Sosisli Sandviçe Neden Hot Dog (Sıcak Köpek) Deniyor?

Sosisli sandviçin İngilizcesinin hot dog (sıcak köpek) olması eminiz sizde de bir "ne alaka" duygusu uyandırmıştır. Buyurun, hot dog kelimesinin etimolojisi.
Sosisli Sandviçe Neden Hot Dog (Sıcak Köpek) Deniyor?

hikayesi almanya'nın frankfurt kentinde başlayan sosisli sandviçlere hot dog ismini 1900'lerin başında, amerika'da new york times'da çizen spor karikatüristi tad dorgan veriyor. sosisli sandviçler, hot dog adını almadan önce ülkede ‘red hots’ ya da ‘dachshund sausages’ olarak adlandırılıyor. 

Tad Dorgan

tad dorgan, 1901'de new york polo sahası'ndaki maçı izlerken satıcıların bağırarak sosisli sandviç satmaya çalıştığına tanık oluyor: "kızgınlar! dachshund sosislerinizi kıpkırmızı iken alın!” (they’re red hot! get your dachshund sausages while they’re red hot!”). sonrasında karikatüristimiz bir çiziminde satıcıların bağırışmalarından esinlenerek sosisli sandviç çizmeye karar veriyor ve havlayan dachshund sosisleri ortaya çıkıyor. 


"peki sosisin havlaması ne alaka şimdi" dediğinizi duyuyorum, buyurun:

tad dorgan'ın "dachshund" kelimesini doğru olarak nasıl telaffuz edeceğini bilmemesinden ve ona "dog" kelimesini (yani köpek) çağrıştırmasından ötürü karikatüründe havlayan sosisler çizip çalışmaya “hot dog!” şeklinde not düşüyor. bu karikatür akabinde bir sansasyon haline geliyor ve böylece sosisli sandviçe verilen beyin yakıcı "hot dog" ismi ortaya çıkmış oluyor.


ilginçtir ki ne tarihçiler, ne de hot dog aşıkları garip bir şekilde bu güzide karikatürün bir kopyasını bile henüz bulamamışlar.

hot dog kelimesinin tad dorgan ile birlikte popüler olduğu kesin ancak bazı araştırmalar hot dog'un ilk çıkışının tad dorgan'dan daha önce, 1800'lü yılların başında olduğuna işaret ediyor. söylenenlere göre o dönemlerde sosisli sandviç üreticileri, sosislerin içine köpek eti karıştırmakla epey bir suçlanmışlar ve hot dog (sıcak köpek) terimi de ilk olarak o dönemlerde ortaya çıkmış.


"açıklaman beni tatmin etmedi, daha çok hot dog, daha çok bilgi lazım" diyenler için link: hot-dog.org.