bir incelemende fayda var.

işte kanalım buradadır


sevgilerimle...