Hafta Sonu Evde Oturmak İstemeyen İstanbullular İçin Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Rehberi

İstanbul'da hafta sonu evde oturmak istememesine rağmen gidecek bir yer bulamayanların imdadına Sözlük yazarı "mctnky" yetişiyor.
Hafta Sonu Evde Oturmak İstemeyen İstanbullular İçin Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Rehberi
iStock.com


romantika fenerbahçe parkı

tarihte bizans imparatorları ve osmanlı padişahlarının köşklerinin bulunduğu bir yarımada özelliğine sahip olan, anadolu yakası'nın en güzel konumlarından birinde yer alan romantika fenerbahçe parkı, 19. yüzyılda halka açılarak istanbullular'ın gözde parkı haline gelmiş. 1990 yılında yapılan düzenlemelerle yemyeşil bir park haline gelen romantika fenerbahçe parkı için anadolu yakası'nın küçük cenneti de diyebiliriz.

milliyet.com.tr


belgrad ormanı

istanbul’un en büyük yeşil alanı olan belgrad ormanı doğa yürüyüşlerine meraklı olanlar, piknik yapmayı sevenler ve sessiz sakin bir gün geçirmek isteyen insanlar tarafından tercih ediliyor. özellikle hafta sonları daha da kalabalık olan belgrad ormanı, şehir hayatından kaçmak ve temiz hava almak isteyenler için ideal bir yer olma özelliği taşıyor. doğayla iç içe olmak istiyorsanız, belgrad ormanı’na gidebilirsiniz.


mihrabad korusu

kanlıca'nın en güzel yerinde, ı. mahmut zamanında kurulan ve tarih boyunca padişahlar tarafından büyük ilgi gören mihrabad korusu'na, nevşehirli damat ibrahim paşa tarafından yaptırılan ve ııı. ahmet'e armağan edilen mihrabad kasrı'nın adını verdiği iddia edilir. yahya kemal'in gözlerden uzak saatler geçirmek için tercih ettiği mihrabad korusu, bugün istanbul'u seyretmek isteyenler için harika bir adres.


pierre loti

pierre loti ismini, asıl adı louis marie julien viaud olan fransız asıllı bir romancıdan almış. istanbul’un o muhteşem manzarasını ayaklarınızın altına seren pierre loti, hafta sonu arkadaşlarınız, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte yemek yiyip, bir şeyler içerek hoş vakit geçirebileceğiniz bir mekan. istanbul’un eyüp ilçesine bağlı olan pierre loti’de otururken seyre dalacağınız manzarada haliç’i göreceksiniz. gündüz başka, gece başka olan bu manzarayı fotoğraflamayı ihmal etmeyin.


caddebostan sahili

avrupa ve asya’nın atmosfer farkını herkes bilir. avrupa yakasının karmaşıklığından, kalabalığından uzaklaşmak isterseniz; rotayı caddebostan sahili’ne çevirmelisiniz. sakin insanlar, sokaklar, hoş kafeler ve restoranların keyfini rahatlıkla sürebileceğiniz caddebostan sahili’nde çimlere yayılabilir, pötikareli örtünüzü serip sepetinizden çıkaracağınız atıştırmalıklarla piknik yapabilir, bisiklet ya da paten sürebilir, hatta sessizlik içinde kitabınızı okuyabilirsiniz.


yıldız parkı

yıldız parkı yüzlerce yıldan beri var olan ağaçlarıyla ve 45 hektardan fazla büyüklüğüyle, istanbul’un en önemli turizm merkezlerinden biri. parkın içerisinde malta köşkü, kır kahvesi, şale köşkü gibi tarihi yerler ve dünyanın her yerinden getirilmiş ağaçlar yer alıyor. hafta sonları istanbulluların en çok tercih ettiği yerlerden olan yıldız parkı, kalabalık metropol hayatından sıyrılmak isteyenler için en doğru adreslerden biri olma özelliği taşıyor.

seyahatdergisi.com


bebek sahili

istanbul’un en güzel yerlerinden olan bebek, yürüyüş için oldukça ideal olan sahili, deniz havası, yeşillikleri ve sakinliğiyle ön plana çıkıyor. bebek sahilinde yer alan bebek parkı, kafeleri ile sakin, huzurlu ortamıyla özellikle hafta sonları ziyaretçilerine boğaz havası eşliğinde seyir zevki yaşatıyor.


emirgan korusu

istanbul’un rahat nefes alınabilecek, dinlenilebilecek yerlerinden biri olan emirgan korusu, doğal güzellikleri ve muhteşem laleleriyle istanbul’un bütün güzelliğini içerisinde barındırıyor. emirgan korusu, 1871 – 1878 tarihleri arasında inşa edilen pembe köşk, sarı köşk ve beyaz köşk’e ev sahipliği yapıyor. hafta sonları kuş seslerinin çocuk seslerine karıştığı emirgan korusu, ayrıca sincaplarıyla ve papağanlarıyla da meşhur.


moda sahili

evde canınız sıkıldı ve bir şeyler yapmak istiyorsunuz. bu durumda yapacağınız en mantıklı hareket arkadaşlarınızı arayıp, onları moda’ya çağırmak olacaktır. hatta eğer aklınızda biraz daha romantik bir şeyler yapma arzusu varsa; moda sahili’nde kayık kiralayıp, harika manzara eşliğinde güzel bir vakit geçirebilirsiniz. çeşit çeşit kafe ve restoranların bulunduğu moda’da, damak zevkinize uygun birçok yeni lezzeti tadabileceğinizi de unutmayın.


topkapı sarayı

ihtişamıyla ve mimarisiyle büyüleyen topkapı sarayı istanbul'da görülmeden geçilmemesi gereken tarihi mekanların başında yer alır. 1478 yılında fatih sultan mehmet tarafından yaptırılan saray, 400 yıl boyunca padişahların yaşadığı ve devleti idare ettikleri ana merkez görevini üstlenmiş, tarihe tanıklık etmiştir. abdülmecit döneminde ziyarete açılan topkapı sarayı günümüzde de ziyaretçilerini ağırlamakta, gizemi ve osmanlı mimarisine ait taşıdığı izlerle turistlerin ilgi odağı olmaktadır.


cafer ağa medresesi

ayasofya müzesi'nin yanında konumlanmış olan bu tarihi mekan, çay molası vermek isteyenlerin, pazar günlerinin huzurlu kahvaltıları için alternatif arayanların kesinlikle uğraması gereken bir mekan. 16. yüzyılda kanuni sultan süleyman dönemi'nde yaptırılan medrese şu an tarihle sanatı da buluşturan bir özelliğe sahip. medresede cüzi bir ücret karşılığında hat, ebru, takı, resim gibi atölyelere katılabilir, tarihi mekanın keyfini çıkarabilirsiniz.

tripadvisor.com


ayasofya

sınırsızlığı ve görkemiyle yerli yabancı çoğu turisti şaşırtan ve görmek için mutlaka vakit ayrılması gereken mekanlardan biri de ayasofya müzesi'dir. bizans imparatoru 1. jüstinyen tarafından yaptırılmış daha sonra ise fatih sultan mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş olan ayasofya tarihi hissetmek, şahit olmak isteyen bir çok turisti ağırlamaktadır.


yerebatan sarnıcı

suların içinde yükselen sütunlarıyla, yaşandığı rivayet edilen ilginç efsaneleriyle yerebatan sarnıcı en çok merak edilen, görmek için can atılan mekanlar arasında. bizans imparatoru tarafından sarayın su ihtiyacını karşılamak için kullanılan yerebatan sarnıcı, fatih sultan mehmet döneminde de bir süre aynı şekilde devam etmiştir. sütunların üzerinde bulunan şekillerin gözyaşlarını andırması, büyük basilika yapılırken kaybedilen bir çok kölenin dramını temsil etmesi açısından önem taşıdığı ise efsane ve rivayetler arasındadır. bu yüzden yapısıyla da bir çok turistin ilgi odağı olmakta, merakını cezbetmektedir.


gülhane parkı

gülhane parkı, osmanlı döneminde topkapı sarayı'nın has bahçelerinden biri olarak kullanılmaktaydı. döneminde, güllerle, lalelerle bir çok çiçekle bu bahçe süslenirken zamanla bakımı sekteye uğramış fakat günümüzde yeniden bakımı yapılıp, türkiye'nin en büyük parklarından biri haline getirilmiştir. hafta içi ya da haftasonu çiçekler içinde, temiz hava ve doğayla başbaşa kalmak, aynı zamanda şehirden çok da uzaklaşmak istemiyorsanız, çay içmek ve parkı gezmek sizin için güzel bir alternatif olabilir.


adalar

büyükada, heybeliada, burgazada gibi bildiğimiz takım adalar eski dönemlerde prens adaları olarak da bilinmekteydi. bunun nedeni ise bizans imparatorluğu döneminde taç giymiş bir çok saray mensubu istanbul'a uzak olduğu için bu adalara sürgün edilmiş, ve buralarda yaşamak durumunda kalmıştır. günümüzde ise nostaljik havası, hala kullanılan faytonları ve trafiğin olmaması nedeniyle hafta sonu kaçamaklarının ilk adresleri haline gelmiştir. adalar, piknik yapmak, bisiklete binmek, nostaljiyi tatmak isteyen yerli yabancı bir çok turistin gözdesi haline gelmiştir.

Burgazada


dolmabahçe sarayı

dolmabahçe sarayı, imparatorluk döneminde osmanlı kaptan-ı derya'sının gemileri demirlediği bir alan olarak kullanılmış daha sonra ise has bahçeye dönüştürülmüştür. cumhuriyet döneminde ise atatürk'ün istanbul ziyaretlerinde kaldığı bir mekan olmasıyla ve hayata gözlerini burada yumması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. bu kadar tarihi dokuyu bir arada bulunduran saray, yerli yabancı turistlerin mutlaka görmesi gereken yerlerdendir.


rumeli hisarı

osmanlı döneminde, istanbul fethi sırasında anadolu hisarı'ndan halat çekmek için yapılmış olan etrafı kalelerle kaplı rumeli hisarı günümüzün vazgeçilmez mekanları arasında yer alır. hem turistlerin hem istanbul'da yaşayanların kesinlikle bir hafta sonu kahvaltısı için aynı zamanda da tarihi yapıyı görmek için gitmesi gereken mekanlardandır.


anadolu hisarı

bizans'a karadeniz'den gelen yardımları engellemek amacıyla yapılmış olan anadolu hisarı rumeli hisarı'nın tam karşısında yer almaktadır. günümüzde istanbul boğazı'nın kenarında yer almasıyla küçük bir balıkçı kasabasını andıran anadolu hisarı sessiz, sakin yapısıyla ve tarihi güzelliğiyle görülmeye değer mekanlardandır.

Wikipedia


yedikule hisarı

istanbul'un en eski açık hava müzelerinden biri olan yedikule zindanları diğer bir deyişle yedikule hisarı günümüzde kültürel etkinliklerin, konserlerin ve çeşitli organizasyonların düzenlendiği tarihi bir mekan halini almıştır. böyle bir mimarinin içerisinde düzenlenmiş organizasyona katılmak yerli yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.


beylerbeyi sarayı

beylerbeyi sarayı üsküdar'ın beylerbeyi ilçesinde konumlanmış sultan abdülaziz tarafından yaptırılmış tarihi bir mekandır. saray günümüzde pazartesi ve perşembe günleri haricinde diğer günlerde ziyaretçilere kapılarını açmakta ve bir çok konuğu ağırlamaktadır.

Wikipedia


çırağan sarayı

sultan abdülaziz tarafından yaptırılan çırağan sarayı bir dönem konumu itibariyle "beşiktaş sarayı" olarak da anılmaktaydı. büyük bir ihtişama ve görkeme sahip olan saray, bugün düğün, balo, parti gibi organizasyonların düzenlendiği bir mekan halini almıştır. böyle bir mimariyi görmek, geçmişten bir hava solumak isteyenlerin çeşitli organizasyonlar için uğrak yeri olmuş, bir çok yerli yabancı turisti ağırlamaktadır.


yıldız sarayı

beşiktaş, ortaköy ve balmumcu arasında yer alan yıldız sarayı tarihe tanıklık etmiş mekanlardan biridir. bizans dönemine kadar dayanan tarihi dokusuyla günümüzde müze olarak kullanılan yıldız sarayı'nda sultan ıı. abdülhamit'in kişisel eşyaları sergilenmekte ve turistlerin ilgi odağı olmaktadır. aynı zamanda içerisinde yıldız sarayı tiyatrosu ve sahne sanatları müzesi de bulunmaktadır.


kapalıçarşı

kapalıçarşı istanbul'un merkezinde yer alan, tarihi dokusu ve alışveriş yapılacak bir çok mekanı içerisinde barındırması nedeniyle turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşır. gün içerisinde yarım milyon insanın uğradığı bile bilinmektedir. özellikle yabancı turistlerin uğramadan ülkelerine dönmedikleri bir yer olan kapalıçarşı, her gün bütün ihtiyaçları karşılayacak dükkanlarıyla gözde mekanlardan biridir. adeta bir şehri andıran kapalıçarşı fatih sultan mehmet tarafından tarafından insanların yaptıklarını sergileyip satmaları için yaptırılmıştır.


mısır çarşısı

istanbul'un en eski kapalı çarşılarından biri olan mısır çarşısı aktarlarıyla, kuruyemiş ve şarküteri ürünlerinin satılmasıyla meşhur bir mekandır. turistlerin özellikle alışveriş için tercih ettiği gözde mekanlardandır. 1600 yılında turhan sultan tarafından yaptırılan mekan, pazar günleri de açık olma özelliğiyle cezbedicidir. istanbul'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır.


bakırcılar çarşısı

özellikle yabancı turistlerin dikkatini çeken bakırcılar çarşısı beyazıt semtinde yer alır. kazan, tencere, mangal gibi bakırdan yapılan eşyaların sergilendiği ve satışa açık olduğu sıra sıra dükkanlar çevresini sarmaktadır. turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan bu bakır işlerinin bulunduğu bakırcılar çarşısı mutlaka görülmesi gereken, çok bilinmeyen mekanlardandır.

istanbulkesfi.com


tekfur sarayı

bizans imparatorluğu'ndan günümüze kadar gelen tekfur sarayı bugün az duyulsa da edirnekapı semtinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. tarihi olayların gizemini çözmek adına yapılan arkeolojik çalışmalar ise hala devam etmektedir. bu nedenle ilgi çekici ve görülmeye değer tarihi yapılardan biridir.

gezilmesigerekenyerler.com


miniatürk

miniatürk bir çok eserin maketlerinin sergilendiği bir mekandır. topkapı sarayı, anıtkabir, mevlana türbesi gibi çeşitli yapıtları burada maket olarak toplu halde görmek ve hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. 2003'ten beri turistlerin istanbul'a adım attıkları andan itibaren ilk gidecekleri ve mutlaka görülmesi gereken mekanlar arasında yer alır.

miniaturk.com


hidiv kasrı

mısır'ın son hıdıvi abbas hilmi paşa tarafından italyan bir mimara yaptırılan hidiv kasrı 1907 yılında bitmiş ve dönemin mimari özelliklerini taşımaktadır. günümüzde düğün gibi çeşitli organizasyonların yapılabildiği, gidilip, görülebilecek yakınlarında bir çay molası verilebilecek bir mekandır.

Beltur


kız kulesi

istanbul boğazı'nda salacak açıklarında yer alan küçük bir adacık üzerinde konumlanmış bir kuledir. hakkında neden yapıldığına dair çeşitli rivayetler ve efsaneler bulunan kız kulesi bu gizemi anlayabilmek adına bile görülesi mekanlardandır. günümüzde eşinizle, dostunuzla gidebileceğiniz, romantik bir akşam yemeği ya da rutin dışında bir öğle molası için gidilebilecek ve yapısıyla mutlaka görülmesi gereken tarihi bir mekandır.