Tam 18 Yıl Havaalanında Yaşayan Mehran Karimi Nasseri'nin Talihsizliklerle Dolu Hikayesi

Mehran Karimi Nasseri, 1988 ile 2006 yılları arasında Fransa'daki Paris-Charles de Gaulle Havalimanı'nda yaşadı. Gelin, bu talihsiz adamın hikayesine bakalım.
Tam 18 Yıl Havaalanında Yaşayan Mehran Karimi Nasseri'nin Talihsizliklerle Dolu Hikayesi


mehran karimi nasseri, 1942 doğumlu bir iran vatandaşı

1977'de iran şahı pehlevi aleyhine gösteri düzenlediği için ülkesinden ihraç ediliyor ve bir süre avrupa başkentlerini dolaşarak kendine yeni bir yuva arıyor. bu süre boyunca nasseri, gittiği her ülkeden ret yiyor. ta ki 4 yıl sonra belçika, kendisine mülteci statüsü verene dek. nasseri, daha önce 6 yıl kadar belçika'da yaşamıştı ve annesi de britanyalıydı. bu da kendisine birleşik krallıkta bir yaşamı olabileceği inancını aşıladı ve bunun için hazırlık yaptı. birleşik krallığa paris üzerinden gidecekti.

buraya kadar olanlar gayet normal şeyler diye düşünebilirsiniz zaten işler de bu noktadan sonra ilginçleşiyor nasseri için

trenle paris'e giderken içinde kendisi için gerekli tüm evrakların bulunduğu çantayı çaldırıyor. eksik evraklarla birlikte charles de gaulle havaalanına geliyor. evrakların tam olmamasına rağmen havaalanı yetkilileri bir şekilde nasseri'yi ingiltere uçağına bindiriyorlar.


nasseri'ye bu noktadan sonra şans pek yardım etmiyor. belgelerin eksikliğini fark eden ingilizler, nasseri'yi heatrow havalimanı'ndan paris'e geri yolluyorlar.

nasseri, charles de gaulle havaalanına tekrar geldiğinde ülkeye yasadışı yollardan girmeye çalışmaktan tutuklandı

elinde doğru dürüst evrağı dahi bulunmayan nasseri, bunun aksini de ispat edemedi. belgeler yetersiz olduğundan fransızlar'ın nasseri'yi gönderebilecekleri bir anavatanı dahi yoktu. kısacası nasseri'yi ne iran'a yollayabildiler, ne de paris'e adım attırdılar.

fransa mahkemeleri nasseri'ye ne geçici vize ne de mülterci statüsü verebildi. çünkü bu iş için yetkileri yoktu. nasseri'ye tek olumlu adım atan ülke belçika ise kendisine gerekli olan evrakları çıkartabileceklerini ancak bu belgeler çok önemli olduğu için gönderemeyeceklerini, ancak kendisinin gelip alması gerektiğini belirttiler. nasseri belçika'ya uçamadı, tutuklanma korkusuyla paris'e de atım atamadı ve charles de gaulle havaalanının 1 numaralı terminalinde sıkıştı kaldı.


nasseri, 1988'den 2006'ya kadar burada yaşadı. dile kolay tam 18 yıl! yaşam alanı ise küçük kırmızı bir bank, küçük bir masa ve bavul taşıma çantasından ibaretti. bu süre boyunca havaalanı çalışanlarıyla birlikte yemek yedi, onlardan biri gibiydi.

peki 18 yıl boyunca bu adam için hiç mi adım atılmadı?

belçika, 1995 yılında nasseri'ye belçika'da bir devlet görevlisinin gözetimi altında yaşamayı teklif etti. nasseri ise bu teklifi ingiltere'de yaşamak istediği için reddetti.

1999'da ise fransa, nasseri'ye geçici oturma izni teklif etti ancak nasseri bunu da reddetti. nasseri'ye göre fransa, kendisini belgelerde iranlı olarak göstermişti ve nasseri, iran'dan atıldığı için artık iran'la anılmak istemiyordu.


velhasılkelam

nasseri 2006 yılında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılıyor. hastaneden çıkınca charles de gaulle havaalanının kızılhaça ait bölümünde bir süre bakılıyor. daha sonra havaalanına yakın bir otelde bir süre kalan nasseri, 2007 yılında fransa'da bir hayır kurumunun evsizler bölümüne yerleştiriliyor. dünya bürokrasi tarihinin en talihsiz adamlarından nasseri, hala orada yaşıyor.

Mehran Karimi Nasseri'nin talihsiz hikayesinden esinlenilerek yapılan 2004 yapımı The Terminal isimli bir de film bulunuyor. 

Başrolünde Tom Hanks'in döktürdüğü bu filmi mutlaka izlemelisiniz.