Hem Komik Hem de Sıcak Bir Dizi Arayanlara İlaç Gibi Gelecek Yapım: Brooklyn Nine-Nine

How I Met Your Mother ve The Big Bang Theory dizilerinin bitişi ardından, hem karakterleriyle bağ kurabileceğiniz hem de güldürebilen bir dizi arayışındaysanız, Brooklyn Nine-Nine size aradığınızı fazlasıyla veriyor.
Hem Komik Hem de Sıcak Bir Dizi Arayanlara İlaç Gibi Gelecek Yapım: Brooklyn Nine-Nine


Nedir, ne değildir?

ilk sezonundan beri izlediğim ve nerede ödül hepsini toplayan the big bang theory'yi her bağlamda ters tutup düz gömecek kıvamda bir komedi-aksiyon dizisidir brooklyn 9-9. dizi, film gibi işlerde son derece fazla şekilde popüler olanı övüp diğerlerini yerme gibi bir durum var. ancak şunu görüyorum ki bu olay bizde abd veya avrupa toplumuna göre oldukça yüksek seviyede. beğendiğimiz filme, diziye, kitaba toz kondurmayı sevmiyor, beğenmediğimizi ise yerin dibine görmekten beis etmiyoruz.

iddia ediyorum ki şu anda popüler olan her komedi dizisinden, özellikle de ödüllere doymayan modern family, the big bang theory gibi dizilerden en az beş gömlek üstün bir dizi. ilk çıktığı günden beri anında indiriyor, altyazı çıkmasını bekleyemeyip ingilizce izliyorum. espriler ince, karakterler tamamiyle dolu ve hiç sırıtmıyor, absürtlükler o derece güzel harmanlanıyor ki insan farklılıkların zenginliğini yakalayabiliyor. bir komediyi komedi yapan esas unsur olan karakterler kesinlikle birebir orijinal ve hepsi birbirinden enerjiyi taşıyor. en uyuşuk olan scully ve hitchcock bile göze batmadan bir şeyler katıyor diziye. jake esas karakter gibi görünebilir ama ben en çok boyle ve gina ikilisinin manyaklıklarına bayılıyorum. daha önceden scrubs izlemiş ve oldukça sevmiş birisi olarak bu tarz komedi-iş dizileri beni oldukça hoşnut ediyor diyebilirim.

farklı ve zeka ile işlenmiş bir komedi istiyorsanız oturup izleyin, hiçbir şey kaybetmezsiniz. ancak arkasından ne zaman güleceğinizi bile belirttikleri tırt sitcomlara gömülmek isterseniz ta abd'ye kadar gitmenize de lüzum yok; yerli kanallar onlarla dolu zaten.


Dizinin karakterleri

izlediğim en iyi diziler arasına giren komedi. sezonlar ilerledikçe geçirdiği değişim farkedilse de ana hatlarını hiç bozmadı. hep güldürdü. ayrıca yıllardır bu kadar başarılı karakterlerin yazılabildiğini görmemiştim. hepsi ayrı bir tez konusu.

jake peralta: andy samberg adeta yaşamış bu rolü. dizinin odak noktası.


charles boyle: wingman. bu karakter birçok şeyi tek bir potada eritiyor.


amy santiago: başlarda işkolik gibiydi sonra düzen, kural manyağı bir nerd'e evrildi ama sırıtmadı. jake ile romantiğe girince dizi ne yapacak diye merak ettim ama dizi o toplara hiç girmedi diyebiliriz.


terry jeffords: o görüntünün altında yatan, duygusal kız babası insan müthiş bir portre olmuş.


raymond holt: bu karakter de amy'nin uğradığı değişme girdi ama sırıtmadı. ekibin başı.


rosa diaz: favori karakterim. özellikle kendi gibi olduğu kısımlar efsane.


hitchcock & scully: sadece bunu koyuyorum:


demek istediğim dizi müthiş başarılı bir şekilde bu kadar farklı karakteri aynı ortamda o kadar güzel harmanlamış ki bağımlısı oluyorsunuz.

Fark yaratan noktalarından biri

b-99, son zamanlarda izlediğim en iyi sitcom'lardan biri. çok sıcak bir atmosferi var ve her karakterle ayrı bir şekilde bağ kurabiliyorsunuz.

ama benim bu dizi hakkında en çok sevdiğim şey, hiçbir karakterin, özellikle kadın karakterlerin, tek bir açıdan ele alınmaması. örneğin amy: çok iyi bir dedektif ve "jake'in sevgilisi".diğer dizilerle kıyaslayacak olursak; izlediğiniz ya da izleyeceğiniz çoğu dizide amy sadece jake'le olan ilişkisi sayesinde konuşulurdu. işi, yetenekleri, arkadaşları veya ailesiyle olan ilişkilerinden üstünkörü bahsedilir, hatta bahsedilmezdi bile. kısacası amy'nin tek özelliği jake'in sevgilisi olmak olurdu. ama bu dizide öyle değil. amy çok akıllı, yardımsever ve kendini koruyabilen bir dedektif. karakteri sadece jake'le olan ilişkisine indirgenmiş değil.

cinsiyet ayrımının dışında ırkçılık ve homofobi gibi problemlerin de üzerinde duruluyor ve bence bunu yaparken çok iyi bir iş başarılıyor.

brooklyn 9-9 vermek istediği mesajları çok iyi bir şekilde vererek toplumun her kesimini temsil eden bir dizi.demek istediğim fırsatınız varsa ve yeni bir dizi arayışındaysanız, kesinlikle brooklyn 9-9 izlemelisiniz.

How I Met Your Mother, Nasıl Oldu da Türkiye'de Böylesine Sevilen Bir Dizi Olabildi?

Absürt Komedi Tarzının Efsanelerinden Olan Top Secret'tan Unutulmaz Komik Sahneler