Henüz 8 Yaşındayken Ustaları Yenen Dahi Satranç Oyuncusu: Samuel Reshevsky

En genç satranç oyuncularından biri olan Samuel Reshevsky'nin (1911-1992) hikayesi.
Henüz 8 Yaşındayken Ustaları Yenen Dahi Satranç Oyuncusu: Samuel Reshevsky

1911 polonya doğumlu samuel reshevsky 4 yaşındayken satrancı öğrendi. çocuk satranç dehası olarak tanındı ve 6 yaşındayken yetişkinlere karşı eşzamanlı satranç oyunları oynuyordu. 8 yaşındayken güçlü oyunculara karşı satranç oynuyordu. 1. dünya savaşı olaylarının ardından reshevsky amerika birleşik devletleri'ne göç etti (1920). 

9 yaşındayken, amerika'daki ilk eşzamanlı maçını west point'teki harp akademisi'nde 20 subay ve askeri öğrenciyle birlikte gerçekleştirdi. 19 maç kazandı, 1 beraberlik aldı. ülkeyi gezdi ve 9 yaşındayken eşzamanlı maçlarda 1.500'den fazla oyun oynadı ve yalnızca 8 maçı kaybetti. 


ilk yıllarında okula gitmedi ve ebeveynleri, uygunsuz velayet suçlamasıyla manhattan çocuk mahkemesi'ne çıkarıldı. reshevsky hiçbir zaman gerçek anlamda profesyonel bir satranç oyuncusu olamadı. orta öğrenimini tamamlamak için 1924'ten 1931'e kadar yedi yıl boyunca rekabetçi satrancı bıraktı. 1934 yılında chicago üniversitesi'nden muhasebe diplomasıyla mezun oldu ve muhasebeci olarak çalışarak kendisini ve ailesini geçindirdi. a

çılışta genellikle çok fazla zaman harcardı; bu tehlikeli bir taktik, bazen onu oyunun geri kalanını çok kısa bir sürede oynamaya zorladı. bu bazen reshevsky'nin rakiplerini rahatsız ediyordu, ancak bazen de onun hata yapmasına neden oluyordu. reshevsky'nin açılışı yeterince incelememesi ve buna bağlı olarak zaman baskısına düşme eğilimi, büyük yeteneğine rağmen hiçbir zaman dünya şampiyonu olamamasının nedenleri olabilir; kendisi de bunu satranç üzüntüleri hakkındaki kitabında kabul etti. 


satranç kariyeri boyunca reshevsky, emanuel lasker'den anatoly karpov'a kadar ilk on iki dünya şampiyonundan onbiriyle oynadı ve bunu yapabilen tek oyuncu (gary kasparov'la tanıştı ama onunla hiç oynamadı). yedi dünya şampiyonunu yendi: lasker, josé raúl capablanca, alexander alekhine, max euwe, mikhail botvinnik, vasily smyslov ve bobby fischer.

kaynak