Hasan Can Kaya vs Cem Yılmaz

Cem Yılmaz'ın bir gösterisinde Hasan Can Kaya'ya laf sokmasıyla başlayan süreç, Hasan Can Kaya'nın kendisine cevap vermesiyle devam etti ve sosyal medyaya sıçradı. İşte Ekşi Sözlük'teki Hasan Can Kaya vs Cem Yılmaz başlığından dikkate değer girdiler.
Hasan Can Kaya vs Cem Yılmaz


hasan can kaya

mahalle arasında insanların liseli zamanlarında yaptığı karı kız muhabbetleri, bel altı sohbetler, bol küfür, karşıdaki insanla alay etme, %75 burs ve estetik tahminleri ile hemen hemen her bölüm kendini tekrar eden bir komedyen. konuşanlar programını izledim, yukarıdakiler eleştiri gibi görünse de kendisini izlettiriyor, ben de izliyorum. ama sadece bu. programı başarılı mı? kendi çapında bence başarılı. ama sadece o kadar. 'bir yer altı sit-com'u' adında bir yapımı var, yemin ederim bir bölüm dayanamadım. sonra bir sinema filmi çekmiş, oyunculuk desen berbat.

cem yılmaz

karikatürist, seslendirme sanatçısı, stand-up sanatçısı, sinema oyuncusu, komedyen, senarist, film yapımcısı ve yönetmendir. oynadığı, yönettiği ve seneryosunu yazdığı sinema filmleri, oynadığı reklam filmleri, tek kişilik stand-up gösterileri ile ülke çapında damga vurmuş birisidir. bugün anadolunun en ücra köşesinde yaşayan bir insana bile sorsan cem yılmaz'ı tanırken, hasan can kayayı tanıyan insan çok sınırlıdır. cem yılmaz 7'den 70'e kadar herkese hitap ederken hasan can kaya sadece belirli bir kesime hitap eder. cem yılmaz'ı eşinle, kızınla, annenle, babanla rahatça izleyebilirken, hasan can kaya'nın konuşanlar programını anca mahalleden erkek arkadaşlarınla izlersin. cem yılmaz gerektiği zaman karşısındakini çok gömmeden komediye dahil eder, hasan can kaya karşısındaki insanı anasından doğduğuna pişman edercesine yerin dibine sokar. bir de bunu karşısındakine 'özgüvenlisin' diyerek meşrulaştırmaya çalışır.

yani bir kıyaslama yapılırken messi ile ronaldo kıyaslanır. sırf ikisi de topçu diye messi ile arda turan'ı kıyaslayabilir misin? şampiyonlar ligi ile konferans ligi'ni kıyaslayabilir misin? veya sezen aksu ile zeynep bastık'a vs yazabilir misin? cem yılmaz'ın karşısına da hasan can kaya'yı yazamazsın. çünkü bu, cem yılmaz'a hakaret olur…

cem yılmaz'a son dönemlerde hiç gülmüyorum

hatta kendisini artık çok itici buluyorum ve yaşlandığı için bulunduğumuz dönemi iyi süzemediğini, bu döneme adapte olamadığını ve bu yüzden de artık bittiğini düşünüyorum.

ancak, totale baktığımızda bana göre cem yılmaz türk komedi tarihinin messi'sidir. messi'yi nasıl "2010 messi vs 2015 messi vs 2018 messi vs 2022 messi" şeklinde sadece kendisiyle kıyaslıyorsak, cem yılmaz'ı da aynı şekilde sadece kendisi ile kıyaslayabiliriz.

hasan can falan cem'in yanında çıtır çerez bile değil. ancak hasan can polemiğinde haksız taraf da net bir şekilde cem yılmaz'dır. 50 yaşında adamsın, senin ne işin var abicim çoluk çocukla? özgüven problemi falan mı yaşıyorsun? sana ne ki hasan can'dan? demek ki inceden inceden çocuğun başarısına kurulmuş ki kıskançlığı bu şekilde tezahür ediyor. hasan can'ı da oturup izlemem bu arada, hiç tarzım değil. ancak başarılı mı? başarılı. talep görüyor mu? fazlasıyla.

kendinden yaşça çok küçük olan popüler bir insanla uğraşması çok sakil duruyor. bırak kardeşim, herkes işini yapsın. herkes seni izlemek zorunda değil. zaten bu piyasada adını altın harflerle en tepeye yazdırmışsın. ego yarıştırdığın adam da hasan can olmasın bi zahmet.

biz bir şeylere gülüyorduk, sonra cem yılmaz çıktı, "yok bundan sonra şunlara dikkat edip güleceksiniz" dedi

özgür turhan'ın cem yılmaz yorumu böyle bir şeydi. hasan can kaya'yla cem yılmaz'ı ayıran mesele bu. hasan can kaya hazır cevap ve zeki, evet. ama buradan yola çıkarak kendine özgü bir "sense of humour" inşa edebilmiş değil. 

burada ikisini ayıran mesele cem yılmaz'ın bir "tarz" inşa etmesi. bu meseleye ciddi kafa yorduğu açık. bir tat bir doku'da meşrutiyet dönemi çıkan mizah dergilerinden bahseder mesela. ya da bir programa katıldığı zaman dünya çapındaki farklı mizahçılardan örnek verdiğini görüyoruz. belli ki burada ciddi bir analiz var ve çalışma var. ama hasan can kaya böyle bir adam değil. çok iyi bir konsept bulmuş okay ama cem yılmaz'dan daha iyi bir "mizahçı" demem ben. 

hasan can'ın şovunda söyledikleri arkadaş ortamında da dönebilir fakat cem yılmaz'ın ürettiği mizahı bir tek cem yılmaz'dan dinleyebiliyoruz. ikincisini başarmak sizi gerçek mizahçı kılıyor bana kalırsa.

cem yılmaz gibi birinin ona gönderme yapması bile saçma. insanlar ne kadar seviyor bir insanı yüceltip, diğerini boka batırmayı

"nafaka değil, madafaka" diye espri yapan, erşan kuneri diye dizi çekip bölümlerine ebenin avı, faqbadi gibi isimler koyan cem yılmaz, gündelik hayatta kendisinin belki en az hasan can kadar kullandığı "amk"a gönderme yapmış. kendisi gibi bir komedyen beklemiyoruz ama hasan can kaya'nın yaptığı da küçümsenecek bir mizah değil. 

konuşanlar'ı kendisi yapsa bu kadar reaksiyon alamaz. hasan can kaya da belki bir cem yılmaz gibi stand up yapamaz. üstelik onun gibi bir oyuncu olamaz ama insanlar hasan can'a gülüyor, programına bilet bulamıyor ve bence komedide bambaşka bir kapı açmış durumda.