Her Sülalede Bulunan Bir Tip: Annenin Payına Düşen Mirası Hacılayan Dayı

Özellikle de yaşı biraz gençse dayılar orijinal tipler olabilir ancak öyle olmayanları, mirasa konanları da var. Sözlük yazarlarının bu dayı modeline dair yorumlarını derledik.
Her Sülalede Bulunan Bir Tip: Annenin Payına Düşen Mirası Hacılayan Dayı
Kont Olaf / Talihsiz Serüvenler Dizisi

annenin payına düşen mirası hacılayan dayılardan bir tane de bende var

her girdiği işi batırdığından, yengemin babası en sonunda rest çekmişti, doğru düzgün is bulamazsa kızımı boşatırım diye.

annem sağ olsun, hemen babamın yanında ağlamalara başladı. kardeşim hangi dala elini attıysa kurudu, çocuğun yuvası da yıkılacak şimdi, vs. babam da tüm birikimini dayımın iş kurması için harcadı. güzel de getirisi olan bir işi oldu dayımın babam sayesinde.

sonra ne oldu? dayım işi büyüttü, kendi evi, suv aracı, çocuklarını özel üni'lerde okutması derken ihya oldu. normalde babama bir vefa duymasını beklerdik. öylece üstüne yattı, yetmezmiş gibi hala babamın arkasından söylenir, eleştirir vs.

ha kardeşi için babamın yıllarca çalışıp edindiği birikimini hiç ettiren annem ne yapıyor derseniz, babam kendi ailesine en ufak yardımda bulunacak olsa hemen surat asar, söylenir.

(bkz: canım babam)

benim dayının oğludur bu model

onca kızına zırnık koklatmayan dedem tüm araziyi oğlunun oğluna (torunu oluyor... yani dayımın oğlu) vermiş, yaptığı kıyağın karşılığını ise sonraki yıllarda aynı torunundan dayak yiyerek almıştır.

hayır benim anlamadığım, dayımı nerden tanıyorsunuz?

bu şeref yoksunu kişinin en büyüğü annem olmak üzere toplamda üç ablası var. kendisi de tek erkek çocuk. istanbul'un orta yerinde olan rahmetli dededen kalma koskoca arsayı ve bu arsa içinde bulunan iki katlı müstakil evi, ayrıca hatlı minibüsü satıp ablalarına da bir kısmını şimdi bir kısmını daha sonra vereceğim deyip ikinci kısmı hiç vermedi. vekalet onda olduğu için istediğini yaptı. hatta oğluna çok güvenen anneannem de o zamanlar, hissesine düşen tüm parayı bu dayı olacak adama verdi. sonra ne mi oldu, karısı ile geçinemiyor diye anneannemi sokağa attı. kadıncağız yetmişinden sonra yaşadığı şehri değiştirip kızlarına sığındı. annemle teyzemler miras meselesi yüzünden zaten kendisi ile ne konuşuyor ne de görüşüyorlar.

o kadar malı mülkü satıp, ablalarını mağdur eden, annesini sokağa atan adam şu an, gecekondudan bozma bir evde yaşayıp inşaatlarda gece bekçiliği yapıyor.
allah belasını versin.

bunun bir de babanın payına düşen mirası hacılayan hala versiyonu vardır

babaannem tarlalarını satıp üç halama gizlice ev aldı, babamın da bundan çok sonra haberi oldu.

yıllarca babaanneme kızdım, konuşmadım biz borç içindeyken niye hiç yardım etmedi diye. aradan yıllar yıllar geçince bir bayram günü gittim yanına ve neden bütün mal varlığını kızlarına bıraktığını sordum. cevabı öfkemi hüzüne çevirdi. babaannem bir kadın olarak hem eşinden hem esinin ailesinden çok çekmiş, hiç mutlu olmamış hayati boyunca. istemiş ki oğlu bakar başının çaresine de kızları sürünmesin.

gerçekten bu kadar fazla olması bu dayılardan beni de şaşırttı

bir tek bende var sanıyordum. efendim dedemin tek çocuğu olsaymış, o da annem olsaymış yemin ediyorum ben çok farklı bir hayat yaşıyordum. o derece bir mal varlığı vardı adamın huzur içinde yatsın. hani ben diyim 30 daire sen de 100 dönüm arazi. sıfırdan böyle bu kadar yükselmek gerçekten acayip bir ticari zeka. ama çok gerek varmış gibi 8 tane çocuk sahibi olmuş, ve en güzel kısmı da annemin en küçük ve aslında beklenmeyen bir çocuk olması. sadece dayıların cukkalaması olsa neyse, teyzeler de cukkalıyor bende. ulan hayır sırf gerçekten payına düşeni alacak olsa en azından 2-3 tane daire dükkan vs eder daha 1 tanesini alabilmek için savaş veriyoruz. öyle toplanan kiralardan bi parça alınıyor başka da bir şey yok. hukuk mukuk diyorsunuz güzel de o davalar 3 günde biten davalar olmuyor gençler 5-6 sene süreni var ve o sürede elinde hiç bişey olmadan geçiyor böyle. hadi her şeyi geçtim bir de üstüne annemdeki kabullenmişlik yok mu işte o beni çıldırtıyor, kimseyle arası bozulmasın diye sesini çıkartamıyor kadın. olsun oğlum alsınlar biz kendimize yetiyoruz diyor çıldırtıyor beni. dayımların hepsi tamamen vasıfsız, lise bitirdiklerinden şüpheliyim, ben ve kardeşim bildiğin mürekkep yalayıp yutmuş insanlarız, şimdi özel sektöre domalıyoruz, tamam kazanıyoruz ama ben daha rahat yaşamak varken neden domalıyorum arkadaş.

Özlü söz ile bitirelim

"her ailede aileyi mahveden, iflas ettiren, kavga çıkaran, haksızlık yapan, ortalığı birbirine katan, huzur vermeyen, hak ettiğinden fazla malı üstüne alan en az bir amca veya bir dayı vardır. bizde yok diyosanız bu kişi babanızdır!"