Hangi Teknoloji ile Yapıldığı Çözülemeyen Nazca Çölü’ndeki Çok Acayip Şekiller

Nazca Çölü’nde birçok farklı figürde şekiller bulunuyor. Bu şekillerin tamamının görülmesi için çok yüksekten bakılması gerekiyor. Hatta bazıları sadece uydudan fotoğraflanabilmiştir.
Hangi Teknoloji ile Yapıldığı Çözülemeyen Nazca Çölü’ndeki Çok Acayip Şekiller
iStock.com

peru'da nazca çölü'nde nazca ve palpa çölleri arasında 80 km boyunca uzanan, 450 km2lik bir bölgeye yayılmış, inanılmaz, gizemli şekiller. sinekkuşu, maymun, örümcek, balık, köpekbalığı, katil balina, lama, kertenkele, üçgen, köpek, kuş, çiçek, spiral, pelikan ve dahası da var. bulunduğu tarihten* sonra ilk fikir yürütmeleri bunların inka uygarlığı tarafından yapıldığı kanısında buluşuyordu, fakat araştırmalar bunların inkalardan çok çok önce yapıldığını ortaya koydu.

dünyanın birçok yerinde buna benzer bulgular var. mısır, malta, abd**, şili, bolivya bunlara en ünlü örnekler. nazca çizgilerini diğerlerinden ayıran özellik ise bunca yıl boyunca neredeyse hiç zarar görmemiş olması. dünyanın en kuru iklimlerinden biri*, rüzgarın zemin üzerinde etkisini en aza indiren taş ve düz yüzey, bu düzlüğü kaplayacak toz ve kumun olmaması, çok az miktarda yağmur ve rüzgarın neredeyse hiç erozyona sebep olmaması gibi faktörler bu çizgilerin şimdiye kadar süregelmesini sağlamıştır. bu faktörler, taş kabuğunun altında bulunan daha açık renkli sert toprak katmanla birleşince izlerinin sonsuza kadar yaşamasını isteyen bir ressama akıl almaz genişlikte bir defter oluşturmuştur adeta.

insanlar tarafından yapılmadığı teorisi tamamiyle yapıldığı süreçte* dünya üzerindeki teknolojiyle insanlı uçuş ihtimalinin olmamasına dayanmaktadır.
jim woodman çizgilerin yapıldığı dönem teknolojisi üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda nazca halkının bunları yaparken sıcak hava balonu kullanmış olma ihtimalini ortaya atmış, bilim çevreleri tarafından bunu kanıtlayan bir delil ve bulguyla karşılaşılmadığı için bu teori hor görülmüş, kabul görmemiştir.

isviçreli yazar erich von daniken çizgileri uzaylıların havayolu pisti olarak kullandığını iddia etmiştir. ironik olan kısımsa, nazca halkı bu çizgileri yapanları tanrı olarak görmüş, onlara tapmıştır. bulgular bunu kanıtlamaktadır. nazca halkı bu çizgileri astrolojik amaçlı yani takvim* olarak kullanmış da olabilirler. dev örümcek figürünün orion takımyıldızının anamorfoz diyagramı olduğu söylenmiştir.*

kişisel olarak akıl sır erdiremediğim çizgilerdir bunlar. kusursuz üçgen çizmek kağıt üzerinde bile neredeyse imkansızken, nasıl oluyor da böyle bir üçgen o çağlarda varlık bulabiliyor. çözen varsa beri gelsin. insanı dünyadışı yaşam varlığının gerçek olması ihtimaline doğru iteliyor. şahsi düşüncem bunların insan yapımı olduğudur, farazi konuşup bunları uzaylıların yaptığı varsayalım, ben olsam milyarlarca km yol katedip, dünya toprakları üzerine neden köpek, üçgen, balık, kuş çizeyim ki? manyak mıyım lan ben. tamam. sakin.
kaynak