Henry Cavill'in The Witcher'dan Ayrılmasının Medyaya Fazla Yansımayan Sebepleri

Henry Cavill'in, The Witcher'ı Superman rolüne geri dönmek için bıraktığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Neden mi?
Henry Cavill'in The Witcher'dan Ayrılmasının Medyaya Fazla Yansımayan Sebepleri

henry cavill hakkında deuxmoi podcast'inde bazı iddialar ileri sürülmüş. iddiaların temeli netflix'in witcher dizisinin yazarlarından birine dayanıyor. "isimsiz kaynak" olarak ileri sürüldüğü için gerçekliğinden emin olamayız fakat the witcher dizisine dair daha önce duyduklarımızla üst üste geldiği için gerçeklik ihtimali yüksek.

podcast bu iddiaları henry cavill'i karalamak için kullanıyor fakat okuduğum her şey henry cavill'e olan sevgimi ve netflix'in the witcher yapımından uzak durma kararlılığımı arttırdı.

orijinal transcript'e buradan ulaşılabilir


her şeyi çevirmeyeceğim ama "karalama" iddialarındaki başlıca noktalar

- "henry cavill ilk sezonda çok iyiydi fakat ikinci ve üçüncü sezonda bize olan tavrı değişti."

burada yazarların bir kısmı ve dizinin yaratıcısı kadın olduğu için henry cavill'in tepkilerini "kadınlara karşı tepki" şeklinde çarpıtmaya çalışıyorlar fakat metindeki her şey cavill'in tepkisinin dizinin gidişatına yönelik olduğu gösteriyor.

- "aldığımız kararları değiştirmek ve diziyi kendi istediği doğrultuda ilerletmek için elinden geleni yaptı."

cavill'in hikayeye sevgisi biliniyor zaten. belli ki yazarlar tarafından mahvedilmemesi için elinden geleni yapmış.

- "kadın yazarları ve yönetmenleri dikkate almamaya başladı. bazı yorumlar yapmaya başladı. cinsel içerikli yorumlar değildi ama saygısızca ve toksik bulduk."

yine "kadın" vurgusu yaparak asıl derdinin kadın olmaları değil "yazarlıkları ve yönetmenlikleri" olduğunu saklamaya çalışan bir bağlamdan koparma olarak görüyorum bunu da. saygısızca ve toksik buldukları yorumlar da henry cavill'in politik bir dille "rezil ettiniz güzelim hikayeyi" vurgusunu yapmaya başlaması olmalı, zira diğer açıklamalar bunu gösteriyor. daha başka bir şey olsaydı söylemekten çekinmezlerdi hazır böyle bir karalama kampanyası başlatmışken.

- "video oyunlarına çok bağlı. biliyorsunuz video oyunları oynayanlar zaten kadın düşmanıdır."

bir paragraf boyu video oyunları oynayanlar şöyledir böyledir muhabbeti yapılıyor devamında. bu insanlar da popülerliğini video oyunlarıyla edinmiş bir diziyi yazıyor.

- "romantik sahnelere muhalefet etti. öpüşmesini istedik öpüşmedi, üstsüz olmasını istedik olmam dedi."

roller ters olsaydı klişesini yapmak istemiyorum ama bunu erkek bir yazar kadın bir oyuncu için söylese yakarlardı o diziyi.

- "hikayeyi kontrol etmek istedi. dizideki bir yazarla beraber çalıştılar ama o yazarı daha sonra ik şikayetleriyle kovdurduk."

yine henry cavill'in dizinin mahvedilmemesi için çabaları şeklinde yorumlayabiliriz. anladığım kadarıyla kendisi gibi hikayeyi bu toksik ellerden korumaya çalışan bir de yazar varmış, barındırmamışlar.

sonucunda ise henry cavill'in diziden ayrılma kararında bu anlaşmazlıkların etkili olduğu söyleniyor. bu da çoğumuzun esas teorisiydi zaten. muhtemelen böyle bağlamsız ve kanıtsız sunulan "çalışması zor ve cinsiyetçi" karalamalarıyla henry cavill'in yükselen imajı ve dizinin düşen imajını tersine çevirmek istediler fakat gördüğüm kadarıyla ellerinde patladı. zaten yaratıcı insanlar olsalar diziyi bu kadar kötü yazmazlardı.

hala the witcher dizisinden umudu olan da bence yavaştan o umutları terk etmeye başlasın.