Her Gidip Görenin Tutulduğu, İstanbul'da Türünün En Eskisi: Doğan Apartmanı

1890'da inşa edilen ve İstanbul'un en eski apartmanı ünvanını elinde bulunduran Doğan Apartmanı, çok özel bir bina.
Her Gidip Görenin Tutulduğu, İstanbul'da Türünün En Eskisi: Doğan Apartmanı

doğan apartmanı; 1890 yılında italyan mimar raimondo d'aronco tarafından yapılmış, taksim'den karaköy'e (direkt saint-benoit lisesi ve dispanserine) şahkulu bostanı yokuşu'ndan inerken, alman lisesi'ni geçtikten hemen sonra karşısınıza çıkan dehşetengiz, göz-gönül açan, çoğunlukla okay temiz gibi sanatçılar ve yabancılar tarafından mesken tutulmuş, avlusuna, ortak kullanılan terasına, ön bahçesine, manzarasına ve büyüklüğüne hayran olabileceğiniz, bünyesinde yaşamak isteyeceğiniz, fransa'da da bir benzeri bulunduğu söylenen apartman, residence, ki apartman demeye insanın dili varmıyor.


eski prusya konsolosluğu aynı zamanda. apartman daireleri ev sahipleri tarafından tercihen yabancılara kiraya verilmiş olup; ihtişamını koruyan, iki sene önce restore edildiğinden gayet bakımlı olan, nazik ve bina hakkında bilgi sahibi bir güvenlik görevlisi tarafından güvenliği sağlanan, avlusuna kadar girip gezmenize, hakkında bilgi almanıza izin verilen bir saray. (hala izin veriliyor mu bilmiyoruz.)


incelerken okay temiz'in binaya mütevazı bir şekilde girişini görmeniz de mümkün. ah ki ne ah, öyle güzel. kiralar fazla olsa da parası olan burada oturmayı tercih etsin, zira daireler çok büyük. öyle hoş, öyle içi açıcı. karanlık binaların arasında bir saray resmen. bir kez daha bir binaya aşık olmak neymiş gördüm. (bkz: the fountainhead)

Art Nouveau Mimarisinin İstanbul'daki İlk Eseri: Botter Apartmanı