Havaalanı Girişlerinde Laptopları Neden Ayrı Olarak X-Ray'den Geçiriyoruz?

Havaalanı girişlerindeki güvenlik kontrollerinde laptop ve tabletleri ayrı bir kutuya koyarak x-ray cihazından geçirmemiz isteniyor. Pek çok kişinin zaman kaybı olarak düşündüğü bu süreç neden böyle işliyor?
Havaalanı Girişlerinde Laptopları Neden Ayrı Olarak X-Ray'den Geçiriyoruz?
iStock

laptop; batarya gibi yoğun bileşenleri nedeniyle arkasında kalan cisimleri perdeler, ayırt edilmesini ve x-ray'de görüntülenmesini zorlaştırır. ayrıca laptop gibi büyük cihazlar, bomba gibi patlayıcı mekanizmaları gizlemek için iyi bir kabuk olabileceğinden, cihazınızın gerçek bir laptop mi yoksa bomba vb. gibi düzenekleri gizleyici olarak mı kullanıldığını anlamak için havacılık kuralları gereğince havalimanların kontrol noktalarında çalıştırılması istenir.

laptopların açılmasının istenmesi bazı güvenlik uzmanlarınca, çalışan pc'lerin içine de bomba düzeneği kurulabileceği ihtimaliyle zaman kaybı olarak nitelendirilse de amerika'daki 11 eylül saldırılarının ardından sıkılaşan güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak uygulanmaya başlanmış, zamanla pek çok havalimanında uygulanmasına son verilmiş. 

kaynak

Tam 18 Yıl Havaalanında Yaşayan Mehran Karimi Nasseri'nin Talihsizliklerle Dolu Hikayesi

Uçaklar Neden Çok Yüksekten Uçar?