Haşlanmış Yumurtanın Kolay Soyulması İçin Ne Yapmak Lazım?

Bazı haşlanmış yumurtalar neden zor soyulur? Haşlanmış yumurta nasıl soyulur? Haşlanmış yumurtayı kabuğundan ayırmakta zorlananlar için haşlanmış yumurta soyma yöntemleri.
Haşlanmış Yumurtanın Kolay Soyulması İçin Ne Yapmak Lazım?


Öncelikle bir haşlanmış yumurta neden kolay soyulmaz?

yumurtanın çok taze olduğunu gösteren işaretlerden biridir bu.

sebebi de kabukla temas eden ak kısmın taze yumurtada daha elastik ve zarla bütünleşmiş olmasından ve hava boşluğunun daha az olmasından dolayıdır. zira yumurta zamanla tazeliğini yitirdikçe sarı kısmı kabuğa yaklaşır ve ak kısmını oluşturan tabakalar belirginleşmeye ve kendi içlerinde yoğunlaşmaya başlar. böylece zaman geçtikçe zar yumurta akından giderek ayrışır.

Peki haşlanmış yumurtayı nasıl daha kolay soyabiliriz?

kaşık yöntemi: en basit yöntemdir. kabuk, kaşık girecek kadar soyulur. sonra kaşık yardımıyla kabuktan yumurta ayrılarak çıkartılır.

sirke yöntemi: "rivayete göre" sirkeli suda haşlanan yumurta kolay soyulur. 

tuz yöntemi: tuzlu suda haşlanan yumurtanın da kolay soyulduğu iddia edilir

delme yöntemi: yumurtaya haşlanmadan önce delik açılır, sonra haşlanır, sonra sudan çıkarınca o delikten üflenir ve soyulur. (ben iğneyle deldim, işe yaramadı.)

bayatlatma: yumurta tazeyse zor soyulur, biraz bayatsa daha kolay soyulduğu söyleniyor. ne kadar bayatsa artık, ben 2 haftalık yumurtada bile bir kolay soyulmaya rastlamadım.

şoklama: kaynar sudan çıkarılan yumurta soğuk suda bekletilir. soğuk suya koyunca yumurta büzülerek kabuğundan ayrılacağı için kolay soyulacağı söylenir.

Başka bir yöntem daha

yumurtayı rahat soyabilmek için yumurtanın anatomisini bilmek gerekir. sıradan bir yumurta şu katmanlardan oluşur:

1. kabuk
2. zar
3. hava boşluğu ( sadece ufak bir bölgede bulunur. tüm yumurtayı kaplamaz)
4. yumurtanın beyazı
5. yumurtanın sarısı

haşladığımız yumurtanın üstüne tık tık vurarak tüm kabuğu çatlatıyoruz. çatlatırken hava boşluğunun olduğu yeri buluyoruz. oradan başlayıp zar ile kabuğu beraber olacak şekilde soyuyoruz. (hava boşluğundan başlıyoruz çünkü zar ile kabuğu beraber tutabilmenin en kolay yeri burası.) zar ile beraber soyduğumuz için kolayca soyuluyor. yok, sadece kabuğu soymaya başlarsanız yumurta soymak eziyete dönüşecektir.

işin sırrı zarda.