Hafızalarını Tazelemek İsteyenler İçin: Game of Thrones'un Geçmiş 7 Sezonunun Özeti

İlk bölümüyle 17 Nisan 2011'de gözlerimizi teşrif eden Game of Thrones, sekizinci ve son sezonuyla yayınlanmaya TSİ bugün (15 Nisan 2019) başlıyor. "Daha önce neler olmuştu?" diyenler için geçmiş sezonları özetleyen farklı videoları derledik.

Aşağıdaki 25 dakikalık video ile kısa sürede bilgi tazeleme yapabilirsiniz:

Daha detaylı hatırlamak isterseniz yaklaşık bir saatlik şu videoyu da bırakalım (İngilizce altyazılı olduğunu da hatırlatalım):

Dizinin "popüler kültüre dahil olduğu" eleştirileri üzerine

pink floyd, beatles, rolling stones... hepsi zamanının popüler kültür gruplarıydı. tamamen ticari kaygılar güderek müzik yaptılar ve müzik listelerinde zirveden inmediler. bu durum, kaliteli müzik yaptıkları gerçeğini hiç değiştirmedi.

game of thrones da an itibarıyla dünyada milyonlarca fanı olan bir dizi. tamamen ticari kaygılarla üretilmiş bir yapım. fakat kaliteli, büyük bir dizi.

dizinin dünya çapında ilgi görmesinin en büyük nedeni; herkes için farklı sistematiği, zaman algısı, kuralları ve kültürü olan bir evrende geçiyor olması. game of thrones ne bir ingiliz dizisi, ne amerikan, ne de bollywood. izlerken bu konuda bir önyargı oluşması mümkün değil. dünyada her kültürden insana eşit uzaklıkta, farklı bir gerçekliği yansıtan bir dizi. dolayısıyla ilgi çekici.

ayrıca maddi olarak içerisinde pek çok fantastik ögeler barındırırsa da, manevi olarak insanlığın sahip olduğu ortak duyguları (savaş, intikam, ortak düşmana karşı birlik olma dürtüsü vs.) çok yoğun ve başarılı yansıtan, yine bu yönüyle dünya çapında ilgi çeken bir dizi.

yani kimse bu diziyi 2 tane cgi ejderha efekti görmek için izlemiyor. önemli olan bu dizide neyin, nasıl anlatıldığı. alt metnin hangi enstrümanlarla (ejderha, ak gezen vs.) ne ölçüde başarılı verilebildiğidir. bu yönüyle son derece başarılı bir dizi olduğunu düşünüyorum.

Game of Thrones'un Heyecanlandıran 8. Sezon Fragmanının İncelemesi

Westeros Ejderhaları Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey