Hayvanların Evriminde İlginç Bir Sonuca Yol Açan Olay: Bates Benzeşmesi

Bazı hayvanların hayatta kalma sürecinde kritik bir rol oynayan ve kelebekler üzerinden keşfedilen olaya dair bilmeniz gerekenler.

david attenborough'dan dinledim: 1848'de ingiliz doğasever henry walter bates amazon'da 11 yıl sürecek kelebek toplama seyahatine çıktı. bates amazon'da çok başarılı gözlemlerde bulundu. bunlar arasında oldukça yankı uyandıran bir gözlemi taklitçi kelebekler hakkındaydı.

Henry Walter Bates

bates, bazı kelebeklerin yavaş ve salına salına, yani savunmasız şekilde uçtuğunu gözlemlemişti. bu kelebekler zehirliydi ve zehirli olduklarını avcılarına renkleriyle belli ediyorlardı.


bunların yanında birtakım kelebekler daha vardı ki bu zehirli kelebeklere oldukça benzemesine rağmen ne aynı türdendiler ne de zehirliydiler. bu taklitçi kelebekler zehirli asılları olan kelebeklere benzeyerek onların pozitif yaşamda kalma ihtimallerinden faydalanıyor ve avcılarını kandırıyordu.


ancak avcılar zehirli kelebeklerin kötü benzerlerini ayırt edebiliyordu ve bu kötü kopyacılar hayatta kalamıyordu. bu durum taklitçi kelebeklerin asıllarının neredeyse aynısı olacak şekilde evrilmelerine sebep oldu.

Bates benzeşmesi, diğer hayvanlarda da görülmekte

Evde Oturarak Mezun Olabilmeyi Sağlayan Güzel Olay: Online Üniversite

Eşcinseller Evrimsel Süreçte Neden Elenmedi?

Uzun Süre Kafası Rahat Takılan İnsanoğlunun Son 12 Bin Yıldaki Evrimsel Atağının Özeti