Her Zaman Doğrunun Yanında Olmasıyla Bildiğimiz Zagor'un Karanlık Geçmişi

Ufuk açıcı bilgilerde bugün: Adaletin savunucusu, ünlü çizgi roman karakteri Zagor'un pek bilinmeyen ilginç geçmişi. Buyrun.
Her Zaman Doğrunun Yanında Olmasıyla Bildiğimiz Zagor'un Karanlık Geçmişi

şimdi bu zagor’un babası mike wilding denen adam ta irlanda’dan gelmiş. demiş ki "macera dolu amerika", “ben amerika’da orduya girip yükseleceğim”. zaman kötü tabi, 1800'ler… adamı ayakta skiyorlar. irlanda’dan gelip de orduda yükselmek, orduevinde 2 dolara masa donatmak kolay değil ama adam yılmamış, orduda yavaş yavaş otorite sahibi olmaya başlamış. çok hırslıymış. neyse, bu, yükselme gazıyla bir gün, aylardır izlerini sürdükleri vahşi kızılderilileri, abenaki yerlilerinin sakladığını öğrenince, köylerine gidip bir hışımla dalmış bunların ortasına, siz misiniz benden adam saklayan, allahın tüysüzleri diye bir girişmiş böyle, bele bele.. hırsını da alamamış tabi , komuta ettiği askerlerine temizleyin, yıkın, koman diye emirler vermiş o andaki hırsıyla. orada güzel bi kızılderili katliamı yaptırmış netekim.

tabi eleman artık bu katliamla anılmaya başladığından derbeder olmuş, ayrılmış ordudan. sağda solda sürterken bir hatunla tanışmış, sevişmişler falan sotada. akabinde evlenmişler, eleman da derbederliğe tövbe edip sigortalı bir iş bulmuş, dokuz-altı ekmeğinin derdine düşmüş. tabi o devirde daha kaput yok, 9 ay sonra bir çocukları da olmuş, adını da patrick koymuşlar.

elemanımız küçük ailesiyle mutlu mutlu yaşarken, katliam yaptığı abenaki yerlilerinden bir grup, solomon kinsky denen fanatik bir adamın önderliğinde basmış bunun evi, kırmış dökmüş, tarumar etmişler ortalığı... kıymışlar küçük patrick’in anasına babasına. küçük patrick de hemen sıvışmış oradan, doğru ormana seyirtmiş. tam bunu kaplanlar çiyanlar skertecekken wandering fitzy adındaki bir avcı bulmuş bunu. demiş bunu ormanda aslanlar yetiştirip de, tarzan gibi dal taşak ağaç tepelerinde sürteceğine ben yetiştiririm adam olur hiç olmazsa. eğitmiş bir güzel, adam etmiş patrick’i. küçük patrick de pek yetenekliymiş. yan komşunun odunluğundan arakladığı bi nacağı yanında taşımaya başlamış, büyümüş delikanlı çağa gelince, tutturmuş intikam diye tabi. oğlum yapma, etme demeye kalmadan, gitmiş bu solomon denen elemanı köyünde bulmuş, oradaki yerlilerin kafalarını da sıradan yarmış nacağıyla. tam solomon'u da öldürecekken, solomon “dur” demiş, “sen aman nedir bilir misin” deyip babasının ne mene bi adam olduğunu kunilin önde gideni, katliamcı olduğunu bağırmış patrick’in yüzüne. patrick tabi bir beyin amcıklaması orada… bu sırada solomon da afallayan patrick’in üzerine atlamış, tam bu sırada yetişen wandering de dalmış aralarına, durun yapman, koca adamlarsınız, yakışıyor mu derken cumburlop yuvarlanmış ikisi yardan aşağı. patrick kalmış bir başına.

gerisi malum işte, patrick bakmış iyice psikopata bağlıyor, tamam artık demiş. şiddet yok artık. hatta bir hafta sonra arka mahalleden elemanlar, bunu, “artiz misin lan sen”, diye laf atıp dövmelerine rağmen bu kararından vazgeçmemiştir. daha sonra avare olmuş bizimki… bir tiyatro grubu olan sullivanlarla takılmış, orda akrobasiyi öğrenmiş, şan dersleri almış, ahyaak adlı eseri o günlerde bestelemiş, bir gün pantolonunun ağı yırtılınca sullivanların terzisi bunun masmavi pantulunun götüne kocaman beyaz bi yama yapmış, patrick de ayıp olur diye bir şey dememiş ve yıllar boyu oradaki yamayı hatıra olarak taşımıştır.

iyice büyüyüp serpilince de, toplamış tüm kızılderili kabileleri, “lan bana bakın… bundan sonra kızırderililerin ve adaletin koruyucusuyum. her kim siz kızırderililere bi yamuk yapar, borç takar, ateş suyunu kaskallar karşısında beni bulur” diye yemin etmiş. kızılderililer baştan bunu sallamamışlar tabi ama, patrick güldüğünü gördüğü iki yerlinin bekmezini oracığa dökünce, bunlar da patrick’e aslansın kaplansın diyerek za-gor-te-nay adını vermişler.

netekim, netekim… o adaletin savunucusu zagor da, babası mike olacak adam da zamanında çok kızılderili öldürüyor. tabi şimdi, çiko, var, süper mike var, drunky duck var... bunlar da başka sefere artık.

kaynak: comic vine

İtalya'nın Western Olmayan İlk Çizgi Roman Kahramanı: Mister No

Zaafları, Yanlışları ve Derinliğiyle Çok Farklı Bir Western Çizgi Roman Kahramanı: Ken Parker