Hayvanlar Dünyayı Nasıl Görüyor?

Kediler, köpekler, kuşlar, yılanlar, sinekler ve fareler dünyayı nasıl görüyor?
Hayvanlar Dünyayı Nasıl Görüyor?


köpek

insan gözünün retina tabakasında renge duyarlı üç çeşit koni hücresi varken, köpek retinasında sadece iki çeşit koni hücresi mevcuttur. bu nedenle köpekler sadece kahverengi, sarı ve mavi renkleri algılayabilirler. ama sanıldığının aksine dünyayı siyah beyaz görmezler. ayrıca gözleri insanlarınkine kıyasla, yüzlerinin biraz daha yan taraflarında bulunduğu için, çevresel bakış alanları insanlardan daha geniştir.


kedi

kedilerin gözlerinin korunması için, iç taraflarda bir göz kapağı daha vardır. renkleri görebilirler. renk algıları renk körü bir insanın renk algısına benzer; mavi ve yeşilin tonlarını görebilirler ancak kırmızı ve pembeler biraz kafa karıştırıcıdır. gözlerinde ayrıca, gece avlanmaya yarayan tapetum lucidum bulunur. bu tabaka gözün arkasına düşen ışığı, tekrar retinaya yansıttığı için var olan ışık miktarını geceleri iki katına çıkararak, geceleri çok daha rahat görmelerini sağlarlar. insan gözü ışıklı ortamda daha iyi görebilirken, kediler loş ışıkta ve karanlıkta daha avantajlıdır.


kuş

kuşlar, insanların farkedemediği mor ötesi ışınları algılayabilirler. ayrıca güçlü göz kasları, sadece belli bir yere odaklanmalarını sağlar. bir kar kartalı, karla kaplı alanda 2,5 km uzaklıktaki beyaz bir tavşanı rahatlıkla görür ve avlar. gözleri bir teleskop gibi çalışır. yüksek bir kontrast duyarlığına sahiplerdir. ayrıca çift retinası vardır.


sinek

sineklerin gözlerinde yüzbinlerce mikroskopik lens bulunur. ultraviyole ışınları görebilirler, ama uzağı algılayamazlar. ayrıca piksel piksel olan görüş algıları hep ağır çekim şekildedir.


yılan

yılanların ise yüz çukurlarında ısı algılayıcıları vardır. bu sayede geceleri avlarının vücut sıcaklarının yaydıkları, kızıl ötesi ışınları saptayabilirler. ve bu saptama ortam sıcaklığındaki 0.003 °c derecelik bir artışı, saniyenin binde otuz beşi kadar kısa bir sürede tespit edebilecek kadar hassastır. bu hassasiyet o kadar çok fazladır ki, çok uzaklaşmış avının ayak izlerinden yayılan ısıyı tespit ederek avını takip edebilirler.


köpek balığı

köpek balıkları, su da gördüklerini çok net ayırt edebilseler de onlar için dünya sadece siyah beyazdır. ama küçük balıklar ultraviyole ışınlarıyla beraber, etrafı kırmızı, yeşil ve mavi görür.


fare

son olarak fareler ise, dünyayı bulanık ve ağır çekimde görür. bu memeli hayvanın, bizden en büyük farkı ise, her bir gözü birbirinden bağımsız hareket ettiği için farklı açılara bakan gözleriyle tek seferde her yeri algılayabilirler.


kaynak