Hayallerinizin Tatilini Yapabileceğiniz Dünyanın En Güzel Adası: Bora Bora

Güney Pasifik'teki bir Fransız toprağı olan Fransız Polinezyası'nda bulunan Bora Bora adası, yeryüzündeki cennetlerden biri. Türkiye'den en az 3 aktarmayla, 40 saat gibi bir sürede, minimum 20-30 bin liralara ulaşılabilen Bora Bora hakkıda bilgiler.
Hayallerinizin Tatilini Yapabileceğiniz Dünyanın En Güzel Adası: Bora Bora
iStock

fransız polinezyası, bir mücevher gibi dağılmış 118 ada ve 5 ayrı adalar takımının başlangıç noktasındadır. takım adaların toplam yüzölçümü 1.544 square mildir.

şüphesiz rüyaların adası bora bora, pasifik'in en efsanevi adasıdır. bora bora hakkında çok şey yazılıp söylenmesine rağmen bugüne kadar söylenebilecek en doğru söz henüz bulunamamıştır. havadan bakıldığı zaman bora bora, turkuaz içine yerleştirilmiş minik bir zümrüt gibi gözükmektedir.


havalimanı, merkezden teknelerle 20 dakika uzaklıktadır. adanın güneyinde bulunan coral garden, doğal bir denizaltı parkı olup, pek çok değişik balık ile mercanların bir arada bulunduğu yerdir. lagoon, pek çok aktivite sunmaktadır. bunların içinde en popüler olanı köpekbalıkları ile birlikte yüzebileceğiniz shark feeding turudur.


tahiti için vize gerekmektedir. vize, fransız konsolosluğu'ndan alınmaktadır ve schengen vizesi belgeleri gerekmektedir.

tahiti’nin para birimi central pacific franc’dır. 1 xpf = 106.44 usd ve = 119,01 euro’dur. (temmuz 2019 itibarıyla) tahiti’ye varışta havalimanındaki bankada gece yarısına kadar para bozdurma imkanı vardır. otel lobilerinde yapılacak döviz alım satımlarında kur biraz farklıdır. kredi kartı kullanımı yaygındır. ayrıca döviz büroları da bulunmaktadır.


tahiti geleneklerine göre bahşiş verme adeti yoktur. servis ücreti genelde faturaya dahil edilir.

yanınızsa sıcağa dayanıklı giysiler, hafif ayakkabılar, güneşe karşı şapka, güneş kremi, yağmur ihtimaline karşı ince bir yağmurluk, suda yürüyebilmek için deniz ayakkabısı , böcek kovucu ilaç, kullandığınız ilaçlar, yara bandı, video kamera ve fotoğraf filmi bulundurmanız gerekir.


türkiye, bora bora’nın 13 saat ilerisindedir.

voltaj 220 volttur.

güneşin çok kuvvetli olması nedeniyle kuvvetli bir koruyucu kremi mutlaka bulundurmak ve şnorkelle dalışlarda tişört giymek vücudu güneşten korumak için iyi olur.

bora bora çok emniyetli bir adadır. günün veya gecenin herhangi bir saatinde heryerde yürünebilir.


bora bora tropik bir bölgededir. buna rağmen muson yağmurları veya kasırga veya hortum yoktur. kasım mart arası iklim biraz daha nemli ve yağmurludur. mayıs ekim arası daha kuru sezondur. buna rağmen tahiti'de gerçek bir sezon yoktur. en kuru sezonda yağmur yağabilir veya en yağmurlu sezonda günlük güneşlik olabilir. yağmur aniden gelebilir. 15 dakika yağdıktan sonra hava daha sıcak olur. sıcaklık yıl boyunca büyük değişiklikler göstermez. bora boranın yıl boyunca ortalama sıcaklık 29 derecedir.

tahiti'nin ana dili tahitian ve fransızcadır. her ada kendine özgü bir lisan kullanmaktadır. ayrıca otellerde hemen herkes ingilizce konuşabilmektedir.


tahiti’de yemek çok çeşitlidir. tahiti mutfağının yanısıra fransız ve italyan mutfakları ve fast food tarzı restaurantlarını da bulmak mümkündür.

adamlar özel balayı turları yapmışlar; bora bora'ya ayak bastığınızda bir kere de gün batımında sahilde geleneksel bora bora seramonisiyle evlilik yemini ediyorsunuz.

2 kişi için 6800 euro desek ulaşım + konaklama için;
bir 3000 euro da orada harcarsınız desek (bu kısım iyimser bile oldu)
toplam 10.000 euroya hallolur.

Henüz Kömür Formundaki Elmas Kıvamındaki Adalar Topluluğu: Seyşeller