Sovyetlerin Uçan Dairelere Benzeyen İlginç Tasarımlı Benzin İstasyonları

Sadece Sovyetlerde görebileceğiniz enteresan şeylerden biri daha.

sovyetlerde uçan gemiye benzeyen benzinlikler, ufkunuzu açabilir

japonya'dan ilham alınan bu kavram, yerel olarak "japonka" lakaplı istasyonların ortaya çıkmasına neden oldu. bu istasyonlar, destek yapılarının üzerine tünemiş "ufo" uçan dairelerine benzeyen , neredeyse fütüristik görünümleriyle dikkat çekiyordu. bu benzin istasyonlarının en harika özelliklerinden biri yakıt ikmalini kolay hale getirmesiydi. normal benzin istasyonlarından farklı olarak, yakıt deposunun arabanızın hangi tarafında olduğunun önemi yoktu. sürücülerin sadece istedikleri hortumun yakınına park etmeleri gerekiyordu.


operatöre ödeme yapıldıktan sonra, hortumlu bir nozül sihirli bir şekilde yukarıdaki "uçan daireden" alçalıyordu

bu akıllıca düzenleme sayesinde sürücülerin hortuma ulaşmak için uzanmalarına veya çabalamalarına gerek kalmadı; böylece yakıt ikmal süreci daha hızlı ve daha rahat hale geldi.


ne yazık ki, bu havalı benzin istasyonları popüler olmadı

önemli sorunlardan biri güvenliğiydi; operasyon sırasında bu fütüristik benzin istasyonlarının oldukça güvensiz olduğu ortaya çıktı. hortumlardaki contalar bir şekilde tehlikeye girerse, yakıt aşağı damlayabilir ve potansiyel bir yangın tehlikesi olabilir. ayrıca bu akaryakıt istasyonlarının tasarımı ve inşası da geleneksel akaryakıt istasyonlarına göre daha karmaşık ve pahalıydı. hortumların indirilip kaldırılması için gereken mekanik sistemler, bu istasyonların bakım maliyetlerini ve karmaşıklığını artırıyordu.


bu yenilikçi tasarım birkaç önemli fayda sağladı

pompaları yukarıya taşıyarak, zemin alanı daha etkili bir şekilde kullanıldı; bu da yoğun kentsel alanlarda çok önemliydi. sürücüler, araçlarının yakıt doldurucusunun nerede olduğuna bakılmaksızın hortumlara kolayca erişebiliyordu, bu da yakıt ikmalini daha hızlı ve daha kolay hale getiriyordu. günümüzde, üstten yakıt pompası sistemi japon benzin istasyonu tasarımının ikonik bir özelliği olmaya devam ediyor.

kaynak