Hayal Kırıklıklarıyla Programını Bitiren Ellen DeGeneres'in İyisi ve Kötüsüyle Kariyeri

Çalışanlarına mobbing uyguladığı, ırkçı hakaretlerde bulunduğu ve hatta taciz ettiği iddialarının ardından, kendi adıyla sunduğu 19 yıllık programını bitirmek zorunda kalan Ellen DeGeneres'in hayatına biraz yakından bakalım.
Hayal Kırıklıklarıyla Programını Bitiren Ellen DeGeneres'in İyisi ve Kötüsüyle Kariyeri
Fotoğraf: Michael Rozman/Warner Bros.

çocukluğumda çok severdim kendisini, o zamanlar ülkemizde yayın yapan e2 kanalında ilk kendisiyle tanışmıştım. sonrasında mizahıyla, programındaki showlarıyla, dansıyla, karakteriyle ve üslubuyla hayran kalmıştım kendisine. ellen, özellikle amerika'da yıllardır hayırseverliğiyle, iyi karakteri ve herkesi güldürmesiyle insanların yüzünde bir tebessüm uyandıran birisiydi.

ellen, oldukça zor ve kötü bir çocukluk geçiriyor. üvey babası tarafından cinsel istismara maruz kalan ellen, daha o zamanlardan beri erkeklerden nefret etmeye başlıyor. babası denilen adam tarafından cinsel istismara maruz kalan ellen, o zamanlar âdeta bütün erkeklere küsüyordu. cinsel istismara maruz kaldığını bir gün annesine anlatmaya karar verdiğinde, annesi ellen'a inanmıyor ve kocasıyla evliliğini sürdürmeye devam etmişti. bu kötü çocukluk travmalarının ellen'ın üstünde oynadığı rol oldukça trajikti. zira, eşcinsel olmasının, geçmiş çocukluk travmalarının bir etkisi olduğunu düşünüyorum.


ellen degeneres'in oldukça ilginç ve çarpıcı bir geçmişi vardı. ellen, eşcinselliğini açıkladığında, oynadığı dizi aniden yayından kaldırılmıştı. ellen'ın eşcinsel olmasını kaldıramayan yapım şirketi ve bütün sponsorlar aniden çekilip reklamları durdurulmuştu. ellen o zamanları şöyle anlatıyor: ''kendimden nefret etmeyi ve kim olduğumdan utanmayı bırakmanın çok daha önemli olduğunu fark ettiğim bir noktaya geldim ve risk aldım. ve bunu yaptığımda da bir süre için her şeyi kaybetmiş olsam da 'evet doğru kararı verdim' dedim.''

eşcinselliğini açıkladıktan sonra uzun yıllar işsiz kalan ellen, ilk büyük projesini bizzat finding nemo'nun yazarı ve yönetmeni andrew stanton'dan alıyordu. stanton, ''lütfen bunu kabul et. bu karakteri senin için yazıyorum.'' diyordu. ellen, akabinde projeyi kabul ediyor ve hafılarımıza kazınan ''dory'' rolünü üstleniyordu.


ellen'ın hayatında belki de en ilgin, tüyler ürpertici ve kırılma noktasını ise şöyle anlatıyor: ''bir gün bir kız gelip, annem sokağın karşısında oturuyor, kendisi bir astrolog ve senin falına bakmak istiyor. 'ne bileyim' dedim. yapacak bir işim yoktu sonuçta , o yüzden kadının ağaç evine gittim.'' 

astrolog kadın ellen'a ''45 yaşına geldiğinde yepyeni bir işe başlayacaksın. istersen 20 yıl bile devam edebileceksin. hiç olmadığın kadar meşhur olacaksın. hiç kazanmadığın kadar para kazanacaksın.'' bunun ardından ellen, ''bir kere hollywood'da 45 yaşında bir kadın olarak şansın olmaz. 45 yaşında teklif alman mümkün değil. ayrıca hangi sitcom 20 yıl sürer? ve 45 yaşındayken talk show'uma başladım.'' diyordu.


ellen, ay'ın karanlık bir yüzü olduğu gibi insanın da gerçek bir yüzü olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi. ilk okuduğumda haberlere inanmak istememiştim. ancak bir süredir bunun hakkında başka başka kaynaklardan okuduktan sonra haberlerin doğruluğuna ben de bir müddet sonra inandım. çalışanlarına mobbing uyguladığı, ırkçı hareketlerde bulunduğu ve hatta taciz ettiği öne sürülen ellen'ın programının son 1.5 senedir reytingleri âdeta yere çakılmıştı. reyting alamadığı için reklam, sponsor vs. bulmakta zorlanan, bunun üstüne de yaşanan olaylardan sonra pek çok ünlü isimle de arası açılmıştı. ellen'ın çalışanlarına zorbalıklarından sonra programa davet edecek isim bile bulamadığı iddia edilmişti. böylesine iyiliksever, insanların hayatlarına dokunan, programında sayısız kez yardım yapan bir insanın, böylesine bir kötü tarafı olduğuna uzun zaman inanmak istememiştim; fakat gerçekler acıdır. yaşanan olaylardan sonra, ellen bunun hakkında özür dilemişti.


ellen, geçen sene söylediği gibi bu sene programını bitirdi. 26 mayıs günü final bölümü yayımlanan ellen, 2003 senesinde başladığı gibi, programını seyirciye arkasını dönerek bitirdi. ellen: "bu şovu 2003'te başlattığımızda iphone yoktu. sosyal medya yoktu. eşcinsel evlilik yasal değildi. dünyanın değişimini izledik, bazen daha iyiye doğru bazen de değil. ama ne olursa olsun, amacım her zaman gösterinin hepimizin bir araya gelip bir saat gülebileceğimiz bir yer olmasıydı.''


ellen, hayatına 32 emmy ödülü ve bir altın küre sığdırmıştı. ayrıca ellen, 2016 yılında barack obama tarafından özgürlük madalyası almaya layık görülmüştü. ki bu amerika'da bir sivilin alabileceği en yüksek ödüldür. her şeye rağmen ellen, çocukluğumdan itibaren tebessümle hatırlayabildiğim nadir anılardan bir tanesi. özellikle, stüdyodaki seyircisiyle beraber ettiği danslar hâlâ aklımdadır. herhangi bir yayınını açıp izledikçe ben de yerimde duramıyor, dans ediyordum. bana dansın, dans etmenin özgürlüğün ve iyi hissetmenin bir parçası olduğunu öğrettiği için minnettarım. hiç kimse mükemmel değil; en iyi sandıklarımız bile. herkesin kendine dair kör bir noktası vardı.

"kim olduğunuzu keşfedin ve o kişi olmayı başarın. ruhunuzun bu dünyada başka bir amacı yok. hakikati bulun ve yaşayın, geri kalan her şey kendiliğinden gelecektir."