Hakiki Tosun Paşa'nın Yeşil Vadi'ye Çökmesi

Tosun Paşa filmini izlerken sizin de dikkatinizden kaçmamış olması muhtemel bir gerçeği bir Ekşi Sözlük yazarı dile getirmiş.
Hakiki Tosun Paşa'nın Yeşil Vadi'ye Çökmesi

hakiki tosun paşa, mısır'ın ileri gelenlerinden biri olarak iki aile arasındaki husumeti bitirmek yerine bu durumu yeşil vadi'ye çökmek için kullanmıştır.

bunu sağlamasındaki en önemli etken olan küçük enişte bekir ile hakiki tosun paşa arasındaki gizli ilişkisiyi göz ardı edemeyiz.


halihazırda iki aile arasında yıllardır süre gelen bir kavga var ancak henüz filmin ilk sahnesinden itibaren küçük eniştenin yaptığı provokatif eylemler bu aileleri daha fazla birbirine düşürür.

küçük enişte, hakiki tosun paşa'nın içerideki adamıdır. görevi iki tarafı da kışkırtarak aileler arasındaki kavganın büyümesini sağlamaktır. dolayısıyla hakiki tosun paşa'ya müdahale fırsatı doğacaktır.


küçük eniştenin nobran tavırlarının sebebi tam olarak budur. daha kargo bokunu yemeden kalkıp seferoğulları'nı gözetleme bahanesiyle giderek seferoğlu kasım ile kavga çıkarması, hem aile reisinin gözünde kendi konumunu yükseltirken hem de getirdiği yalan ve abartı bilgiler ile aileyi kışkırtarak hakiki tosun paşa'nın ekmeğine yağ sürmüştür. gördüğümüz kadarıyla eylemlerinde başarılı olmuştur ki o sabah aile reisinden övgü almakla kalmamış ardından iki aile de yeşil vadi'ye giderek filmin ilk kavgasını etmişlerdir. dolayısıyla filmin kripto ismi küçük eniştedir.


hakiki tosun paşa, adamı küçük enişte sayesinde en başından beri şaban'ın tosun paşa olması dahil her şeyi bilmektedir. öyle anasının gözüdür ki o kendi adamlarına bile bundan bahsetmemektedir. ibrahim paşa numarasını yapmasının sebebi de budur. daver bey'den şüphenelir gibi davranır. müdahale etmek için olayların son raddeye gelmesini, yani en uygun zamanı bekler.

bir sahnede tellioğlu lütfü'ye, tellioğlu ailesini övmesinin ve kendi kimliğini açık etmesinin sebebi de onların arkasında gerçek bir paşa olduğunu bilmelerini istemesi ve davalarında daha fazla hak iddia ederek seferoğulları'na karşı eylemlerini arttırmalarını ummasındandır. böylece kaostan faydalanıp yeşil vadi'ye çökecektir. neticede olaylar farklı yönde gelişse de sonuç değişmemiştir.


hedefine ulaşan hakiki tosun paşa, uzun süredir kullandığı küçük enişteyi de sonunda s*ktir edip onu tellioğlu ailesi ile olan yaşantısına devam etmek zorunda bırakmıştır.

çölün ortasındaki bu verimli topraklar bir paşa ile eşinin aşk bahçesi olması yerine hak iddia eden iki aile arasında paylaştırılabilir, tarım için kullanılabilir, en olmadı millet bahçesi yapılabilirdi.