Hayatın Sillesini Yemiş 30'luk Ablalardan Genç Kızlara Öğütler

Tecrübe etmeden bir şey gerçekten öğrenilebilir mi bilinmez ama ileride neler olabileceğine dair uyarıları da kulak ardı etmemek lazım.
Hayatın Sillesini Yemiş 30'luk Ablalardan Genç Kızlara Öğütler
iStock


toplanın kızlar! başlıyorum

- canınızın istediğini yapabilecek kadar paranız olsun. olmasını sağlayacak kadar çalışın/kendinizi geliştirin. ayağınızı yorganınıza göre uzatın tabii ki. 20 milyonluk mâlikâne istemeyin, 20 milyonluk çalışıyorsanız onu da isteyin. mümkünse bunu mutlu olduğunuz iş ile yapın. yoksa öyle bir şey, hangi işte iyiyseniz onu yapın. bu gözler homur homur ise giderek yılda 100-200 bin usd'yi bonus diye cebe atan ablalar gördü (ref: investment banking)

- çok gezin. daha az para biriktirin, daha çok gezin. yeni insanlarla tanısın, konuşun, arkadaş olun. hiçbir okulda öğrenmeyeceğiniz, hiçbir birikimle elde edemeyeceğiniz şeyleri bu şekilde öğreneceksiniz. öğrenecek yeni şeyler olduğunu ve bitmeyeceğini fark ettikçe daha çok heyecanlanacaksınız.

- aile önemlidir, arkadaşlık da çok önemlidir. 'moralim bozuk' dediğinizde ,' kalk gel' ya da 'hadi skype' diyecek insanlar biriktirin, daha önemlisi siz de onlardan biri olun.

- tüm bu maddeler arasında en önemlisi: sağlığınıza ve kendinize iyi bakın. estetik bilmemne kısımları ile alakalı olmamakla beraber, lütfen sigara içmeyin. bunu kendinize yapmayın. imkanınız varsa düzenli check-up a girin. abartmaya gerek yok, kendinizi tanıyın, dinleyin.

- hayatın anlamı seks değildir çocuğum. ekşi sözlük gibi yerlerde dolana dolana, oral seks, anal seks, doggy moggy kafan karışır, bunlar nedir diye düşünmekten vazgeç. en mahrem anlarını paylaşacağın erkekleri de doğru seç ki kıçının başının şekli kokusu rengi millete malzeme olmasın, seni de maskara yapmasın..

- dolan gez, istediğini giy, ye iç hopla, zıpla, 30'dan sora zorlaşacak...

- çok makyaj yapma hatta hiç yapma. tenin pırıl pırıl, gençlik içinden fışkırıyor bir iksir gibi, onu idareli kullan, onu sür yüzüne gözüne gençlik kremleri yerine.

- aşk için acı çek ama çok çaktırma. götü kalkar karşındaki herifin istisnasız. bana lütfen dön dediğinde dönen bir erkek olmamıştır ve olmaz da, bu yüzden dön diye ağıtlar yakma bebeğim, dönmez...

- anana-babana zaman ayır. ölümsüz sandığın baban çat diye giderse bir gün hiç ummadığın bir anda, kafaları vuracak yer ararsın da bulamazsın.

- moda denen köçekliğe uyma. 10 sene sonra bakınca utanacağın fotoğraflar çektirme, kulağında tuhaf küpeler, ayağında ugg'larla çektireceğin her fotoğrafa, senin bebelerin de tıpkı senin ananın vatkalı fotolarına baktığında güldüğün gibi gülecekler zira, asla unutma. moda köçekliktir...

- sevişmelerinizi görüntülemek isteyen biri ile birlikteysen büyük bir ihtimalle sapık bir orospu çocuğudur, ondan kaç. kendini çektirme kameralara, yarın düşer internetlere görüntülerin, nice mankenlrin şarkıcıların, liselilerin düştüyse, seninkilerin de düşmemesi için bir sebep yok. bu saçma bir moda, aynaya baka baka sevişin madem illa bakacaksanız kendinize, canlı yayın olsun yani. banttan yayına gerek yok.

- arkadaşlarını ince elemeyi öğren, kırılır diye, darılır diye, dedikoducu iftiracı lavuk karıları hayatında tutma, siktir olup gitsinler, pek birşey kaybetmezsin, iyi kızları da arada eleme ama. yıllar çok hızlı geçecek ve elinde kalan en önemli şeyler o kızlar olacak çünkü.

- derslerine de zaman ayır, iyi bir okula git, güzelce oku, mümkünse kampüslü bir yer seç ki çimlerde baharları rahatça yat yuvarlan..

- laf söz atanlara kızma, 30'dan sonra zaten teyze diyecekleri için onu bile ararsın.

- geniş ol olman gerektiği zamanlarda. çok kasma, çok kızma, su akar yatağını bulur çünkü, sen istesen de istemesen de, olacaklar olacaktır, olmayacaklar da zaten olmaz..

- bekâret değerli bir şeydir, bakma sen bu lagalugacılara. onu hak eden birine ver ki ileride üzülmeyesin. sırf "aman da ne özgür kızmış" desinler diye, helak etme körpe bedenini yabancı yataklarda.

- sık sık yıkan, ne güzel kızmış diye düşünürken herkes, yanlarından geçerken bıraktığın kokarcamsı koku, herkesi senden uzaklaştırır. milletin aklında " la bizim sınıfta biz kız vardı, nası güzeldi ama domuz gibi kokuodu karı" diye kalma.

- kitap oku. yerken, içerken, zıçarken... her an bir şeyler oku. cümlelerin düzgün, sözlerin anlaşılır olsun..

bir şekilde, sonuçta, açıkçası, diye düşünüyorum, keyif aldım, keyifli... gibi kelimeleri olur olmaz yerde söyleyip de kafamızı bulandırma, kendinden nefret ettirme. "ç" harfin, ve "ş" harflerini de insan gibi söyle. üstüne tuhafça bastırarak "hiiieettcchh" der gibi sesler çıkarma, "e" leri de çok açık kullanma.

- sigara içme bebeğim, cildin ebem karılara döner, sesin çatallanır, hamile olunca zor bırakırsın, zorluk olur senin için.

-derdini herkese açma, kendi yaralarını gerektiğinde kedi gibi yalaya yalaya tamir etmeyi öğren. güvendiklerine de sonuna kadar açıl.

- söveceksen söv, lanlı lunlu konuşacaksan konuş, hiç takma kaba derler diye. olmadığın biri gibi davranma.

- sağlığına dikkat et. gençliği hiç bitmeyen bir kredi gibi harcama, ummadığın zamanda extacy almış gibi hoplamaların zıplamaların sona erecek çünkü. neden acıdı, neden ağrıdı diye düşüneceksin, işte bunun adı yaşlanmaktır.. bugünden yarına ayır gençliğinden.

- bir de son birşey rica edeceğim, uyup uymamakta serbestsin küçük güzel kız, ama rock dinle, metal dinle. hayatın sihri, kelimelerin özü, gülüşlerin anlamı, gözyaşlarının gücü... hep metaldedir, rocktadır, bir de türkü dinlersen ne de güzel olur, ama pop dinliyorsan
benden uzak allahına yakın ol e mi kuzucuğum??

- yüzmeyi, bisiklete binmeyi ve araba kullanmayı bilin. kaçış için lazım oluyor.

- yirmili yaşlarda "en yakın arkadaşlarım hep erkek, kadınlarla anlaşamıyorum" diyor olabilirsiniz ama otuzlu yaşlarda kadınların değerini anlayacaksınız. o yüzden bence kadınları sevin. en az bir tane çok yakın kadın arkadaşınız olsun.

- her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. bilmediğiniz konularda öğrenmeye istekli olun ve karşınızdakini dinleyin.

- her ne iş yapıyorsanız, elinizden geldiğince verimli çalışın. o işin uzmanı ve haliyle aranan kişisi olun. 

- bir tarzınız olsun. 

- topuklu ayakkabı seviyorsanız genç yaşlarda kendinizi alıştırın. -bu işkenceyi kendimize niye yapıyoruz bilmiyorum ama ben de seviyorum-

- alışverişi abartmayın. gördüğünüz şeye ölüp bitmiyorsanız -ki neden bir nesneye ölüp biteceksiniz- indirimi bekleyin. 

- konuşamadığınız, birlikte gülemediğiniz, kavga edemediğiniz bir adamla birlikte olmayın. 

- turgut uyar okuyun.

- şu makyaj meselesi biraz sıkıntılı. çok abartılı yapmayın ama illa yapacağım diyorsanız, kaliteli makyaj temizleyicileriden kullanın.

- hesap, kitap, matematik bilin. gelir gider dengesini kurmayı öğrenin. 

- kendinize ait bir uğraşınız olsun. 

- biliyorsunuz facebook'taki arkadaşlarınızın hepsi aslında arkadaşınız değil, gerçek arkadaşlarınıza zaman ayırın.

- gerektiğinde yardım istemekten çekinmeyin. 

- teşekkür ve takdir etmeyi bilin. ilgili kişilere bunları yüksek sesle söyleyin. içinizde tutmayın.

- gülümsemek ve kibar davranmak hayatınızı kolaylaştırır. bunları yapmaktan korkmayın. bir iki kere yanlış anlaşılabilirsiniz ama pes etmeyin.

- kedi, köpek sevin. eğer korkuyorsanız yavrularla başlayın. insan aklını kaçırıyor.-yavru bir golden ya da yavru bir tekir almamak için kendimi zor tutuyorum- sağlığınız ve eviniz müsaitse alın, sahiplenin.

- güven duymayı bırakmayın ama her an başınıza ummadığınız bir durum gelebileceğini de bilerek, duruma hazırlıklı olun. evet, aldatılabilirsiniz, kandırılabilirsiniz, çok üzülebilirsiniz. olsun, güven duymadan yaşanmaz. hep gard alarak olmaz. 

- sevmeden sevişmeyeceğim diye kasmayın, olur öyle bazen.

- sinema sanatı size çok iyi gelecek. izleye izleye seçici oluyor insan. farklı türleri deneyin, ummadığınız bir film hayatınızı değiştirebilir. -değiştirmese de duygularınızı besler-

- kitap okumayı seviyorsanız bırakmayın. yaşayan türk edebiyatçıları da okumamızı tavsiye ederim. çok iyiler var.

- dünyadan haberiniz olsun. 

- iki hamlede parelel park etmeyi öğrenin. bi zahmet sonra bana da öğretin.

- kimsenin acısını ve zekasını küçümsemeyin.

- akıllı olun, aklınız başınızda olsun. öyle size her asılana yüz vermeyin. ama sırf bu yüzden insanlara kötü davranmayın... bir kıza talip olacak çok fazla adam vardır. olacaktır da ömrünüz boyunca. beğenmediğiniz bir adam sırf sizi beğeniyor diye onunla beraber olmayın. hayatınıza girecek adamlar sizi seçmesin, siz onları seçin, tercihler karşılıklı uyuşsun.

- karşınızdaki insanları değiştirmeye çalışmayın, aşık olduğunuz adam size çiçek böcek almıyor diye sorun yaratmayın. beklentileriniz olabilir ama karşınızdaki sizin bu tarz beklentilerinizi karşılamadığı için onu yargılamayın, herkesi kendi içinde değerlendirmek gerekir. bazı adamın sizi günde 5 kez araması bile sizin için kafi olmasa da aslında onun yapabileceğinin en iyisi bu olabilir. bunu göz önünde bulundurun. ama bunlar size uymuyorsa da olayları uzatmayın, incelen yerden koparın.

- daha önce de belirtildiği gibi; aşıksanız, güveniyor, seviyorsanız sonuna kadar yaşayın. beraber yapabildiğiniz her şeyi yapın, gezin tozun, hiçbir konseri kaçırmayın... aşk insana sihirli bir dokunuş adeta ve bunun getirdiği enerjiyi hayatınızın her alanına yayın. 

- aşk acısı çekin. üzgünseniz bunu da dibine kadar yaşayın ama her şeyin bir gün normale döneceğini de bilin. her şeyin geçeceğini unutmayın. bugün üzüldüğünüz her neyse iki sene sonra aklınıza bile gelmeyecek... bi adam için üzüldüğünüzde arkanızı dönüp de değmezmiş bile demeyin bence, hayata nötr bakmaktansa midenizde uçan, çırpınan, oraya buraya konan kelebeklerin yok olmasının verdiği acıyı yaşamak da güzel...

- kimseyi değiştirmeye çalışmayın. bu bi anlamda insanları olduğu gibi kabul etmek anlamına da gelebilir, ama bi insanın hoşunuza gitmeyen bir tarafı varsa yol verin ona, gitsin. bazen çok istesek bile insanları değiştiremiyoruz.

- eski sevgili sigara gibidir, bıraktım derken her an yeniden bir nefes çekilebilir. baş döndürür, ama sonra alışırsınız ve rahatsız olup yeniden bırakırsınız.

- okuyorsanız eğer, kimseye not vermekten kaçınmayın. sadece kendi başarınızı düşünecek kadar bencil olmayın. ' o derse gelmedin sana not veremem' gibi cümleler sarf etmeyin. başarılı olmak için başkalarının da başarısını düşünmek güzeldir çünkü...

- salak kızlar gibi 'ıyy, ne giymiş yaaa' demeyin kimsenin üstüne başına bakıp. çoğu kızın yaptığı gibi görünüşe bakarak yargılamayın insanları. zevklerini yargılamayın insanların. aslında insanları hiç yargılamayın, çünkü kimsenin bir başkası için bunu yapmaya hakkı yok günlük- öğrencilik- hayatında.

- insanlara iyi davranın. 

- size asılan adamların adını hiç bir zaman orta yerde açık etmeyin. 

- sigara içmeyin. sigara içmeyin. sigara içmeyin.

- alkollü araba kullanmayın. evinize taksiyle dönün. dönecek paranız yoksa içmeyin. 

- eğlenmenin sınırı yoktur, olmayan sınırları zorlamayın. bu konuda ciddiyim, gezin tozun ama vizeler finaller geldi mi oturun ders çalışın. sonradan gezmeyip de çalışmak zorunda kalırsınız çünkü.

- her türlü müziği dinleyin. rock, pop, metal, jazz ... aklınıza gelen her şeyi... sevin ya da sevmeyin ama sevmediğiniz şeyleri de neden sevmediğinizi bilin.

- güzellik pahalı bir şey değildir, güzelliğin bugünlerdeki en önemli kuralı bu sanırım. yaratıcı olun, pazarlardan toplanan en ucuz penyeleri giyiyor o güzel dediğiniz sokaktaki kızlar, marka kotlarının üstüne. hiç bir zaman çirkin olduğunuzu da düşünmeyin. sizin vücudunuzda şekillenmiş en güzel insan olmaya çabalayın. güzellik bu kadar önemli mi? evet. kendinizi bu şekilde iyi hissedersiniz. nasıl güzel olduğunuzu düşünüyorsanız, öyle olun, öyle davranın.

- her zaman erkekler teklif etmez. birini çok istiyorsanız, bundan onun da haberi olabilir, eğer isterseniz tabi.

- tırnaklarınızı yemeyin. illa ki güzel elleriniz olmak zorunda değil. ama ellerinize yazık. 

- kız arkadaşlarınızın size öğüt vermesiyle, ilişkinize müdahale etmesi sınırını belirleyin. biz kızlar bu sınırı pek bilmiyoruz.

- adamları boş yere peşinizde koşturmayın, olmayacaksa olmayacak deyin, kimse zaman kaybetmesin. onlar da insan evladı.

- kıskanç olmayın. hayat zaten yeteri kadar karışık. adamların canını "orda mısın? burda mısın? nerde misin?" diyerek sıkmayın. bırakın herkes istediği yerde istediği insanla olsun. rahat olun. kimin nerde olduğu değil, sizin nerde olduğunuz önemli. gece kafanızı yastığa koyduğunuzda huzurlu olmak için yaşayın sadece.

- unutmadan ekleyeyim, dünyanın en güzel kızı siz olursunuz adamların yanında, hep sizi arayıp bulamamış olurlar, sizin elinize diken batsa onların canı yanar. yerseniz...

-  makyaj yapmak ve süslenmek için harcayacağınız vakti kendinizi geliştirecek şeyler yaparak, üreterek kullanın. makyajsız halinizle de saygı ve sevgi elde edebilirsiniz. örneğin, erkekler makyaj yapmıyor ve toplumda sizden daha fazla saygı görüyorlar. birlikte olduğunuz erkek "makyajsız halinizle çıkmaz"sa zaten onu sepetleyin, sizi gerçekten sevmiyordur. topuklu ayakkabı da giymeyin, kadınsı diye satılan ürünlere karşı durun ve normal bir birey gibi görünün. farklılık için sizi entellektüel gösterecek şeyler takmanızda bir sakınca yok tabi ki.

- dışarıda yürürken görücüye çıkmış pazar malı gibi davranmayın. evet biraz ağır oldu, ama gerçek. dikkat çekmek için uğraşmayın. kimse yolda yürürken hayallerinin adamıyla karşılaşmıyor, ve size bakan adamlar sizi, hisleri ve zekasıyla bir birey olarak görmüyor. içi dolu bir birey olmayı öğrenin!

- kadın olduğunuzu kabul edin. bir anda aynaya bakmanız bunun için size yardımcı olacaktır. bunu kabul ettikten sonra, kadın olmanın ve size kadın denilmesinin sizi gerçekten neden rahatsız ettiğini anlamaya çalışın. "1'i çocuk 3'ü kadın 5 kişi öldü" gibi haberlerin de beyninizde oluşturduğu gibi, erkek normal insan kabul edilirken, kadın kabul edilmiyor. çocuk hakları zaten hak getire, ama o konuyu ayrı tutalım şimdi. yani siz toplum tarafından bir erkek gibi güçlü bir imge değilsiniz ve ne kadar çabalarsanız çabalayın siz hep "çalışkan ama zeki olmayan öğrenci" ve oğlanlar ise "zeki ama çok çalışmayan" statüsünde görülecekler. bu algıyı yıkmak için yüksek hedefleriniz olsun ve yüksek yerlere gelin. çevrenizdeki diğer kadınları koruyun, birlik ve destek olun birbirinize; ve her ne mevkiye gelirseniz gelin, kendi haklarınızı (kadın haklarını) savunmaya devam edin. asla size ev(ler)de hizmetçi muamelesi yapılmasına, özgürlüklerinize karışılmasına göz yummayın.

- birisi ile sevgili olmadan önce ben bu kişiyle evlenebilir miyim diye de düşünün. yani evlenmeyi çok istemeyeceğiniz bir kişiyle ilişki sürdürmeyin, yoksa ileride pek görüşmeyeceğiniz birisine boşa yatırım yapmış olursunuz. aynı şey arkadaşlarınız için de geçerli. yaşlandığınızda hala görüşmek isteyebileceğiniz türden kişilerle dost olun. aramın bozulduğu iki tane çok yakın arkadaşım vardı, ve şu an hala onlara ayırdığım her saniye için pişmanım. zamanınız kıymetli, unutmayın. ancak kısa kısa ilişkiler yaşayacaksanız, ve ayrılıklar sizi enterese etmiyorsa bu maddeyi sallayın.

- kariyeriniz / dersleriniz sevgilinizle geçireceğiniz zamanlardan daha değerlidir.

- kimseyi kendinizden daha üstün görmeyin. siz istediğiniz her şeyi başarabilirsiniz, buna inanın ve çok çalışın.

- havalı olucam diye insanları dışlamayın, kırmayın. karakteriniz bu yaşlarda oturuyor, ve ileride çevrenizdeki insanlar sizin bu şımarık ve kötü tavırlarınıza katlanmayacaklar. bu arada bu havalı olmaya çalışan kız grubu, sadece ben değil tüm insanlık tarafından nefret edilir.

otuz dörtlük abla olarak kısaca özet geçmek istiyorum

o çok sevdiğiniz öldüğünüz, bittiğiniz eski sevgili var ya unutacaksınız onu. lütfen mesaj atmayın, aramayın. yeniden barışmaya çalışmayın zaten barışsanız da yine kötü bitecek. gururunuzu daha fazla ayaklar altına almayın zira her şey bitecek sel gidecek kum kalacak. kalan kum, sizin gururunuz olacak.

o veremediğiniz üç kiloyu verin üzerinizden yük gitsin.

çok okuyun, çok dinleyin, çok gözlemleyin, az konuşun.

ön yargılı olmayın, insanları tanımaya çalışın.

borç vermeyin, kredi kartınızı da vermeyin. trilyonlarla oynayan, bankanın güvenmediği adama/kadına kredi/kredi kartı vermemiş sen bankadan daha mı zenginsin ona borç vereceksin. illa da vermek istiyorsanız o paranın geri dönmeyeceğini düşünün o şekilde paranızı verin.

özel yemekleriniz olsun, güzel bir akşam yemeği pişirebilecek bilginiz olsun, bir de ev işlerinden hoşlanmıyorsunuz (zaten kimse sevmiyor) ama bir işin nasıl yapılacağını bilin, istemiyorsanız yapmayın.

güzel yüzünüzün kıymetini bilin, onu 7/24 kilolarca makyaj ardına gizlemeyin.

anneniz sağ ise kıymetini bilin, ölmüş ise zaten kıymetini anlamış oluyorsunuz...

Bu içerik de ilginizi çekebilir