Hayatı Stressiz ve Huzurlu Yaşamak İçin Gerekenler

Süper mutlu değil de en azından huzurlu yaşayabilmek için sahip olmanızın iyi olabileceği şeyleri derledik.
Hayatı Stressiz ve Huzurlu Yaşamak İçin Gerekenler

kesinlikle çevrenizdeki insanları iyi seçmektir

etrafınızda sürekli gerilen, en küçük olayda bile endişelenen evhamlı insanları hayatınızdan çıkardığınız zaman hayatı ciddiye almadan, mutlu mesut yaşayabilirsiniz.

iş ve eş seçimidir

günde 8-9 saat işte zaman geçiyor ve geri kalan zamanın büyük bölümü eşinle birliktesin. eğer sevmediğin bir işin ve huzur bulamadığın bir eşin varsa geçmiş olsun! hayatını stressiz ve huzurlu yaşamak imkansız.

mükemmeliyetçi olmamak

hayatta hiçbir şey kusursuz olmadığı ve bazen aksi durumlar yaşanabildiği için mükemmeliyetçi kişiliğe sahip insanlar sıklıkla başarısızlıkla karşılaşıp yoğun stres altında yaşarlar. yaşantının geneli için daha rahat bir tavır sergilenmediği sürece stresten uzak durmak mümkün değildir.

hayır diyebilmek

gerek iş hayatında gerek özel hayatta olsun, herkesi memnun etme ihtiyacı hissettiği ve bencil olarak algılanmaktan korktuğu için hayır diyemeyen insanlar kendi hayatlarının dengesini bozarak giderek daha güçsüz hissetmeye, kendine karşı daha büyük bir öfke içinde olmaya ve daha stresli bir hayata sahip olmaya başlar.

hayatı daha sakin yaşamak

gün içerisinde sürekli koşuşturma içinde yaşamak yerine sadece üzerinde çalışılan şeye odaklanmak ve anın tadını çıkarmaya çalışmak oldukça önemli.

tüketim çılgınlığına son vermek

evinizi dolduracak ıvır zıvırları almaktan vazgeçin, sadece size yetecek kadar yiyecek alın ve giysi ya da başka bir ürün alırken daha seçici olun. gerçekten kullanacak mıyım diye düşünün. gerçekten istiyor musunuz yoksa anlık mutluluk sağlayacağı için mi alıyorsunuz? inanın dengeli bir kredi kartı ve kendinizi kontrol edebilmenin verdiği özgüven daha iyi hissettirecek.

gerçekçi hedefler belirlemek

normalde olduğundan daha azını veya daha fazlasını başarmış olmayacaksınız. fakat aklınızdaki "daha fazla çaba göstermeliydim." düşüncesini ortadan kalkacak.

en nihayetinde ölüp gideceğimizin sürekli farkında olmak

bana göre tek bir şey gerekli, o da bu. bunu hiç aklından çıkarmamak ve böylece dünyaya ve dertlerine çok saplanmamak. şurada max 50-60 yıl sonra ölüp gideceğiz ve her şey bitecek, anlamını yitirecek; bu gerçeğin karşısında diğer tüm dertler sıkıntılar anlamını yitiriyor. en azından bende böyle işliyor.

başkalarının ellerindekinden umudu kesmek ön şart

ellerindeki derken sadece madde gelmesin aklınıza. maddi manevi beklentisizlik kadar huzur verici bir şey olamaz. insanoğlundan bekleyeceğiniz tek şey fenalık olsun ki gardınızı iyi alasınız.

çıplak olmak

birine soyunmak ve onunla seks yapmak basit, insanlar bunu birbirine her zaman yaparlar. ama birine ruhunu açmak, ona hayallerinden, korkularından ve düşüncelerinden söz etmek ve onun hayatına tamamen karışmak, işte gerçek çıplaklık budur. hayatı stressiz ve de huzurlu yaşamak istiyorsanız çıplak olun...

spinoza'nın sevinci nerden geliyorsa benimki de ordan geliyor çoğu zaman

hayatta her şey olağan, yaşadığımız çoğu şey de doğal akış. bize kalan zamanın içinde akmak.
mutluluk arayışının trajedisine kapılmayıp bütün duyguların geçişine izin verince, sürekli aynı duyguda takılı kalmayınca hayat daha kolay ve anlamlı..

her sabah, bugün ne güzel bir gün diyorum

sevdiğim yollardan yürüyerek ve genelde sevdiğim şarkıları dinleyerek işe geliyorum. güzel bir türk kahvesi yapıp, çalışıyorum. arada sevdiğim insanlarla görüşüp, yine sevdiğim konulardan bahsediyorum. düşünüyorum da huzurlu ve mutlu olmanın yolu, sevgiden geçiyor.

bir de şükretmeyi çok seviyorum. insan şükürsüzlüğe düşünce yani kanaat etmeyip, başkasının balını kendi ağzına zehir edince mutsuz oluyor. sahip olduklarını farkedince de mutlu. aslında huzurlu ve mutlu olmak sandığımızdan daha kolay. stres için ise biraz daha oluruna bırakmak gerekiyor her şeyi.

özet niteliğinde

- temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar para
- sevdiğiniz bir mesleği yapmak
- başkalarına imrenmeyecek kadar gönül zenginliği
- kimseye zarar vermeyecek kadar vicdan rahatlığı
- kendini kaptırmayacak kadar usul bir sevgi
- boş vakitlerden sıkılmayacak kadar hobi
- göz zevkini okşayacak kadar minimalist ve sade mimari
- bolca kahve ve tefekkür